sairastan mustasukkaisuutta

se on mulle arvoitus miten pitäis asennoitua. Välillä kun bogaa jonkun joka tykkää samasta henkilöstä niin ajattelee, että aijaa tollanen... aika säälittävä tapaus. Alan heti halveksua. mä oon kauhee. Mä en oo siinä tunteessa yhtään saanut valaistumista.
10179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

mustasukkaisena maalasin mielessä yhden tyypin talon seinät mustiksi ja kaadoin pihapuut. ja maalasin vielä aitaan hakaristejä.

Äänestä
  • kuin piparkakkutalo niin söpö ja hempee.

    Äänestä

  • nuuh kirjoitti:

    kuin piparkakkutalo niin söpö ja hempee.

    kuka se henkilö ja millainen henkilö on ja pidänkö toisaalta hänestä ihan oikeasti ja välitän.

    Äänestä

Ketään ei voi omistaa. Ketään ei voi pakoittaa mihinkään.
Parisuhteen on perustuttava vapaaehtoisuuteen ja luottamukseen.
Kumppania on kohdeltava siten, kuin haluaa itseään kohdeltavan.
Kumppaniaan ei saa pettää, eikä luottamusta saa rikkoa.

Äänestä
  • siltä, että se ihminen on se puuttuva osa kun silloin muinaisuudessa jumalat jakoi ihmiset kahtia. Jostain inho ideasta johtuen, että tasapaino häiriintyi. siks ihminen ei ole koskaan tyytyväinen olotilaansa.

    Äänestä

ainakin parisuhteessa on mustasukkaisuus sellainen peikko mihin en ikinä enää haluaisi törmätä.jos ei ole luottamusta niin silloin ei ole yhtään mitään muutakaan.

Äänestä
  • mikään omistava tyyppi. Mä päinvastoin anna vapauden enkä pidättele ketään koskaan ja kysyn aina mielipidettä, koska haluan rehellistä hyvinvointia ja elämää ja katoon aika helposti, mutta miten ajatukset muuttaa positiivisiksi niin, että ei edes halua omistaa ketään?

    Äänestä

  • nuuh kirjoitti:

    mikään omistava tyyppi. Mä päinvastoin anna vapauden enkä pidättele ketään koskaan ja kysyn aina mielipidettä, koska haluan rehellistä hyvinvointia ja elämää ja katoon aika helposti, mutta miten ajatukset muuttaa positiivisiksi niin, että ei edes halua omistaa ketään?

    tavata mielenkiintoisia henkilöitä, kun taustalla kummittelee tollaset negatiiviset ajatukset. se on aikamoista valehtelua nimittäin. Ei voi hengittää vapaasti seurassa.

    Äänestä

  • nuuh kirjoitti:

    tavata mielenkiintoisia henkilöitä, kun taustalla kummittelee tollaset negatiiviset ajatukset. se on aikamoista valehtelua nimittäin. Ei voi hengittää vapaasti seurassa.

    mulla auttoi pitkä aikainen perhehelvetti enää ei voi sietää mustasukkaisuutta, mutta en voi suositella sitä kenellekkään.

    Äänestä

Satutat vaan itseäsi.
Koska emmehän ole kenenkään omaisuutta, jokainen meistä on oma yksilönsä.
Omine hyvine ja ei niin hyvine puolineen.

Päätämme itse omista asioistamme,ainakin luulen niin.
Mustasukkaisuus on katala,kärpäsestä voi muutua ns härkänen,
lopulta olet ns oravanpyörässä, josta pois pääseminen on hakalaa.
Mieti voisitko muuttaa itseäsi jollakin tavalla?
Tsemppiä sulle..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuuh kirjoitti:

se on mulle arvoitus miten pitäis asennoitua. Välillä kun bogaa jonkun joka tykkää samasta henkilöstä niin ajattelee, että aijaa tollanen... aika säälittävä tapaus. Alan heti halveksua. mä oon kauhee. Mä en oo siinä tunteessa yhtään saanut valaistumista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu