pissaaminen matolle eikä paperille

MiN-Na

Miten saisin opetettua pennun tekemään tarpeet paperille eikä matolle?
Lattia on täynnä paperia mut matto on se jolle tarpeet tehdään.
Onko kellään kokemusta ja ideoita?

3

410

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koirkoir

      Yksinkertaisesti matot pois ja pentua ulos vähän väliä. En näe mitään järkeä siinä, että ensin opetetaan pentu papereille ja sen jälkeen uudestaan ulos, kummallakaan meidän koiralla ei ole ollut papereita käytössä.

      • hajustiina

        voe tokkiinsa....kyllä jokainen mäykky oppii aikanaan sisäsiistiksi.

        Itse otin syksypennun....nyt kohta muutaman päivän kuluttua kymmenenkuukautinen mäykkyukkomme on sisäsiisti pienistä vahingoista ja ilonpissoista huolimatta! Nekin annan anteeksi koska useimmiten itse olen syypää lattialle laskemiseen!

        Tämä pikkumies on jo kuudes oma mäykkykarkkarini ja voin todeta että kaikista on tullut aivan ihania otuksia - jopa viisaampia kuin ite olen!...ja ajallaan sekin! Viime syksynä kun sain tämän "perttiukkolan" näköisen mäykyn niin heti alusta asti kannoin ukkelia ulos jatkuvasti.... aina kun oli herätty, leikin ja ruokailun jälkeen. Paperille pissaamisen jälkeen kehuin ja erityiskehut ja suukot aina ulospissauksen jälkeen. Siinä meni ehkä puolisn vuotta ja yht´äkkiä pikkuherra vain pyysi ulos... ja voi sitä riemua kun kaikki alkoi sujua hyvin. nyt ei enää moneen kuukauteen ole ollut pissoja lattialla, ei silloinkaan kun pikkuherra on joutunut olemaan hieman pidempään yksin.

        Ilon- ja hyvänmielenpissat ovat meillä vielä pikku ongelma ... mutta päättäväisesti yhteistuumin olemme päättäneet selvitä siitäkin. On muuten ensimmäinen mäykkyni joka pissailee tällai ilosta ja hyvästä olosta. Uskon kuiteskin tähän kesäaikaan ja luonnonvoimaan - siis kaikki aikanaan!

        Älä vain hermostu pienelle kaverille... kyllä se siitä suttaantuu - mäykkyimmeinen on aina vaivansa väärtti :)


    • pisut ulos...

      Paperit ja matot pois lattioilta ensimmäiseksi. Ulos heti pennun herättyä, syötyä ja leikittyä. Pese pissanhajut pois lattioilta ja ala ramppaamaan ulkona alvariinsa ja suuren suuret kehut aina tarpeiden tullessa ulos. Älä noteeraa millään lailla jos vahinko tulee sisälle, siivoat vain jäljet huomaamattomasti pois. Toisilla tuo sisäsiisteys asia vaan kestää hieman pidempään...tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe