Suu kiinni

vitsimestari

Kunnan eläinlääkäri oli kovin leikkiverinen mies, ja nyt hän oli opetellut vatsastapuhumisen taidon. Sillä hän hurmasi kaikki asiakkaansa, missä sitten liikkuikin. Kerran tuli asiaa Syrjäsen vanhapoikaisännän luokse, ja koska edellisestä käynnistä oli jo pitkä aika ja Syrjänen oli muita ihmisiä karttava juro äijäkörmy, ei hän myöskään tiennyt mitään eläinlääkärin vatsastapuhumisen taidosta.

Tarkastus aloitettiin, ja ensin mentiin talliin Syrjäsen vanhan Pokun luokse. - Ja mikäs se on sinun nimesi?, kysyi eläinlääkäri.

- Poku, vastasi hevonen.

- Hyvinkö menee?, jatkoi eläinlääkäri.

- Muuten kyllä mutta morsiamiin pitäisi päästä, vastasi hevonen.

Jonkin ajan kuluttua jatkettiin matkaa ja tultiin navettaan lehmien luo. - Ja mikähän se on sinun mielestäsi mukavin asia maailmassa?, kysyi eläinlääkäri Helunalta.

- Käydä sonnin luona kylässä, vastasi lehmä silmiään muljauttaen.

Kohta jatkettiin matkaa, ja vuorotellen käytiin tilan kaikki eläimet läpi. Jokaiselta eläinlääkäri kyseli jotain lisääntymiseen liittyvää, niin kanoilta, lampailta, koiralta kuin talon kissaltakin. Syrjäsen isäntä seurasi vieressä mietteliään näköisenä, ja entistä hermostuneemmaksi Syrjänen muuttui kun viimein käännyttiin kohti sikalaa.

Valtavan kokoinen emakko makasi karsinassa ja siltä eläinlääkäri kysyi: - No koskas se rouva on viimeksi miestä saanut?

Silloin Syrjänen tempaisi puukon vyöltään, loikkasi karsinaan ja puukon emakon kurkulle painaen karjaisi: - Jos sen saatana kerrot niin vedän kurkkus auki!

1

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homofobia

      Onko vaikea ymmärtää "liian uskollista naista", jos mieskään ei ole?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1786
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe