YSIT ! ! Valtakunnalliset.

Oon täällä seuraillu, että näitä löytyy vähän joka lähtöön. Mistä aineista teillä on ollut? Mulla tänää matikka (meni HIUKKASEN päin prinkkalaa), viime viikolla ruotsi, sitä edellisellä enkku, kahen viikon päästä saksa. Toivottavasti opettajat ei keksi järjestää enää yksiäkään ylimääräisiä... Kyrpii, kun ainakin meillä ne vaikuttaa suoraan päättötodistukseen. Mulla kaikki kurssit matikasta ysi, ja tämän vuoksi laskee varmaan kasiin... *snif*
129703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

..mulla on ollu enkun, ruotsin, yhteiskuntaopin, matikan ja tulee vielä fysiikka (vapaaehtonen) ja ranska. Kidutusta.

Äänestä

On ollut enkusta, ruotsista, matikasta, yhteiskuntaopista jne. tulossa saksasta. Pelottaa. Matikka meni ihan surkeesti. kuulema tänä vuona harvinaisen vaikea koe. Että oliko!? En tajunnut mitään. Matikka laskee seiskaan. Kaikki numerot laskee. Koska vaikuttavat neuvoa-antavasti päästötokarin numeroihi.

Äänestä

mulla on nyt perjantaina ruotsin valtakunnallinen, ja kauhulla saa odottaa miten siitä selviäis niin että ei rapsahtais sitä tuttua vitosta.mitä se tänä vuonna käsittää?? ymmärrän, jos kukaan ei halua paljastaa, mutta vähästäkin olisi suuri apu!

Äänestä

Juu tosiaan tänään oli viimeset osiot matskun valtakunnallisesta (koko koe oli muuten törkeen vaikee... mul oli matsku 10 ja saan noist kokeist ehkä kutosen!). Viime viikol oli enkun, ja sit joskus kauan aikaa sitten oli se taloustietokilpailu. Huomenna äikän valtakunnalliset, ja ens viikol ruotsin.

Maikat on meillä ainaki sanonu, et ei kato arvostelussa noit valtakunnallisii läheskää yhtä tiukasti, ku tavallisii kokeit... ellei oo onnistunu nois valtakunnallisis tosi hyvin.

Äänestä

.. Mun mielestä sun ei kannata huolestua tuollasesta asiasta ollenkaan.. Itsellä oli eilen matikan valtakunnallinen, ja meni ihan penkin alle =).. Muutenkin matematiikan numero tulee olemaan joku kuutonen ja keskiarvo 6,5:n luokkaa.. Sinuna en olisi huolestunut! :)

Äänestä

Ihanaa kuulla, että muillakin matikan koe mennyt päin persusta. Koulumme matikka nerotkin tuskailivat sen kanssa, opettajat sanoivat kokeen olleen "tyhmä". Meillä kaikki valtakunnalliset vaikuttaa suoraan numeroon )x Saas nähä tuleeko matikasta kutonen vain seiska, todistuksessa kaikki yhdeksän kurssia ollut yhdeksän ja viime kurssissa hilkulla ettei tullut kymppiä.
Mun nyt tässä on hyvä puhua, kun olen aika hyvä ruotsissa, mutta mielestäni varsinkin kuuntelu oli todella helppo. Luokkamme vitosen ja kutosen oppilaat saivat siitä 29/40 pojoa. Ei siis vaikea. Enkun kuuntelu mielestäni hankalampi, ruotsin "kirjallinen" sit'taas. Nyt on tulossa vielä saksa. Saa nähdä miten käy. Onneksi meillä ei mitään fysiikkoja tai yhteiskuntaoppeja...

Äänestä

Tervetuloa lukioon. Siellä yo-todistukseesi vaikuttaa PELKÄSTÄÄN valtakunnallinen ylioppilastutkintokoe.

Äänestä

juu onhan miullakin niitä valtakunnallisia ollut ja no osa on menny huonommin osa paremmin..luulin että matikka meni päin persettä suoraan sanottuna mutta eipä se mennytkään niin huonosti kuin luulin..mutta onneks nää valtakunnalliset ei vaikuta kun yhteen kurssiin ainakaan meillä joten päästötokarissa ei näy varmaan mitään muutosta..

Äänestä

Saksa,enkku,ruotti,matikka ja yhteiskuntaoppi ! Sitten on vielä edessäpäin äidinkielen valtakunnallinen. Että näin minulla.

Äänestä

Vihdon ja viimein kaikki peruskoulun valtakunnalliset on mun osalta ohi!!! :) Onnea muille yseille tuleviin valtakunnallisiin!

Äänestä
  • kiitos onnea täs tarvitaanki.. puuh

    Äänestä

  • amg kirjoitti:

    kiitos onnea täs tarvitaanki.. puuh

    Meillä on ollut nyt ruotsin,enkun ja saksan valtakunnalliset. Kaikista tuli 10. Kaveri sai 10 matikan valtakunnallisesta. Itsellä ei ole vielä kyseistä koetta ollut. Ei ne niin vaikeita ole. Pitää lukea ja lukea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Smiling sun* kirjoitti:

Oon täällä seuraillu, että näitä löytyy vähän joka lähtöön. Mistä aineista teillä on ollut? Mulla tänää matikka (meni HIUKKASEN päin prinkkalaa), viime viikolla ruotsi, sitä edellisellä enkku, kahen viikon päästä saksa. Toivottavasti opettajat ei keksi järjestää enää yksiäkään ylimääräisiä... Kyrpii, kun ainakin meillä ne vaikuttaa suoraan päättötodistukseen. Mulla kaikki kurssit matikasta ysi, ja tämän vuoksi laskee varmaan kasiin... *snif*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu