Kertomus ja kuvat: Autolla norjaan

norjamies112

35

3850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seatillanorjaan

      Sain kertomuksestanne paljon hyödyllistä tietoa.

    • roboti

      oliko automaatti vai immeinen tuossa nordkapin tunelissa??

    • Retkiautolla matkaan

      Aiomme juhannuksen jälkeen lähteä myöskin Norjaa katselemaan. Tarkoitus olisi mennä Vaasasta Uumajaan ja jatkaa Moi Ranaan ja lofoottien kautta kotiin. Aika pitkä reissuhan tuosta tulee. Kaksiviikkoa olis aikaa matkustella. Emme ole ulkomailla autolla reissanneet. Sen vuoksi askarruttaa esimerkiksi yksinkertainen asia eli auton tankkaus. Kortilla vai rahalla? Onko automaattien toiminto samanlainen, kuin suomessa? Kuinka tiheässä Norjassa on tankkauspisteitä? No tällaisia pöhölöjä kysymyksiä, kai ne siellä perillä selviää. kielitaidottomalle selviäminen on aina haaste.

      • Ikea lihapullat....

        10v norjassa. Visa kortilla tankataan....ei mitään ongelmia. Tunturissa voi yöpyä missä vaan tilaa on.
        Tankkauspisteitä on pääteiden varsilla riittävästi, tunturi ylityksiin pitää katsoa että polttoaine riittää....
        Norjalaiset ajavat kovempaa kuin turistit, vilkuile peiliin, anna tietä....Miksi Vaasasta ylitys ? Ympäri tulee paljon halvemmaksi......


    • jorma pekka

      Paljonko maksaa bensa Norjassa?

      • reru

        Kallista se on sielläkin vaikka öljyä porataan merellä :(


      • nrk.

        Viime viikolla etelämpänä Norjassa 95nen oli n. 14,5-14,8 NKR, dieseli paikasta riippuen 12,5 - 14,2 NKR.


      • kääntäjäkalle
        nrk. kirjoitti:

        Viime viikolla etelämpänä Norjassa 95nen oli n. 14,5-14,8 NKR, dieseli paikasta riippuen 12,5 - 14,2 NKR.

        Voisitko kääntää euroiksi :)


      • Laiskuutta?

    • mietityttää

      Ollaan kanssa lähössä nyt heinäkuun puolivälissä ja haluisin kysellä siis että onko vielä tuon tunnelin jälkeen itse saarella toinen tulli? Eli siis saarelle mentäessä on 1. tunnelitulli ja saarelle saavuttua 2. tietulli Nordkappissa ? Ja siis tuo 2. tietulli maksoi 62,50e /henk?

      Menittekö siis ollenkaan tuon 2. tietullin läpi itse Nordkappiin vai jätittekö hintojen takia menemättä?

    • mitä sitten ?

      uuden uoman ?

    • wegitui

      Onko Norjan hintaso nousut viimeisten 5 vuoden aikana? Nyt olisi tarkoitus viiden vuoden tauon jälkeen matkata Pohjois-Norjaan. Osaako kukaan vastata?

      • aina vaan

        Kallis oli 5 v sitten ja on yhä.


    • huolestunutmasa

      Uskaltaako Norjaan mennä kun siellä on näköjään terroristi-iskujakin...

      • kiinni jo

        Se on jo tallessa.
        Samalla perusteellahan ei voisi suomessa matkailla.


      • pelokasmatkaaja
        kiinni jo kirjoitti:

        Se on jo tallessa.
        Samalla perusteellahan ei voisi suomessa matkailla.

        No onhan Norjassa vielä vaara...ääriryhmiä.


      • Missä ei
        pelokasmatkaaja kirjoitti:

        No onhan Norjassa vielä vaara...ääriryhmiä.

        Muualla Euroopassa ei sitten ole? vai mikä oli pointti


    • repurie

      Mainio juttu :)

    • sheikkinorja

      Hitto toi bensa on kallista Norjassa!

      • Ei merkitystä

        Joo, mutta matkabudjettia tehdessä sillä ei ole pahemmin merkitystä, koska syöminen ja majoittuminen se vasta kallista onkin..., toki ajokustannuksiin pitää lisätä reitille sattuvat tietullit ja lauttamaksut.


    • Vuonofani

      Olen suunnittelemassa syksylle asuntovaunumatkaa Norjaan. Tarkoitus mennä Vaasasta Uumajaan ja sieltä sitten rannikolle Mo i Ranan suunnalle. Kumpaa reittiä suosittelette Sinistätietä vai Hopeatietä? Kumman tien varrella parempia maisemia,kivoja leirintäalueita , nähtävyyksiä , luontokohteita tms? Olisiko jollain kokemuksia? Kiitoksia jos jollain olisi kertoa jotain mikä auttaisi reitin suunnittelussa.

