Mulla on tällainen Amilo 3515, jossa on aika mopo näytönohjain. Ei kuitenkaan ole integroitu emolle, kun ohjain on ATI:n¨. Voiko tällaiseen kannettavaan vaihtaa paremman ohjaimen ja jos voi, niin millaisen? Ei ole tarkoitus ihan huipputehokasta kuitenkaan hankkia.
Näytönohjaimen vaihto?
8
788
Vastaukset
- Siili...
että voisit kysyä tuolta
http://www.kannettavatietokone.fi/forum/index.php?board=4.0 Käytännössä ei.
Elikkä eikös tuossa mallissa nimenomaan ole se HD3200 joka on INTEGROITU näytönohjain? Eli kyllä jää vaihtamatta. mutta tietysti jos emossa on vapaa PCI-E paikka ja tyhjää tilaa kotelossa jäähdytys jotenkin onnistuu sinne värkätä, niin mikä ettei olis mahdollista lisätä toinen ja käyttää sitä. Kannattaa katsella onko Fujitsulla tuolle koneelle sellasia sisarmalleja joissa olis erillisnäyttis, koska silloin kotelossa voisi olla tilaa sille. Mutta näppituntumalta sanoisin että eipä onnistu.
- Mandrake 10.1
Kyseessä kun on läppäri, niin grafiikkakortin vaihto ei ole mahdollinen, ja grafiikkapiiri oli valmistaja kuka tahansa on integroitu emolevylle. Joihinkin Fujitsun koneisiin saa USB-liitäntäisen näytönohjaimen,joka edellyttää erillisen näyttölaitteen käyttöä. Läppäreissä ei yleensä sisällä ole tilaa minkäänlaisille korteille. Jos pelaaminen vaatii hyvää grafiikkaa kannattaa hankkia pöytäkone.
- yh iuhui +ioh h+i
Kyllä se on integroitu piiri. Tässä just tulee esiin läppäreitten suurin heikkous, ne on mitä on ja se siitä. Jotain muistia voi lisätä tai vaihtaa isomman kovalevyn, ei kotikonstein oikein mitään muuta. Ja hyvän, tehokkaan ja nykyaikaisen läppärin hinnalla saa jo melkolailla huippuluokan pöytäkoneen. Läppäri on se mitä se on, pöytäkoneeseen voi vaihtaa vaikka kaikki osat jos tarvetta ilmenee.
Paremman näytönohjaimen saadaksesi, sinun pitää vaihtaa koko kone. Pöytäkoneessa riittäisi kortin vaihtaminen. Itse asiassa varsin monissa nykyläppäreissä on näytönohjain erillisellä kortillaan, mutta käytännössä se ei tee sen vaihtoa juuri yhtään sen helpommaksi. Uusia ei ole kaupan hyllyllä kuin alkuperäisenä varaosana, ja sellainen maksaa varaosan hinnan, eli aivan silmittömästi. Jostain räjähtäneestä romusta voi saada toimivan samanlaisen halvalla, mutta paremman mallin nopeammille näyttikselle se yleensä hintatietoinen myyjä osaa panna suolaisen hinnan. Mitään takeita siitä, että se parempi näytönohjain sitten toimisi myös oman koneen emolevyllä ei tietenkään ole.
Myy vanha koneesi kun se vielä toimii ja osta uusi....että ei näytönohjaimen vaihto onnistu. Asia on nyt tiedossa, eikä siis sillä tarvitse vaivata itseään enempää. Kiitos teille tiedosta.
- zepedude
yx asia.Jos haluaa hyvän ja halvan,pitää ostaa kaks ja jos haluaa muokattavan pc:n pitää ostaa kaks.Ei läppärei muokata ku korkeintaa muistilla ja sitäki vähä.Sama ku teen romuhommaa(siis metalli),meinasin ostaa pakun,jolla saa muksut ja muijan hoidettua.Ei onnistu;piti ostaa iso Scania,pari henkilökärryä ja vieki se paku, jotta siinä sulle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2976096Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta563967Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413322Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773234Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava833158Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1803079Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932857Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022546Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052190Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll502189