parin kaverin kanssa olis tarkoitus lähtee 2 viikoks pattikselle rentoutumaan, paljonko on hyvä ottaa käyttörahaa mukaan, että pärjää? onko parempi vaihtaa bahtit jo suomessa vai paikan päällä? onko vinkkejä paikoista, retkistä ym. joissa kannattaa käydä. kiitos etukäteen asiallisille vastaajille.
paljonko rahaa!
tapsa 28v
142192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
100€ päivä pärjää hienosti ja on ihan hauskaakin vielä! Paikan päällä kannattaa vaihtaa!
Riittääkö 100€ päivä jos ottaa tytön hotelliin asumaan, vai pitääkö ottaa enempi rahaa mukaan. Viinaksiin ei mene yhtään, mutta muut pakolliset, ruoat ja taksit, sun muut pienet menot?
ja saat massagea koko viikon. Suosittelen myös poreallashierontaa! Loistavaa!
Täysi rumpa koko ajan
Bade-Wurtenbergin sotilasmarssia stereoihin ja mahtimela poraamaan koko viikoksi! Viime Pattiksen reissulla naimme ihanan ladyn kanssa hotlan komeroissa ja käytävillä 24h!
keskustelua saatiin aikaan aiheesta "paljoko rahaa!" Asiallista!
Näytti Sika-Amalia tuoneen tuon "asiallisen" avauksen tähän keskusteluun. En ole lukenut vielä yhtään matkailuun liittyvää kommenttia hänen näppäimistöltään tehtynä.
On se vaan hauskaa huomata kuinka monella "asiallisella" kommentilla Sika-Amalia on tähänkin keskusteluun osallistunut. Hänhän ei yhden epäonnistuneen Phuken reissun jälkeen aikonut enää ikinä Thaimaahan matkustaa, mutta kovin tuntuu viihtyvän täällä Pattayan matkailukeskusteluissa(kin) "asiallisine" kommentteineen.
Takuulla sivistynyt ja koulutettu nainen on oltava kyseseessä - vähintäänkin joku feministisennaistutkimuksendesantti?
Luin noita muita vastauksia, voi taas todeta " asiantuntijat taas liikkeellä".
Itsellä tulee mieleen seuraavat asiat
1, Jos thai seuralaisen haluat niin yleensä kustannus on 1000bht /vrk ja baarimaksu 400-600 byht /vrk ja kaikki mitä teette, menee sinun pussistasi...tuolloin 100€ päivä on kohtuullinen.
2. Jos vain lomailet kavereittesi kanssa niin 60€/pvä riittää vaikka 2krt päiväs aterioi ja ns jurrit ottaa iltasi
3 eli itsellä on thai vaimo ja 500€/vko on hyvä....toki enempi saa menemään jos sille päälle sattuu
4 kaikki valuutta vasta paikan päällä vaihdettuna
5 retkistä suosittelen krokofarmia ja kattokokaa joku vaikka aurinkomatkojen hotelli ja ilmoittautukaa bangkokin kiertoajelulle, se on kattava ja hyvä. Älkää lähtekö Bangkokkiin yksin, olette ihan hukassa kaupungissa missä tuplasti tai jopa enemmän asukkaita kun suomessa yhteensä.
5. Jomteinillä soi welcomilla on suolaisen Hannun pyörittämä frieds baar, se järjestää mukavia kalareissuja, paikan vieressä on myös night trip baar jonka omistaja huan tykkää suomalaisista ja ko paikasta löytää usein kantaasiakkaan....HUOM...PAIKKA EI OLE SUOMIBAARI VAAN PAIKALLINEN
Pattayalta walking streetin päästä pitkältä laiturilta 20bht vai oliko se 40 bht hintaan aamuisin lähtee isolle saarelle pattayaa vastapäätä lautta, sinne kannattaa mennä.....ja nimenomaan saaren tioiselle puolelle( nimeä en muista).
