Olis suotavaa,että hankkisitte tuhkakupin parvekkeelle,ettei tarvis teidän tuhkianne putsata.Ja vielä kun yläkerrassa asuvat oppisivat astelemaan niin,ettei kumauttais kantapäitään täysillä lattiaan,niin naapurisopu on taattu.Näissä betonitaloissa kumahtelut on tosi ärsyttäviä.Jalan nätisti lattiaan asettamisen oppii aika äkkiä,jos vain halua/ymmärrystä löytyy.Ettehän norsuja ole!?
naapureille
Monesti herännyt
8747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jep jep tuhkakuppi on parvekkeella mutta, en tiedä mitä yläkerrassa käytetään. Tässä kun on enemmän kuin kaksi kerrosta.
Kantapää kävelylle en voi mitään kun on tottunut 40 vuotta kävelemään kantapäillä, ei ole helppoa opetella kävelyä uudestaan.
Juu ja kyllä mulla on melkein norsun paino.
*
Annatko tarkennusta mistä kaupungin osaa tarkoitat.
löytyä joka puolelta kaupunkia näitä naapureista välittämättömiä.Mun yläpuolel asuu yksi naisihminen ja toivon sen kantapäihin vaikkapa luupiikkejä,jospa silloin oppis astelemaan nätimmästi.Ja vielä toivon,että soittaisi huonokuuloiselle ystävälleen aiemmin eikä huutais luuriinsa enää silloin,ku työtätekevän tarvii olla jo nukkumassa.
Muuttakaa korpeen
Menkää korpeen,jotka ei osaa sopeutua kerrostaloelämään.Sinne kuuluttekin!
Minä kyllä mielelläni muuttaisin "korpeen", mutta esim. pieniä rivitaloasuntoja EI OLE! En ymmärrä miksi sellaisia ei voida rakentaa, muuttaisin heti!
mitä helvetin ideaa on rakentaa keskelle korpea rivitalo?
Meidän naapurit sylkevät koko ajan. En tiedä, miten heillä riittää niin paljon sylkeä. Ei se nyt niin varsinaisesti ole aiheuttanut verenpainetta, mutta kyllähän sitä tulee ajatelleeksi, kun itse viettää mukavaa kesäpäivää parvekkeella vaikkapa lueskellen, niin ylhäältä lentää vähän väliä räkäklimppi alas kauheilla äänitehosteilla. Toinen on purkka. Yksienkin parvekkeen alla asfaltti on täynnä vieri vieressä olevia purkkaklimppejä. Oikea purkkameri. Ei mitään kivan näköistä. Yhdet taas tyhjentävät tuhkakuppinsa parvekkeelta alas. Mitähän järkeä siinä on edes sotkea hyvää tuhkakuppia, kun kupin sisältö kuitenkin kipataan maahan. Yhtenä päivänä yksi naapurimme valitti likaisista ja rikkinäisistä sukista ja päätti heittää ne parvekkeelta alas. Kas - ongelma ratkaistu.
Nämä "muuttakaa korpeen" -tyypit taitavat olla itse niitä pahimpia häiriköitä ja kuvittelevat, että kerrostalossa on sallittu kaikenlainen eläimellinen meno, koska se on kerrostalo. Toki kerrostalosa pitää sietää ihmisiä ja elämisen ääniä, mutta rajansa silläkin. Ei kaikki ole sallittua, vaikka onkin kerrostalo. Kaikilla vain ei ole ihmismäisiä elämäntapoja tai minkäänlaista kykyä välittää muista ja muiden asumisviihtyvyydestä.
kuten myös käytöstavoissa.Isännöitsijät vois painattaa näitä hyvän köytöksen oppaita ja jakaa kerrostaloasuntoihin.Hiukan siitä olis lisävaivaa,mutta varmasti lisäis asuinviihtyvyyttä.