Vanha lipasto

lipston omistaja

Kannattaako teetättää...vanha lipasto jonka alkuperäinen väri on tummapuu...se on maalattu vuosikymmeniä sitten mustaksi....kannattaako teetättää sitä vaaleaksi/kuultovalkoiseksi?

6

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunata

      ÖÖÖÖ??

      Riippuu lipastosta!
      Onko erikoinen ja miltä vuodelta?
      Tummasta et kuultovalkeaa saa ja valkeankin saat ylimaalammalla 2-3 kertaan vaikka helmi ym ym maalilla!

      • repesorsa

        tottakai tummasta saa vaalean tai kuultovaalean ,mutta vanha maali ja lakka pitää ensin postaa,esim siklillä vahingoittamatta mahdollista viilupintaa.Sen jälkeen pinta hiotaan p100 p120 p150 p180 ja p220 hiomapapereilla.Huom omalla vastuulla. Älä käytä mitään Tikkurilan Helmi maalia se on muovimaalia !


      • Verhoilija ss
        repesorsa kirjoitti:

        tottakai tummasta saa vaalean tai kuultovaalean ,mutta vanha maali ja lakka pitää ensin postaa,esim siklillä vahingoittamatta mahdollista viilupintaa.Sen jälkeen pinta hiotaan p100 p120 p150 p180 ja p220 hiomapapereilla.Huom omalla vastuulla. Älä käytä mitään Tikkurilan Helmi maalia se on muovimaalia !

        Tahtoo olla että Helmellä maalatessa jälki jää ns appelsiinipinnaksi ja pitää ei saa millään tasaiseksi!
        Sensijaan Empire soveltuu lipastoonkin hyvin ja pinnasta saa tasaisen!


    • repesorsa

      tietää onko se viilutettu vai umpipuuta.Jos on viilutettu maalinpoisto ja lakan poisto pitää suorittaa aika varovasti ettei hio pintaa puhki. Melkein olisi viisainta mennä opistoon syksyllä entisöintikurssille.

      • umpipuuta pää

        Laatikot pois ja katso komeuden sisään. Jos sisällä on lastulevyä niin polta koko keksintö. Sitä ei juuri kannata suutaroida. Jos omistat kokopuisen lipaston niin mietippä ensin mitä oikein haluat. Jos päätät, että korjaat itse, sano samalla hyvästit mahdolliselle antiikkiarvolle.

        Vanha maali voidaan poistaa, mutta se on iso operaatio. Siinä tarvitaan hiomakoneita, lämpöpuhallinta ja maalinpoistokemikaaliakin. Siinä telmiessä liitokset löystyvät ja niitä pitää aukaista ja kiinnittää uudestaan.

        Se polttaminen on vieläkin varteenotettava ajatus.


    • mievaan999

      jollekin osaavalle entisöijälle, hän tulee kotiisi katsomaan lipastoa ja kertomaan arvionsa siitä, useimmiten ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5735
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2539
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2457
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1273
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1045
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1022
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      902
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      815
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      805
    Aihe