Jos kuitenkin päädytte lauttaan mikä vie pattayan puoleiselle puolelle niin vuokratkaa skootteri ja ajelkaa sillä', varmati löydätte toisen rannan jyrkän alamäen jälkeen ja sovittaessa voitte jättää skootterin saaren toiselle puolelle ja mennä ilta lautalla takaisn pattayalle, viimeinen lautta lähtee klo.17 ainakin marraskuussa.
Jos halajatte skootteria vuokrattavaksi niin ehdottomasti kannattaa hankkia kansainvälinen ajokortti, joku nyt väittää toisin vaan pattayan seutu on sellasta hullunmyllyä liikenteen kannalta että suotavaa on....jos jotain sattuu, se auttaa paljon ja noita ratsioita on paljon......ja jos jotain sattuu KARKUUN EI KANNATA LÄHTEÄ.....ELLEI HALUA TEHDÄ TUTTAVUUTTA PAIKALLISEN PUTKAN JA TUHANSUIEN BATIEN KORVAUSSUMMIEN JA SAKKOJEN KANSSA.
Riippuu siitä, mitä aikoo lomallaan tehdä.
Harrastusmahdollisuuksia ja retkiä on lukemattomia.
Jos haluat joihinkin opastetuille retkille, niin mene johonkin matkatoimistoon, joita on Pattiksella lukemattomia, niin ne kyllä lyövät käteen tukun esitteitä. Yleensä retkille lähdetään aamulla, jolloin minibussi noutaa hotellilta ja paluu on illalla, riippuen minkälaisen retken on maksanut. Myös parin kolmen päivän retkiä on
Ihan vasta-alkajalle suosittelen Koh Larn: in saarta jossa mukavat rannat ja vesikin on kirkasta, verrattuna Pattiksen rantoihin.
Laivat lähtee Bali Hai Portista monta kertaa päivässä. Kestää 45 min suuntaansa. (muistaakseni 50 THB / suunta) eli reilun euron. Tietysti hinnat ovat kaksinkertaiset verrattuna Pattikseen
Sitten suosittelen Koh Chang: in saarta. Minibussi vie satamaan ja matka kestää 3-5 tuntia, josta lautalla yli joka kestää 1 h. Sit Koh Samet saari Rayongissa n. 75 km. Pattikselta
Hyvä lomakassa n. 1500-2500 eur / 2 vkoa.
Paikan päällä kannattaa vaihtaa rahat, tai nostaa auomaateista, joita on joka nurkalla.
Vaihda rahat Thaimaassa saat paremman kurssin. Mitä tehdä Thaimaan Pattayalla halvalla? Lue http://thaimaapattaya.blogspot.com/2010/11/mita-tehda-thaimaan-pattayalla-halvalla.html löydät informaatiota mitä on suositeltavaa tehdä Pattayalla.
Yleisesti hinnoista. Hotellin saat halvimmillaan 300 bahtiin yö ja halvimmat annokset ovat 20 bahtia annokselta. Pattayalla pärjää siis helposti alle 10 eurolla päivässä kun on huolellinen. Helposti myös saa käytettyä 1000 euroa päivässä, jos innostuu leveilemään. Yleinen kulutus turisteilla Pattayalla on 50-100 euroa päivässä.
Bangkokissakin asuu helposti 100 eurolla kuukaudessa kuten http://thaimaabangkok.blogspot.com/2010/11/onko-thaimaa-bangkok-kallis.html tulee ilmi.
siellä pärjää 50e / päivä ihan hyvin. saahan sitä rahaa palamaan vaikka kuinka paljon jos haluaa. reppumatkaajat pärjää 5 e/ päivä , muttajos hauskaa pitää siihen pitää varata vähän enemmän .pattis on halpa. ölkki 50c ruoka 2e lavataksi 20c tytöt 20e välipalat 7-ileven 50c .
Kahden viikon pyrähdyksellä itsellä on mennyt noin 150€ per päivä ja hotelli tuon päälle toki. Tosin itse juon alkoholia, mutta mikään suurjuomari en ole. Satasellakin per päivä pärjää jo ihan ok, mutta suosittelen vahvasti varautumaan hieman suurempaa budjettiin, paikan fiilis vie mennessään, mahtava paikka.
p.s. Tämä vastaus kaiketi hieman myöhässä