"Sunspider-testissä Safari 5 oli 11 prosenttia nopeampi kuin Chrome 5 ja noin 16 prosenttia nopeampi kuin Opera 10.53. Safari 5 oli noin kaksi ja puoli kertaa nopeampi kuin Firefox 3.6.4."
"Ars Technican muissa testeissä Chrome ja Opera olivat molemmat Safaria nopeampia."
http://www.tietokone.fi/uutiset/maailman_nopein_nettiselain_apple_safari_5_vai_onko
"Ars Technican muissa testeissä Chrome ja Opera olivat molemmat Safaria nopeampia."
http://www.tietokone.fi/uutiset/maailman_nopein_nettiselain_apple_safari_5_vai_onko
Vastaukset 13
Vanhimmat
jaksaakin näistä nopeuksista jauhaa.
Asialla kun ei ole vähänkään uudemmassa koneessa mitään
merkitystä.
Surffausnopeus kun määräytyy täysin internet-liittymästä
ja sen nopeudesta.
Selvä ero niissä on. Varsinkin firefox-linux-käyttäjät yrittävät epätoivoisesti saada menetettyä nopeutta takaisin adblockeilla ja disabloimalla javascriptit, eivätkä silti onnistu pääsemään läheskään samaan nopeuteen.
>>Selvä ero niissä on. Varsinkin firefox-linux-käyttäjät yrittävät epätoivoisesti saada menetettyä nopeutta takaisin adblockeilla ja disabloimalla javascriptit, eivätkä silti onnistu pääsemään läheskään samaan nopeuteen.
Eikö sinua harmita lainkaan, että joudut katselemaan idioottimaisia vilkkuvia mainoksia ja odottelemaan, että sivustojen tracking-palvelut saavat ladattua tietosi mateleville servereilleen?
Silloin kun Firefox vielä pärjäsi nopeuskisassa niin asialla oli suuri merkitys ja siitä pauhattiin. Heh, Firefox uskovaisten takki on kääntynyt :)
Jos Firefox vielä pääsee nykyselainten tasolle niin uskon että asialla on silloin suuri merkitys.
Makuasia. On huomattavasti miellyttävämpää selata sivua, jossa ei päälle tunge kaikenlaisia mainoksia, ja pelkkä sivun asiasisältö on luettavissa. Olisi oikeastaan hyvä, että kaikenlaiset mainoskustanteiset sivut vähenisivät ja nettiverkon kuormitus kohtuullistuisi. Eikä Google seuraile lähettääkseen kaikenlaista mainontaa. Tästä syystä AdBlock Plus, pois tarpeettomat komennot.
Mutta antaa mainostajien rahoittaa sivuja ja olla luulossa, että heidän mainoksiaan tulee näytölle. Ja javascriptiä käytetään nimenomaan siinä vaiheessa, kun sivun lähdekoodi on latautunut koneelle, niin tämä käskyjono suoritetaan hakemaan mainoksia. Ei kiitos!
Modernit sivut alkavatkin jo olla melkeinpä pelkkää skriptiä.
Sivujen hidas latautuminen johtuu useimmiten siitä, että skriptin kutsuma flash-mainos tukkii linjan tai lähettävä serveri ylikuormittuu. Siis blokataan myös flash-mainokset, niin selailusta tulee sujuvampaa!
Ei johdukaan näemmä palvelimesta, linjasta tai sen tukkoisuudesta, kun toinen selain hoitaa vain yksinkertaisesti saman asian nopeammin.
>>Ei johdukaan näemmä palvelimesta, linjasta tai sen tukkoisuudesta, kun toinen selain hoitaa vain yksinkertaisesti saman asian nopeammin.
Voihan sen kokea noinkin - jos ei halua selaimella muuta tehdä kuin ajella testejä.
Jos sinulla on maaseudulla tavallinen kahden megan yhteys, niin kyllä nuo flashit tukkivat sen, ja sen vuoksi kannattaa asentaa AdBlock Pro ettei turhaa kauhtaa tule linjoja tukkimaan. Kaikki eivät asu taajamissa tai kehä 3:n sisällä kaapeliyhteyksillä. Selaimen nopeus ei auta yhtään muualla kuin 100 MB:n liittymillä.
Mainosten poiston jälkeenkin erot ovat huomattavat. Tottakai tavara tulee hitaammin megasella kuin vaikka satakertaisella, mutta jos selain on hidas niin se on. Sivun käsittelyn hitaus on nähtävissä aivan mainiosti jo jollain megaisellakin yhteydellä.
Jos tämän sivun lataus kestää 0,5 sekuntia FF:llä, niin se kyllä riittää eikä ole valittamista. Tietenkin AdBlokc Plus päällä, kuten aina. Yhteys 24 Mb.
"Ero Microsoftin Internet Explorer 8 -selaimeen oli hurja. Safari 5 oli noin 12 kertaa nopeampi."
Voittajan jälleen helppo hymyillä :D