APUA! Avuton nainen kyselee, mistä tiedän onko menny vaihteista palautusjousi, vai onko vika muualla..Vaihteet ei mee kolmosesta alapäin kun satunnaisesti..poljin vaan painuu mut ei ota pykälää.. Kävin kyselemässä yhestä korjaus liikkeestä tänään, heitti että saattaa olla tonninkin remontti edessä. Ei kai vaan nyt naista taas huijata..?
Kawa zx6r-04
5
566
Vastaukset
- kawa 250 FII
Miten vaiva alkoi, aivan itsestään yhtä-äkkiä , vai onko ollut pitempään lievempänä, entä ylimääräsiä ääniä?
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin/palsta/ikonboard.cgi?s=bd09fac5af7bac5e55dfc39a60023680;act=SF;f=21
Tuonne kun laitat kysymyksen , niin saatat saada paremmin asiantuntia vastauksiakin , missä mahdollinen vika on.- sarppa10
Teki edelliskesänä muutaman kerran, mutta meni ohi. Nyt alkukesän toiminu moitteettomasti, yhtäkkiä alko vaan jäämään kolmoselle. Ei ylimääräsiä ääniä,tai muuta erikoista :( Ja juu, kiitos laitan ^^:)
- sfdh
Kun ite olin ninjaa ostamassa, niin suositeltiin ostamaan uudempaa mallia, koska kyseisen mallin laatikkoja on mennyt rikki. Laatikko on vähän huonosti toteutettu, eli sen saa hitusen helpommin rikki. Liikkeen ukot tuskin olivat naista huijaamassa, jos laatikko on sökönä... Voi toki olla vaihtajassa joku vika, mutta sekin tulee tod näk melko kalliiksi
- jorkkulajorkku
Näin niinkun kokemuksesta tiän sannoo jotta harvassa pärrässä putoo vaihteet suurimmalta ykköselle ilman kytkimellä tartuntaa ottamatta jos sattuu toppuuttamaan pysäksiin asti isoin pykälä päällä! Eli jos on kyse tästä toimintamallista niin suosittelen pudottelemaan vaihteita alaspäin vauhdin hiljetessä ja samalla voi säästää jarrupaloja kun koneellakin voi jarrutella!
Jos taasen ajotapa on niinkuin yleisimmin moni käyttää niin saattapa siellä olla siirtäjässä vikaa ja tonnihan siihen äkkiä uppoaa kun kone pitää pitkälti nyppiä auki vikaa korjattaessa, työt maksaa ja osat myös!
Monesti näkee kun aletaan jarruttelemaan ja sitten vaihdepoljinta sotketaan kun vierasta sikaa alaspäin, siirtomekanismit ei siitä tykkää kyllä yhtään :)
Toivotaan ettei ole kallis vika - pertsa 56
kuulostaa tutulta,mulla oli ihan sama ongelma ja epäilin sit et jotain suurempaa remppaa tiedos mutta vesi oli ruostuttanu vaihde vivun juuresta.elikkä vaihde vipu irti ja jotain rasvaa väliin ja vähä aikaa kun venkslaa ees taas niin toimii taas kuin uusi.
ihan vaan tiedoksi muillekin kun näköjään muillakin on samaa vikaa kawois
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032988
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872395- 241926
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221500Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291470Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151355- 87892
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26877Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62836Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2749