Tällä hetkellä äkkilähdöt Välimeren kohteisiin ovat selvästi kalliimmat kuin vielä 2-3 viikkoa sitten koulujen ollessa vielä kesken.
Mikähän mahtaa olla hintakehitys kesän aikana historian valossa? Tietysti paljon riippuu säistäkin, mutta onko kesäloman alussa ollut perinteisesti hintapiikki, vai onko syytä olettaa hintojen pysyvän tällä tasolla koko kesän?
Ennakkonäkemyksiä kaivataan!
Äkkilähtojen hintakehitys
3
361
Vastaukset 3
Lähdöt jotka ovat elokuun puolen välin jälkeen ovat edullisempia. Eli kun koululaisilla lomaa, myydään ei oota tai sitten kalliilla.
- jatkuva seuranta
Perheet tykkää lomailla kimpassa. Matkatoimistot tietää ja sakottaa. Koululaisten lomat voi
lukea jo matkaesitteistä. Hinta nouseen keskimäärin 100 e.
Toki siihen voi muutkin asiat vaikuttaa,mutta olettaisin nuo koulun lomat suurimmaksi tekijäksi.
Tämän jälkeen hinta laskee ja tarjoukset paranee riippuen puhtaasti matkailijoiden innosta ja määrästä.
Jos Suomen kesä hemmottelee,saattaa matkat halveta yli puolella.
Mitään selkeän tarkkaa ei voi kuin arvailla. Joskus joku kohde saa yllättävän paljon kysyntää,ja hinta
jää ylös. Tai sitten lässähtää suosio,ja pääsee liki lahjaksi.
- ota opiksi
Hyvä havainto, sen vuoksi mekin lähdetään lomalle jo koulujen viimeisellä viikolla, joka tuntuu olevan vain leipää ja sirkushuveja koulussa nykyään. Siinä säästää satasia myös normaalimatkoissa, ei pelkästään äkkilähdöissä. Sama koskee tietysti syysloma-aikaa (lokakuun puoliväli), joululomaa, hiihtolomaa (vkot 8,9 ja 10) eli silloin on kaikki kalliimpaa ja silti paljolti myyty jo etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää811189Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va30915Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani199835- 41780
Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai223774Miesten vs naisten älykkyys
Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br224770- 64719
- 107706
- 60669
- 49588