itä-pasilaan asumaan?/east-pasila?

a.viuhkonen

hei.
olen anne, 28-vuotias toimintaterapeuttiopiskelija, joka rakastaa reissaamista, uusien kulttuurien kohtaamista, musiikkia, tanssia, toimia, tehdä hassuja asioita, laittaa ruokaa, katsella leffoja, kuunnella musiikkia ja käydä keikoilla/tampata aamun sarastukseen, urheilla, ravata teattereissa eli sanotaanko aktiivista elämää. Minun pitäisi valmistua nyt vuoden loppuun mennessä, joten tammikuu on vielä auki, kutsuvatko uudet seikkailut vai helsingin talvi.

etsin nyt itä-pasilan kolmioon kahta uutta asukasta edellisten tilalle elokuusta alkaen, ainakin joulukuun loppuun. tarjolla on siis kaksi kalustamatonta huonetta, hieman eri kokoisia, mutta vuokra kummassakin 332e sähkö/hesari ja netti yht.n.20e/kk. lisäksi asunnossa on parveke, keittiö jossa mahtuu löhöilemään ja iso kylpyhuone. pesutupa on ilmainen ja sauna on mahdollista varata.

olen asunut erilaisten ihmisten kanssa ja kokemuksien saattelemana haluan nyt listata minulle tärkeitä asioita, joita sinulta yhdessäasumiselta edellyttäisin:
- pidän siitä, että asukkailla on jotakin yhteistä, eikä vain pelkkä katto pään päällä- voimme siis keskustella, jakaa asioita, laittaa yhdessä ruokaa, lähteä ulos tai vain istua iltaa porukalla.
- pidän siisteydestä. en vahdi perässäsi onko matto suorana ja villakoiria sänkysi alla, mutta toivon, että osaat oma-aloitteisesti tarrautua imuriin, luuttuun tai tiskiharjaan, tai voimme järjestää yhdessä siivoustalkoita, jolloin jokainen tekee jotakin
- olisi kiva jos olisit enemmän kuin 20-vuotias
- rento, rehellinen ja myös sopivan rauhallinen ilmapiiri suotuisaa
- olen couchsurfing-jäsen, joten asunnossa saattaa asustella satunnaisesti reppureissaajia.
- asunnossa kierrätetään
- käyn viikonloppuisin paljon ulkona, mutta olisi kiva, mikäli asunto ei olisi bileluola. yhteisiä juhlia voidaan tietty järjestellä
noh, siinä jo melko paljon.lisää myöehemmin:)

heya. im searching nice, friendly, open-minded and clean over 20-years person to share my 3rooms kitchen balcony-flat. i have 2rooms (without furnitures) to rent, both is 332euros about 20euros of newspaper/internet/electricity.

please take a contact: [email protected]

1

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedotonxds

      - Neliömäärä huoneissa ja koko asunnossa?
      - Miten hyväkuntoinen asunto?
      - Montako sataa meteriä Pasilan asemalle sanoo reittipas.fi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe