Eli joku muukin on varmaan kysynyt samaa..jos kell' mint9 k'yt;ss' niin mill' ihmeen s''d;ll' saa niin ett' musiikki tulee vain kuulokkeitten kautta_ ei ole sellasta valintapaikkaa_! kiitos vast jo etuk'teen!
Apua mintin kanssa
lkijuiop;l
17144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Koitahan käydä ensin ahkerasti koulussa ja opetella hiukan kaunista äidinkieltämme. Kielessä on ihmisyys ja jos kielelliset taidot ovat heikot niin yhteiskunnassa pärjääminen on vaikeaa ja oppiminen lähes mahdotonta. On myös rumaa raiskata äidinkieltään, se on epäisänmaallista.
Kirjoitin ton äskeisen livelevyllä joten siitä johtui kirjoituksen vammaisuus....
Ei vika ollut levyssä vaan käyttäjässä.
Luojan kiitos, usko koulujärjestelmään jo horjui :)
ette tiedä mitään! jumala kostaa jos ette vastaa!
....kajarin kuvaa oikealla ja valitse "Ääniasetukset" ja kohdassa "Toisto" valitse "Headphones".
En tiedä missä asetus Mintissä on siinä kun on se surkea rampauttettu ja raiskaatu Gnome.
Mutta kun sellaista valintaa ei ole? klikkasin kajarin kuvaa mutta ei tosiaan sellaista ole? seiskassa ja kasissa(kde) ne kyllä löytyivät?
ja ostat windowsin, eipä tarvi tapella sen jälkeen koko ajan ja ihmetellä sitä ohjelmisto sekamelskaa josta ei ota erkkikään selvää, netistä löytyy windowsiin laajoin mitoin ohjelmia kattavin suomenkielisin ohjein ja oppain :) tietysti mintti on ilmainen mutta laadusta ja toimivuudesta joutuu maksaan muissakin kuin tietotekniikassa =)
"netistä löytyy windowsiin laajoin mitoin ohjelmia kattavin suomenkielisin ohjein ja oppain"
Eipä tunnu löytyvän, monia käyttämiäni ohjelmia tai edes lähes vastaavia ei löydy Windowsille edes rahalla ja yli puolesta käyttämieni ohjelmien vastineista Windowsille ei ole saatavilla suomenkielistä versiota. Linuxiin löytyy suomenkieliset ohjelmat paria poikkeusta lukuunottamatta ja noihinkin suomennos on työnalla.
Tuo Windowsin suomenkielinen tarjonta koskee vain harvoja bulkkiohjelmia, toki monelle nuo riittävät.
siellä trollaa,juuri toisessa topicissa sanoit että työsi puolesta joudut käyttämään windowsia välillä, eli ubuntu lähinnä nettikäyttöön vaan :D
Heh, jos joku noista linuxräpellysohjelmista jotain suostuis maksamaan niin pitäis viedä pehmeään koppiin. Ainoat hyvät siellä on k3b jonka soisin myös wintoosaan ja monet mediaohjelmistot (mythtv, kaffeine, amarok) joille löytyy vastaavat wintoosaan, no ehkei mythtv:n veroista mutta sinnepäin. Suomenkielestä en piittaa kun sotkee käyttöä kun kaikki hoidetaan englanniksi kuitenkin.
Omissa koneissani (pöytäkone, läppäri ja miniläppäri) ei tuota tarvitse erikseen vaihtaa vaan homma hoituu mekaanisesti sen koneissa olevan kuulokeliittimen sisällä, eli kuulokejohdon plugi katkaisee kaiuttimille menevän signaalin kun kuulokkeet kytkee. Joissain koneissa tuo pitää vaihtaa ohjelmallisesti, ratkaisevana tekijänä on tuolloin se äänikortti ja sen toteutus (kun tuohon ei ole olemassa vain yhtä standardia tapaa). Koneen merkki ja malli auttavat ongelman ratkaisussa huomattavasti.
Windowsissa homma toimii koska koneen valmistaja on laittanut esiasennuksessa sopivan ajurin (tai pöytäkoneessa änikortin mukana tulee sille sopiva ajuri). Valitettavasti valmistajat eivät muista (tai eivät välitä) aina että on muitakin käyttöjärjestelmiä kuin Windows.
Vista home premium ja xp home...niissä homma toimii just että kun kytkee plugin niin kuuluu vaan kuulokkeista mutta miten mint7 ja kasissa sitten oli kyllä paikka josta sai täpättyä niin että kun laittoi kuulokkeet kiinni niin koneen kaiutin hiljeni ja kuului vaan kuulokkeista? ei sellaista asetusta nyt vaan löydy? bukikose siellä kummittelee....
hp compaq nx6110 läppäri!
distro ettei edes kuulokkeita saa tomimaan? hävetkää linux koodarit....
eikai nää kukaan osaa sanoo toimiiko se kellään?
ei toimi tääläkään