Luuseri-Suomi

Ruotsalainen ryssä

Suomalaiset vaahtoavat jääkiekosta vaikka olisi mikä vuodenaika. MM-kisoista tv-kanavat vaikenivat viimeisiin päiviin asti, mutta jääkiekosta höpötetään kaikki pelaajien pierutkin. Eikö teitä hävetä! 1. fakta: Jalkapallo on suurin ja suosituin, mutta jääkiekko on marginaalilaji kuten puunhalaajat koko väestössä.

Ylen selostajat ovat idiootteja. Aina vuodesta toiseen ihaillaan Englantia, Hollantia ja Brasiliaa voittajasuosikkeina. Kaksi ensimmäistä selittyy suomalaisella potkupallotasolla, joka on kymmeniä vuosia jäljessä muusta Euroopasta. Selostajan suosikkien edesottamukset ovat jatkuvasti "loistavia, upeita" jne. vaikka todellisuudessa suoritus olisi tavanomainen tai surkea. Brasilian kannattaminen johtuu suomalaisella alemmuudentunteella ja pelolla olla häviävä osapuoli. Perustelu, että Brasilia jne. pelaavat iloista ja hyökkäävää peliä, ei merkitse mitään. 2. fakta: Yksinkertaisesti pelityyli ei tuo voittoa vaan maalit, joukkueen yhtenäisyys ja taidot. Muissa eurooppalaisissa maissa ei koskaan kannatettaisi ei-eurooppalaista maata, jos toinen osapuoli on eurooppalainen. Suomalaiset ovat kusihousuja.

Jatkuva puhe seurapeleistä on turhaa roskaa, koska moni hyvin seurassa pelannut ei kestä suurkisojen painetta. 3. fakta: Jalkapallon historiaan pääsee menestymällä sekä seurapeleissä että suurkisoissa. Viimeisin oli Zinedine Zidane - paras pelaaja kautta aikojen!

Suomalaisten on korkea aika keskittyä olennaiseen - tarmo, aika ja rahat jalkapallolle, että tehtäisiin suomalaisen urheilun suurin saavutus pääsemällä ensin jalkapallon EM-kisoihin!! Vai vieläkö keskitytään halonhakkuuseen?

1

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joosamaamielt

      Samaa mieltä, sitä jääkiekkoa pitää aina hehkuttaa, ja siinäkään suomi ei enää pärjää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      110
      2989
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      189
      2678
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2129
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1431
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1342
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1310
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1111
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      890
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      862
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    Aihe