Ylen selostaja joukkueseen kuuluu Jalkapallon MM- Kisoissa neljä selostajaa , Ennekari , Juusela, Väisänen ja Porttila. Porttila on näistä mielestäni paras vaikka en ole kuullut vielä hänen jalpalloa selostavan, mutta jääkiekkossa on tehnyt hyvää työtä niin radion kuin television puolelta.
On käsittämätöntä miten aina ne parhaat selostaa vähiten niin kuin viime em kisoissa Ennekari.
Porttilalla on vain yksi peli alkusarjan ekalta kierrokselta keskiviikon Honduras - Chile 16.6 kl.14.30
Kimmo Porttila pitäisi saada useammin sinne selostuskoppiin ääneen!!
Porttilan näytteitä viime jääkeikon Saksan MM-kisoista
Saksa - Sveitsi (1-0 maali ja saksa pronssipeliin)
http://areena.yle.fi/video/997756
Saksa- Sveitsi loppuhetket
http://areena.yle.fi/video/997885
Sveitsi- Tsekki
http://areena.yle.fi/video/982174
Sveitsi - Ruotsi
http://areena.yle.fi/video/990019
Kanada - Tsekki
http://areena.yle.fi/video/989116
Tätä haluan kuulla myös Jalkapallon MM kisoissa enemmän koska on ylen selostajista paras joka on mukana selostajan
Kimmo Porttila selostamaan!!!
11
1350
Vastaukset
- Yle herätkää!!!
Aikaisemmin on tullut itsellänikin kehuttua Porttilaa ja Ennekaria parhaiksi ja Ennekari oli paras viime EM-kisoissa. Nyt kuitenkin Porttila ja Väisänen ovat parhaat ja miksi. Ainakin nyt kun peliä kuuntelee niin keskitytään tähän matsiin eikä höpötetä kaikkie ylimmäräistä muista ottelupareista jne..
Porttila silti paras - paljonparempaa
huono, todella huono! ei mitään tunnetta peleihin ja osaa näköjään vain puolet pelaajien nimistä!
Niki Juusela osaa jotenkin selostaa, mutta kyllä mitä näin katsojien puolesta heittäisin Mertarannan kehiin että saadaan tunnetta ja viihdykettä mm kisoihin!- Yle herätkää!!!
Väsäsesltä ehkä se suurin tunne puuttuu mutta muuten ihan jees.
Nyt on kuitenkin ihan turha itkeä kun se ei mihinkään vaikuta sitä Mertarantaa enää näihin kisoihin. Mielestäni olisi aiheellista se paras joukosta Juusela, Ennekari, Väisänen ja Porttila.
Nettiadressi comissakin vain haluttiin jotain Virkkusta selostamaan ja koska hänellä on tietääkseni Canal kanssa nykyään sopimus niin ei sitä niin vain tulla Ylelle selostamaan. Mertaranta sentään on Ylen miehiä ja miksei esim häntä haluttu sinne vaan Virkkusta joka on paljon epätodennäköisempi vaihtoehto
Porttila on mielestäni näistä paras ja hänet pitäisi saada selostamaan enemmän otteluita!!!
Meratannan haluaisin toki itsekin, mutta sitä tuskin saamme kun ei edes kuulu ylellä MM - kisoihin valittujen selostajien joukkoon.
Ennekari saisi taas selostaa enemmän kentän tapahtumia ja jättää se yleisen joka ei liity kumpankaan kentällä olevaan joukkueseen eikä tuomaristoon hitusen vähemmälle. Silloin ois siinä ainakin yksi hyvä selostaja. Tämä on se syy miksi Väisänen menee hieman edelle. Ainakin toistaiseksi
- Jaapadaapaz
Kimmo Porttila on niitä harvoja selostajia Suomessa, joista koko kansalle varmasti tunnetuimpia ovat Antero Mertaranta ja Matti Kyllönen, jotka aidosti tuntuvat olevan kiinnostuneita lajista jota selostavat ja eläytyvät myös mukana.
Kyllönen sanoi todella oiken vuosi tai kaksi sitten MTV3:n huomenta suomen haastattelussa, että selostajan yksi tärkeä tehtävä on tehdä selostettavana olevasta urheilutapahtumasta mielenkiitoinen.- Porttila
Mertaranta on menneen talven lumia jo selostajana. Kuunnelkaa mitä Mertsi höpisee, välillä tekis mieli poistaa ääni koko ottelusta jossa tuo ns. maaginen ääni on.
- Että näin.
Porttila kirjoitti:
Mertaranta on menneen talven lumia jo selostajana. Kuunnelkaa mitä Mertsi höpisee, välillä tekis mieli poistaa ääni koko ottelusta jossa tuo ns. maaginen ääni on.
Haittaako sinua jos selostaja eläytyy mukaan ja välillä jopa korottaa ääntään ja huutaa.
Pidätkö selostuksesta, jossa ei ole suurta tunnetta on rauhallista ei paljoa huudeta ja kerrotaan, että mistä mikäkin johtuu. Eli miksi tuli kulma jne.
Se joka sanoo Mertarantaa todella huonoksi selostajaksi on varmasti sellainen henkilö joka ei yleensä seuraa mitään joukkue-urheilua eikä ole muita selostajia juuri kuulutkaan jos on joskus esim jääkiekkoa tai jotain muuta silloin tällöin katsonut.
Itse olen kuullut niiltä jotka urheilua seuraavat. Esim jääkiekkoa aktiivisestikin televisiosta niin he vain kehuvat ja sanovat Mertarannan kuuluvan parhaiden selostajien joukkoon Suomessa.
Myös olen silloin tällöin lukenut juttuja ja kommentteja joissa myös ulkomaiset katsojjat jotka eivät edes suomenkieltä ymmärrä ovat kehuneet juuri Mertaranataa.
Porttila kehiin niin saa voi katsoa suomestakin eikä tarvitse vain ruotsin kanavilta niitä matseja katsoa. Väyrynen , Muurinen ja Reini ovat tähän asti olleet ylivoimaisesti parhaat kommentaattorit studiossa - Maalivahdin veli
Että näin. kirjoitti:
Haittaako sinua jos selostaja eläytyy mukaan ja välillä jopa korottaa ääntään ja huutaa.
Pidätkö selostuksesta, jossa ei ole suurta tunnetta on rauhallista ei paljoa huudeta ja kerrotaan, että mistä mikäkin johtuu. Eli miksi tuli kulma jne.
Se joka sanoo Mertarantaa todella huonoksi selostajaksi on varmasti sellainen henkilö joka ei yleensä seuraa mitään joukkue-urheilua eikä ole muita selostajia juuri kuulutkaan jos on joskus esim jääkiekkoa tai jotain muuta silloin tällöin katsonut.
Itse olen kuullut niiltä jotka urheilua seuraavat. Esim jääkiekkoa aktiivisestikin televisiosta niin he vain kehuvat ja sanovat Mertarannan kuuluvan parhaiden selostajien joukkoon Suomessa.
Myös olen silloin tällöin lukenut juttuja ja kommentteja joissa myös ulkomaiset katsojjat jotka eivät edes suomenkieltä ymmärrä ovat kehuneet juuri Mertaranataa.
Porttila kehiin niin saa voi katsoa suomestakin eikä tarvitse vain ruotsin kanavilta niitä matseja katsoa. Väyrynen , Muurinen ja Reini ovat tähän asti olleet ylivoimaisesti parhaat kommentaattorit studiossaHannula kehiin !
- Anonyymi
Maalivahdin veli kirjoitti:
Hannula kehiin !
Hannula kehiin!
- gsdhdrfredr
Väisänen on suht ok, mutta Ennekarihan on aivan syvältä. Laittakaa suoraan palautetta yle.fi/palaute! Sanokaa niille, että selostajat ovat todella huonoja.
- Anonyymi
Kimmo "siis" Porttila "siis" Kimmo "siis" Porttila "siis" selostaa "siis"
"siis" Porttila Kimmo "siis" taas selostaa ja kuullaan "siis" taas ihan
tarpeeksi siis sanaa. Eikö hän voisi jo vaihtaa "siis" tuota hokemaa. - Anonyymi
Hyvä Kimmo, tuleeko joku sieltä taustalta taas. Taas tulee sieltä taustalta siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390