Suomalaiset vaahtoavat jääkiekosta vaikka olisi mikä vuodenaika. MM-kisoista tv-kanavat vaikenivat viimeisiin päiviin asti, mutta jääkiekosta höpötetään kaikki pelaajien pierutkin. Eikö teitä hävetä! 1. fakta: Jalkapallo on suurin ja suosituin, mutta jääkiekko on marginaalilaji kuten puunhalaajat koko väestössä.
Ylen selostajat ovat idiootteja. Aina vuodesta toiseen ihaillaan Englantia, Hollantia ja Brasiliaa voittajasuosikkeina. Kaksi ensimmäistä selittyy suomalaisella potkupallotasolla, joka on kymmeniä vuosia jäljessä muusta Euroopasta. Selostajan suosikkien edesottamukset ovat jatkuvasti "loistavia, upeita" jne. vaikka todellisuudessa suoritus olisi tavanomainen tai surkea. Brasilian kannattaminen johtuu suomalaisella alemmuudentunteella ja pelolla olla häviävä osapuoli. Perustelu, että Brasilia jne. pelaavat iloista ja hyökkäävää peliä, ei merkitse mitään. 2. fakta: Yksinkertaisesti pelityyli ei tuo voittoa vaan maalit, joukkueen yhtenäisyys ja taidot. Muissa eurooppalaisissa maissa ei koskaan kannatettaisi ei-eurooppalaista maata, jos toinen osapuoli on eurooppalainen. Suomalaiset ovat kusihousuja.
Jatkuva puhe seurapeleistä on turhaa roskaa, koska moni hyvin seurassa pelannut ei kestä suurkisojen painetta. 3. fakta: Jalkapallon historiaan pääsee menestymällä sekä seurapeleissä että suurkisoissa. Viimeisin oli Zinedine Zidane - paras pelaaja kautta aikojen!
Suomalaisten on korkea aika keskittyä olennaiseen - tarmo, aika ja rahat jalkapallolle, että tehtäisiin suomalaisen urheilun suurin saavutus pääsemällä ensin jalkapallon EM-kisoihin!! Vai vieläkö keskitytään halonhakkuuseen?
Luuseri-Suomi
Ruotsalainen ryssä
1
326
Vastaukset 1
- joosamaamielt
Samaa mieltä, sitä jääkiekkoa pitää aina hehkuttaa, ja siinäkään suomi ei enää pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1231709- 1271020
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku107990- 47941
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j58801- 50719
- 34637
- 64632
- 35626
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan235625