Suomalaiset vaahtoavat jääkiekosta vaikka olisi mikä vuodenaika. MM-kisoista tv-kanavat vaikenivat viimeisiin päiviin asti, mutta jääkiekosta höpötetään kaikki pelaajien pierutkin. Eikö teitä hävetä! 1. fakta: Jalkapallo on suurin ja suosituin, mutta jääkiekko on marginaalilaji kuten puunhalaajat koko väestössä.
Ylen selostajat ovat idiootteja. Aina vuodesta toiseen ihaillaan Englantia, Hollantia ja Brasiliaa voittajasuosikkeina. Kaksi ensimmäistä selittyy suomalaisella potkupallotasolla, joka on kymmeniä vuosia jäljessä muusta Euroopasta. Selostajan suosikkien edesottamukset ovat jatkuvasti "loistavia, upeita" jne. vaikka todellisuudessa suoritus olisi tavanomainen tai surkea. Brasilian kannattaminen johtuu suomalaisella alemmuudentunteella ja pelolla olla häviävä osapuoli. Perustelu, että Brasilia jne. pelaavat iloista ja hyökkäävää peliä, ei merkitse mitään. 2. fakta: Yksinkertaisesti pelityyli ei tuo voittoa vaan maalit, joukkueen yhtenäisyys ja taidot. Muissa eurooppalaisissa maissa ei koskaan kannatettaisi ei-eurooppalaista maata, jos toinen osapuoli on eurooppalainen. Suomalaiset ovat kusihousuja.
Jatkuva puhe seurapeleistä on turhaa roskaa, koska moni hyvin seurassa pelannut ei kestä suurkisojen painetta. 3. fakta: Jalkapallon historiaan pääsee menestymällä sekä seurapeleissä että suurkisoissa. Viimeisin oli Zinedine Zidane - paras pelaaja kautta aikojen!
Suomalaisten on korkea aika keskittyä olennaiseen - tarmo, aika ja rahat jalkapallolle, että tehtäisiin suomalaisen urheilun suurin saavutus pääsemällä ensin jalkapallon EM-kisoihin!! Vai vieläkö keskitytään halonhakkuuseen?
Luuseri-Suomi
Ruotsalainen ryssä
1
302
Vastaukset
- joosamaamielt
Samaa mieltä, sitä jääkiekkoa pitää aina hehkuttaa, ja siinäkään suomi ei enää pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081769- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251081
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23967