      • Uskaltaako

        Kuinka myöhään syksyllä? Asuntovaunu ei ole välttämättä hyvä ajatus, eikä sitä voi suositella varsinaisella vuonoalueella etelässä edes kesäkeleillä (siellä näkee pääasiassa vain asuntoautoja).


      • Vuonofani
        Uskaltaako kirjoitti:

        Kuinka myöhään syksyllä? Asuntovaunu ei ole välttämättä hyvä ajatus, eikä sitä voi suositella varsinaisella vuonoalueella etelässä edes kesäkeleillä (siellä näkee pääasiassa vain asuntoautoja).

        Tarkoitus olisi lähteä matkaan vasta pahimman turistiajan jälkeen syksyllä. Eikä tarkoitus olekaan lähteä aivan Etelä-Norjaan. Asuntovaunumatkailussa on se hyvä puoli että vaunun voi aina jättää isompien teiden varsilla oleville leirintäalueille ja käydä pahimmat serpentiinitiet ajelemassa autolla päiväretkinä. Koko pohjois- Norja on jo nähty pienimpiä tienpätkiä myöten asuntovaunulla tai ilman joten tuskin vaunulla tulee ongelmia Keski-Norjassakaan. Lähinnä kiinnostaisi tuo Silvervägen-Blåvägen osuus Ruotsin kautta kumman varrella olisi enemmän nähtävää, ettei tule valittua tylsempää tienpätkää... Läpikulku Norjaanhan se on mutta ehkä voisi pysähtyä parille leirintäalueelle Ruotsin puolellakin/ aivan Norjan rajalla. Onko suosituksia leirintäalueista tuollapäin?


    • bensalaskija

      Paljonko teillä menee keskimäärin polttoainetta Norjan reissulla, niin ja mikä auto ja mistä kaupungista lähdette.

      • Vähän extraa

        Tämähän riippuu täysin reitistä, ruuhkista, kuormasta, vauhdista, ajotavoista, autosta jne.
        Oma keskikokoinen dieseli vei reilun puolisen litraa enemmän 100 km:lla kuin kotimaassa lomareissulla, bensakone vienee suhteessa enemmän.


      • bensalaskija
        Vähän extraa kirjoitti:

        Tämähän riippuu täysin reitistä, ruuhkista, kuormasta, vauhdista, ajotavoista, autosta jne.
        Oma keskikokoinen dieseli vei reilun puolisen litraa enemmän 100 km:lla kuin kotimaassa lomareissulla, bensakone vienee suhteessa enemmän.

        Mutta haluaisinkin esimerkkejä...Paljonko sinulla meni ja kuinka pitkä reitti oli?


      • Sitä meni
        bensalaskija kirjoitti:

        Mutta haluaisinkin esimerkkejä...Paljonko sinulla meni ja kuinka pitkä reitti oli?

        Autoilun osuus 3050 km (Turusta laivalla Tukholmaan), dieseliä kului 188 litraa.
        Auton omapaino 1500 kg farkku.


    • hemohessi1

      Minä en ihan periaatteesta matkusta Norjaan:

      1. He ovat rikkaita
      2. Eivät ymmärrä tukea muita Pohjoismaita
      3. Breivik
      4. Syyttävät Suomea dopingista hiihdossa
      5. Käyttävät itse dopingia hiihdossa

      • vapaudu_sun_aatteist

        Breivikin takia itsekin meinaan jättää reissun väliin!


      • Haittaaks se?
        vapaudu_sun_aatteist kirjoitti:

        Breivikin takia itsekin meinaan jättää reissun väliin!

        Mitäs se matkailuun vaikuttaa, kun tyyppi on tallessa?


      • vapaudu_sun_aatteist
        Haittaaks se? kirjoitti:

        Mitäs se matkailuun vaikuttaa, kun tyyppi on tallessa?

        Periaate kysymys!


    • v

      jos maisemia hakee trollveggen, geiranger yms ja sit voin suositella stavagerin suunnalla paikkaa brusand.mahtavat rannat ja lähel hyvä lohijoki ogna.bergen on kans käymisen arvonen

    • entinen tenolainen

      Mukava oli lueskella reissustanne.

      Taisitte kuitenkin ylittää Muoniojoen eli Tornionjoen sivujoen Muoniossa ettekä Tenoa. Teno Suomen ja Norjan rajajoki Utsjoella.

    • Alpine78

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      94
      11978
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9066
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      125
      5041
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4248
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4177
    6. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4164
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3943
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3719
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      32
      3585
    Aihe