Luuseri-Suomi

Ruotsalainen ryssä

Suomalaiset vaahtoavat jääkiekosta vaikka olisi mikä vuodenaika. MM-kisoista tv-kanavat vaikenivat viimeisiin päiviin asti, mutta jääkiekosta höpötetään kaikki pelaajien pierutkin. Eikö teitä hävetä! 1. fakta: Jalkapallo on suurin ja suosituin, mutta jääkiekko on marginaalilaji kuten puunhalaajat koko väestössä.

Ylen selostajat ovat idiootteja. Aina vuodesta toiseen ihaillaan Englantia, Hollantia ja Brasiliaa voittajasuosikkeina. Kaksi ensimmäistä selittyy suomalaisella potkupallotasolla, joka on kymmeniä vuosia jäljessä muusta Euroopasta. Selostajan suosikkien edesottamukset ovat jatkuvasti "loistavia, upeita" jne. vaikka todellisuudessa suoritus olisi tavanomainen tai surkea. Brasilian kannattaminen johtuu suomalaisella alemmuudentunteella ja pelolla olla häviävä osapuoli. Perustelu, että Brasilia jne. pelaavat iloista ja hyökkäävää peliä, ei merkitse mitään. 2. fakta: Yksinkertaisesti pelityyli ei tuo voittoa vaan maalit, joukkueen yhtenäisyys ja taidot. Muissa eurooppalaisissa maissa ei koskaan kannatettaisi ei-eurooppalaista maata, jos toinen osapuoli on eurooppalainen. Suomalaiset ovat kusihousuja.

Jatkuva puhe seurapeleistä on turhaa roskaa, koska moni hyvin seurassa pelannut ei kestä suurkisojen painetta. 3. fakta: Jalkapallon historiaan pääsee menestymällä sekä seurapeleissä että suurkisoissa. Viimeisin oli Zinedine Zidane - paras pelaaja kautta aikojen!

Suomalaisten on korkea aika keskittyä olennaiseen - tarmo, aika ja rahat jalkapallolle, että tehtäisiin suomalaisen urheilun suurin saavutus pääsemällä ensin jalkapallon EM-kisoihin!! Vai vieläkö keskitytään halonhakkuuseen?

1

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joosamaamielt

      Samaa mieltä, sitä jääkiekkoa pitää aina hehkuttaa, ja siinäkään suomi ei enää pärjää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      293
      4045
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      107
      3669
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      48
      2699
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      192
      2687
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      62
      2365
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1952
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1747
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1373
    9. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      35
      1348
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      46
      1242
    Aihe