onko tietoa saako moposta muutos katsastettua kevarin??
moposta kevari?
????
5864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä, pitkän, tuskallisen ja kalliin muutosprosessin jälkeen, eli ei kannata.
paljos kertys kaiken kaikkiaan hintaa??
En tiedä enkä haluakaan tietää. Tulee halvemmaks ostaa suoraan kevari. Eikä se raha, vaan se työn määrä. Plus paperisota.
Kaikki on nykyään mahdollista.Kiertyy hintaa noin 3000-4000 €.Jos on ihan pakko saada mopedista kevytmoottoripyörä niin lompakko esiin vaan
Onhan se mahdollista muutoskatsastaa mopo moottoripyöräksi ja näin pitää tehdäkin, jos mopoa muutetaan kulkemaan kovempaa eli viritetään.
Käytännössä on helpompi ostaa valmis moottoripyörä ja ajella sillä, kuin alkaa muuttamaan mopoa moottoripyöräksi. Ei asia vallan monimutkainen ole, mutta useimmille tolvanoille täällä palstalla se on ylivoimainen juttu, siihen kun ei riitä, että osataan sorkkia prikka pois pakoputkesta ja muuntaa rattaita välityksiin ja suurentaa suutinta.
Itse olen muutaman ajoneuvon muutoskatsastanut ja tehnytkin ihan omavalmisteena muutaman ja maksanut erikseen autoveron. Ei ole kovinkaan vaikea juttu papereiden puoleenkaan, mutta on eri asia, kannattaako ihan mopon kohdalla.
Jos asia kuitenkin kiinnostaa, kannattaa ottaa yhteyttä katsastusta hoitaviin tahoihin ja selvittää tilanne sitä kautta. Suosittelen kuitenkin kokemuksen haluisille (ja erityisesti kaikille mopon vitittämistä haikaileville) ja kokemuksista voi olla hyötyä jatkossa siirryttäessä suurempaan kalustoon.