FSX, pyöriikö?

hjelppiä

Apua!

Menee hermot, kun oma FSX tökkii koko ajan, vaikka grafiikatkin ovat melkein LOW: n tuntumassa.
Olen pelaillut taas FS2004:llä kun en jaksa pätkimistä. FSX:ää pyörittää nyt perheen yhetinen pöytäkone, joka on noin 4v. vanha. XP ja keskusmuistia taitaapi olla joku 1 GB.

Aion ostaa kohta uuden koneen, mutta sitä ennen ajattelin kysyä, että pyörisikö peli väliaikaisesti tämänhetkisellä läppärilläni kuinka hyvin?

Läppärini: Acer aspire 3100. Prossu 1.8 Mobile ADM Sempron. Keskusmuistia 2GB. Vista toiminnassa.

Auttakaa...haluaisin pelata vähän paremmilla grafiikoilla kuin nyt. Toimisiko peli kuinka hyvin em. koneella (acer aspire)?

P.S. En vaadi mitään täysiä grafiikoita, saisi edes vähän lisää liikennettä ja taloja peliin mukaan!

7

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Z.agge

      Asenna ja kokeile. Lisäksi nuo FSX:n laitteistovaatimukset löytyy varmasti helposti googlaamalla "FSX System Requirements". Varmasti saat nopeamman ja varman vastauksen näillä konsteilla.

      • uyuvuy

        Laitteistovaatimuksia ei FSX:n kohdalla kannata edes vilkaista. Niillä suositusvaatimuksilla se ei pyöri vaikka rukoilisi.


    • afdgh

      Ei kannata asennella tota FSX:ää monelle koneelle, sillä tolla on rajotettu määrä lisenssejä (asennuskertoja) En muista, kuinka monta kertaa sen voi asentaa, mutta ihan huvikseen ei kannta useammalle koneelle asentaa. Tolla läppärillä on todennäköisesti armotonta lagia, sillä FSX on hirveä prosessori-ja näytönohjainsyöppö. Olet kai ladannut SP1 ja SP 2 päivitykset FSX:ään? Ne parantavat toimivuutta. Löytyvät googlella.

    • vuuiv

      Mulla on kaksi vuotta vanha huippukone ja FSX pyörii suhteellisen hyvin. Sitä edeltävä kone oli neljä vuotta vanha, myös XP kone, jossa oli giga muistia, sempron suoritin ja sillä sitä ei voinut käyttää oikeastaan lainkaan.

      Suosittelen että haet sellaisella hakusanalla googlesta kuin FSX tweaks, ellet ole jo säätänyt ja säätelet itse simun käyntiä paremmaksi. Tuo auttaa jonkin verran, mutta sen joudut tekemään itse, sillä minä eikä kukaan muukaan ala sitä kertomaan ja ohjeet ovat englanniksi. Vaikeaa se ei ole, mutta kun yleinen luulo tuntuu olevan se että kaikki kerrotaan ja lähes tehdään valmiiksi, niin saat tehdä nyt niin itsekin.

      Tuo läppäri voi pelittää jonkun verran, mutta koska kyse on Vista läppäristä ja sempronin suorittimesta, eli suhteellisesti kuitenkin aika iäkkäästä koneesta, niin en uskalla luvata mitään suurta muutosta, jos mitään muutosta edes näkyy. Mutta aina voit kokeilla, tietysti voihan sen aina siitä poistaa ellei pelitä.

      Jos ostat uuden koneen, niin uskallan väittää että uudessa koneessa, noiden tweakkien jälkeen, FSX toimii ihan helvetin hyvin. Mutta tosiasia se on, että FSX tekijät tekivät paskan tuotteen koodin optimoinnin kannalta, ja näin siitä huolimatta että kyseisten tekijöiden suomalaiset tutut jaksaisivat nuolla vielä tänäkin päivänä heidän perseitään ja toivoa että he vielä joskus saisivat jotakin ilmaista sälää noilta hepuilta. Tuote on suolesta koska homot eivät osanneet ja ehtineet sitä tehdä huolellisesti.

      Ja suomalaisten perseennuolijoiden on turha tulla selittämään että tuote olisi niin perkeleen hieno että sitä olisi vaikea tehdä tehokkaaksi ja saada pyörimään heikommissa koneissa. Fakta nyt vain sattuu olemaan se että FSX lentomallin mallinnus on peräsuolen oikealta reunalta, samoin kuin muutkin fysiikat joita tuotteessa esiintyy. Grafiikan käsittely on taas heti vasemmalta reunalta, ja grafiikka on raskasta kuin vanha saatana. Optimoinnin mokat taas löytyvät heti kun jatkaa matkaansa suolessa yhtään pidemmälle. Koko tuote on yksi saatanan ummetus ja hinta jota siitä pyydettiin oli ryöstö suhteessa tuotteen laatuun!

      Ja tämä asia ei parane vaikka suomalaiset ja myös jotkut ulkomaiset perseennuolijat suutelisivat noita koodaajia persereijän kautta.

      Jo kymmenen vuotta aikaisemmin, 90 luvun lopulla oli olemassa Falcon 4.0, jossa oli jumalauta satoja lentokoneita ja maataisteluvälineitä maastossa, taistelemassa keskenään ja ampuen ohjuksia ja luoteja ilmaan ja ohjaten pommeja ja muuta roskaa maassa olevien heppujen niskaan! Ja minun vanhalla 333Mhz aasinpaskalla tuote pyöri erittäin hyvin!

      • sasko

        ei pelaa mullakaan kunnolla fx, muistia 1.3g 1.8 atlon näyt.ohj.250muistia,ei muutako takaisin 2004 fs ja hyvin pelittää,onneks ei maksanut kuin 20e.


    • fsxboy

      haha onks toi vitsi pelaat jollai läppärilää fsxää ja 1g muistii mu ipodiski o enemmä :P mel o 700g muistii ja kunno prossu kannattaa kasata kone hyvistä osista nii saa parhaimman ja tehokkaan ellei haluu maksaa 2000e

      • Mene pois

        Suksippas nyt vittuun viisastelemasta kun et mistään mitään näköjään tiedä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      249
      3760
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      3563
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      99
      2952
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      55
      2699
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2509
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2102
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2031
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      116
      1857
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1219
    Aihe