Mulla on tällainen Amilo 3515, jossa on aika mopo näytönohjain. Ei kuitenkaan ole integroitu emolle, kun ohjain on ATI:n¨. Voiko tällaiseen kannettavaan vaihtaa paremman ohjaimen ja jos voi, niin millaisen? Ei ole tarkoitus ihan huipputehokasta kuitenkaan hankkia.
Näytönohjaimen vaihto?
8
714
Vastaukset
- Siili...
että voisit kysyä tuolta
http://www.kannettavatietokone.fi/forum/index.php?board=4.0 Käytännössä ei.
Elikkä eikös tuossa mallissa nimenomaan ole se HD3200 joka on INTEGROITU näytönohjain? Eli kyllä jää vaihtamatta. mutta tietysti jos emossa on vapaa PCI-E paikka ja tyhjää tilaa kotelossa jäähdytys jotenkin onnistuu sinne värkätä, niin mikä ettei olis mahdollista lisätä toinen ja käyttää sitä. Kannattaa katsella onko Fujitsulla tuolle koneelle sellasia sisarmalleja joissa olis erillisnäyttis, koska silloin kotelossa voisi olla tilaa sille. Mutta näppituntumalta sanoisin että eipä onnistu.
- Mandrake 10.1
Kyseessä kun on läppäri, niin grafiikkakortin vaihto ei ole mahdollinen, ja grafiikkapiiri oli valmistaja kuka tahansa on integroitu emolevylle. Joihinkin Fujitsun koneisiin saa USB-liitäntäisen näytönohjaimen,joka edellyttää erillisen näyttölaitteen käyttöä. Läppäreissä ei yleensä sisällä ole tilaa minkäänlaisille korteille. Jos pelaaminen vaatii hyvää grafiikkaa kannattaa hankkia pöytäkone.
- yh iuhui +ioh h+i
Kyllä se on integroitu piiri. Tässä just tulee esiin läppäreitten suurin heikkous, ne on mitä on ja se siitä. Jotain muistia voi lisätä tai vaihtaa isomman kovalevyn, ei kotikonstein oikein mitään muuta. Ja hyvän, tehokkaan ja nykyaikaisen läppärin hinnalla saa jo melkolailla huippuluokan pöytäkoneen. Läppäri on se mitä se on, pöytäkoneeseen voi vaihtaa vaikka kaikki osat jos tarvetta ilmenee.
Paremman näytönohjaimen saadaksesi, sinun pitää vaihtaa koko kone. Pöytäkoneessa riittäisi kortin vaihtaminen. Itse asiassa varsin monissa nykyläppäreissä on näytönohjain erillisellä kortillaan, mutta käytännössä se ei tee sen vaihtoa juuri yhtään sen helpommaksi. Uusia ei ole kaupan hyllyllä kuin alkuperäisenä varaosana, ja sellainen maksaa varaosan hinnan, eli aivan silmittömästi. Jostain räjähtäneestä romusta voi saada toimivan samanlaisen halvalla, mutta paremman mallin nopeammille näyttikselle se yleensä hintatietoinen myyjä osaa panna suolaisen hinnan. Mitään takeita siitä, että se parempi näytönohjain sitten toimisi myös oman koneen emolevyllä ei tietenkään ole.
Myy vanha koneesi kun se vielä toimii ja osta uusi....että ei näytönohjaimen vaihto onnistu. Asia on nyt tiedossa, eikä siis sillä tarvitse vaivata itseään enempää. Kiitos teille tiedosta.
- zepedude
yx asia.Jos haluaa hyvän ja halvan,pitää ostaa kaks ja jos haluaa muokattavan pc:n pitää ostaa kaks.Ei läppärei muokata ku korkeintaa muistilla ja sitäki vähä.Sama ku teen romuhommaa(siis metalli),meinasin ostaa pakun,jolla saa muksut ja muijan hoidettua.Ei onnistu;piti ostaa iso Scania,pari henkilökärryä ja vieki se paku, jotta siinä sulle...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370