Työajan mitoitus tietokoneella

Kuinka monessa siivousfirmassa lasketaan työaika ohjelmalla? Oletteko nähneet mihin laskelma perustuu?

http://www.siivouspalvelut.com/mitoitus-pimitetaan-siivoojalta
1498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen ollut myös yksityisellä ja kunnalla ja käytännöt vaihtelevat.

Myös hihasta voidaan ravistaa hinta jos on pieni kohde eli arviokaupalla. Tämäkin saadaan ammattitaidolla varsin oikeaksi. Silloin saatetaan joutua arvioimaan myös sitä, kuinka vaikea on saada siivoojaa johonkin hankalan matkan päässä olevaan kohteeseen. Vaikeus lisää hintaa hihamitoituksessa.

Erittäin pieni kohde on myös neliöhintaa lisäävä tekijä. kokonaisessa toimistokerrostalossa hinta/neliö on huomattavasti erilainen, kuin 1x viikossa siivottava 100 m2 toimisto.

Siivousmitoitusohjelmia on muutamia käytössä. Ne perustuvat samoihin laskentamääreisiin.

Eri tyyppisille tiloille ohjelmat antavat erilaisen tuntityövauhdin. Loogista: wc-tilan siivousta 50 m2 on huomattavasti hitaampaa, kuin vastaavan kokoisen kalusteettoman käytävätilan siivous.

Siivoustaajuus vaikuttaa myös huomattavasti. 1x viikossa siivottavan toimistohuoneen työaika (samalla työohjeella) on tietysti eri/siivouskerta, kuin 5x viikossa siivottavan. On muistettava ettei työajan pituus muutu suoraan siivouskertojen määrien muutosten mukaan, koska harvemmin siivottavassa tilassa on enemmän likaa/siivouskerta.

Käytettävät työmenetelmät vaikuttavat tietysti. Jos lattia harjapestään joka päivä (esim. wc-tilat) on se huomattavasti hitaampaa, kuin vaikkapa tyhjän voimistelusalin nihkeämoppaus.

Kaikenkaikkiaan siivousmitoitusohjelma antaa luotettavan työajan siivoukseen. Toinen juttu on sitten se, että niitä ohjelmia sovelletaan hintaa alentavasti erityisesti yksityisellä puolella. Siitä on kokemusta.

Jollette katsoneet dokumenttia ISS:n siivouksen surkeasta laadusta tällä viikolla FST5:llä niin se saattaa olla YleAreenalla nähtävissä. Katsokaa ja kauhistukaa mitä kilpailutus saa aikaiseksi.

Sairaat ihmiset saavat ISS:n siivoamissa sairaaloissa Tanskassa elinikäiset sairaalabakteerit ja pahimmillaan heittävät henkensä. VAin, jotta ISS:n osakkeenomistajat saavat lypsettyä rahaa lihaviin lompakkoihinsa. Siihen päästään siten, että hinta on pantu alas. Siitä seuraa ettei siivoojat ja esimiehet pysty tekemään työtään, koska ei ole aikaa. Siitä seuraa mittaamattomia kärsimyksiä potilaille.

Raha näkyy ratkaisevan ja osakkeen om,istajat lihovat, mutta potilaat jopa kuolevat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohjelmoijaS kirjoitti:

Kuinka monessa siivousfirmassa lasketaan työaika ohjelmalla? Oletteko nähneet mihin laskelma perustuu?

http://www.siivouspalvelut.com/mitoitus-pimitetaan-siivoojalta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu