Mulla on 8kk ikänen tyttökissa. Olen tässä pähkäillyt kun sen turkki ei kiillä, karvaakin lähtee jonkun verran (ainahan kissoista karvoja lähtee) :) mutta mielestäni jokseenkin enemmän nyt viimeaikoina. Ongelma nyt kumminkin on se, että kuinka saan, minkälaisella ruokavaliolla turkin saisi kiiltämään ja näyttämään paremmalta? Olisiko kellään kokemuksia tällaisesta? Vai onko mulla "matta"-turkkinen kissa?
Kissan turkin kiilto
katti
8302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Loiset voivat olla yksi syy turkin kiillottomuuteen. Ootko madottanut milloin viimeksi? Entä saako kisusi kaikkia tärkeitä vitamiineja ruuasta?
Kiitoksia kun vaivaiduit vastaamaan.
Kun hain kissani (jouluukuun alussa, jolloin se oli luovutusikäinen), niin pentujen "emäntä" oli käyttänyt kaikki pennut eläinlääkärin tarkastuksessa ja oli annettu jo yksi matokuuri.
itse annoin "varmuuden" vuoksi vielä joulu-tammikuussa, koska pennun vatsa oli löysä.
kissani on ollut täysin sisäkissa.
Olen syöttänyt koko ajan primacat-merkkistä kuivamuonaa ja suurin piirtein joka toinen päivä purkkiruokaa (kitekat, daya, tai muuta vastaavaa)
joka päivä purkkiruokaa ja lisänä niillä on aina kahta erillaista kuivaruokaa.kummallaki on tosi kiiltävä turkki.
Entäs jos kissasi on vaihtamassa talviturkkia kesäkarvaan?
Kissan (ja koiran) turkin kiillottomuuteen voi olla syynä esim. tärkeiden rasvahappojen puute. Kokeile apteeksta saatavaa Eforion-öljyä (Aptus-sarjaa).
...antaa kissoille voita ja niin annan kyllä minäkin n. 2 kertaa viikossa (suolatonta). Se auttaa pitämään karvan kiiltävänä ja hyväkuntoisena (A ja D-vitamiinit). Se auttaa myös ruoansulatuskanavan toimintaan (karvat ym.).
Tähän aikaan vuodesta kissa luopuu talvikarvastaan ja sekin voi olla syy kissasi turkin kiillottomuuteen.
Suosittelisin myös, että vaihtaisit kissasi purkkiruoan joka päivä, ettei se seisoisi kupissa kahta päivää. Laita ruokaa sen verran kerralla, kun tiedät kissasi päivän aikana syövän. Muista myös vaihtaa puhdas vesi ja pestä ruokakupitkin päivittäin.
Ensimmäinen asia, jonka mä tekisin olisi raksujen vaihto. Eläinkaupan raksut tekee ihmeitä turkille. Lisäksi öljylisien anto on hyvä idea. Ihan perinteiset ruokaöljyt eivät ole siitä parhaimmasta päästä, mutta esimerkiksi Eforion on havaittu hyväksi samoin kalaöljy.
tänään ostin friskies-merkkistä kissan kuivaruokaa joka on tarkoitettu sisäkissoille. (omani on sellainen) katsotaan nyt onko siitä mitään vaikutusta. Pitää sitten käydä oikeen eläinkaupasta ostamassa kissan ruokaa jos niillä olisi suositella jotain tiettyä meidän kissan turkkiongelmaan.