Jutun myyminen lehdelle

Kirjottelija

Osaako joku sanoa, miten käytännössä tapahtuu jutun tarjoaminen aikakauslehdelle? Eikös siihen freelancer-korttiinkin pidä olla tiedossa jokunen "työnantaja" ennen kuin sen saa? Mutta miten siis tarjotaan ensimmäistä juttua josta palkkaakin haluaa saada (olen aiemmin saanut muilla diileillä juttuni lehteen, eli palkkana ilmainen "mainos" itsestäni ja tekemistäni käsitöistä)? Ja lähetetäänkö teksti ihan sellaisenaan tekstitiedostona vai miten...? Ja lähetetäänkö teksti samalla kun sitä tarjotaan, vai kysytäänkö ensin, onko lehti kiinnostunut kyseisestä jutusta?

Olipas kysymyksiä, mutta siis kertokaa omin sanoin ja selkeästi, mitä minun pitää tehdä, jos haluan tarjota juttua aikakauslehteen. En siis omista free-korttia, ainakaan vielä. Kiitos!

2

3492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietääääää

      Tässä vähän opastusta ensikertalaiselle:

      1) selvitä taustatiedot ym. tiedotusvälineestä, jolle juttua tarjoat. Tsekkaa ko. lehti, millaisia juttuja sisältää ja onko jutuissa kuvia ja onko kuvaaja eri kuin kirjoittaja. Jos ei ole, voit tarjota myös kuvia. Selvitä myös, keneen sinun pitää ottaa yhteyttä kun kauppaat juttua. Se voi olla lehdestä riippuen toimitussihteeri, tuottaja ja pienissä julkaisuissa jopa päätoimittaja.

      2) koska olet aloittelija, suosittelen tekemään jutun VALMIIKSI. Jos teet sen valmiiksi, voit myös mahdollisten kauppojen syntyessä lähettää sen heti - joskus tällainenkin seikka voi ratkaista, jos lehdessä on yllättäen tarvetta jutulle. Kun tiedät, kuinka paljon aikaa juttuun meni, voit myös määritellä sille hinnan, jolla voit ryhtyä sitä kaupittelemaan. KOSKA OLET ALOITTELIJA, SUOSITTELEN MYYMÄÄN ENSIMMÄISEN JUTUN SELVÄSTI ALIHINTAAN! Sulle on nimittäin tärkeintä saada aikaiseksi kontakti ja mahdollinen asiakassuhde tässä vaiheessa.

      3) kun juttu on valmis, otat yhteyttä lehteen ja rupeat kauppaamaan sitä. ÄLÄ LÄHETÄ SITÄ LEHTEEN NOIN VAIN, sillä on mahdollista, että lehti ns. varastaa sinun ideasi eli laittaa oman toimittajansa tekemään jutun samasta asiasta. Jos juttua pyydetään nähtäväksi, se on tietysti pakko lähettää, mutta koita vältellä sitä niin pitkään kuin mahdollista. Lähetä mieluummin nähtäväksi aikaisemmin julkaisemiasi juttunäytteitä, ne kertovat sinusta ja taidoistasi. Henkilökohtainen yhteydenotto on AINA PAREMPI kuin e-maili, joita tipahtelee toimituksiin satoja päivittäin - joukossa kymmeniä juttutarjouksia.

      4) jutun tilaaja voi pyytää sua lähettämään jutun tekstitiedostona tai missä tahansa muodossa. Eli se lähetetään ihan sellaisenaan. Kuvat lehdet yleensä käsittelevät itse, kun ei ole kyse ammattikuvaajan ottamista kuvista.

      5) sitten vain neuvottelemaan, ei kaupanteko tämän kummempaa ole. Freekorttia et tarvitse, mikäli tarkoitat kortilla ns. lehdistökorttia etkä verokorttia. Lehdistökortti kertoo vain ja ainoastaan siitä, että sen haltija kuuluu Journalistiliittoon eli media-alan ja lehdistön ammattiliittoon eikä se ole edellytys juttujen myynnille vaikka toki avaakin teitä moneen sellaiseen paikkaan, jonne eivät tavalliset pulliaiset pääse. Juttuideasi ei kuitenkaan vaikuttanut tähän hätään sellaiselta, että korttia tarvitsisit.

      Onnea matkaan!

      • syvä halveksunta

        Älkää hyvät ihmiset antako juttuja tai valokuvia lehdille ilmaiseksi tai alihintaan! Tunnetko jonkun putkimiehen tai laatoittajan, joka tulisi tekemään ilmaiseksi työnsä? Ei niin.
        Lehdillä on jostain syystä aikamoinen liuta avustajia, joita käytetään hyväksi. He tekevät työnsä ilmaiseksi kunhan saavat nimensä lehteen. Ehkä he sitten onanoivat lehti kädessä kotonaan ja kuvittelevat olevansa melkein kuin julkkiksia.
        Kyllä lehdillä on varaa maksaa jutuista ja kuvista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2728
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2477
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2422
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      108
      2280
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1925
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe