APUA! Avuton nainen kyselee, mistä tiedän onko menny vaihteista palautusjousi, vai onko vika muualla..Vaihteet ei mee kolmosesta alapäin kun satunnaisesti..poljin vaan painuu mut ei ota pykälää.. Kävin kyselemässä yhestä korjaus liikkeestä tänään, heitti että saattaa olla tonninkin remontti edessä. Ei kai vaan nyt naista taas huijata..?
Kawa zx6r-04
sarppa10
5607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten vaiva alkoi, aivan itsestään yhtä-äkkiä , vai onko ollut pitempään lievempänä, entä ylimääräsiä ääniä?
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin/palsta/ikonboard.cgi?s=bd09fac5af7bac5e55dfc39a60023680;act=SF;f=21
Tuonne kun laitat kysymyksen , niin saatat saada paremmin asiantuntia vastauksiakin , missä mahdollinen vika on.
Teki edelliskesänä muutaman kerran, mutta meni ohi. Nyt alkukesän toiminu moitteettomasti, yhtäkkiä alko vaan jäämään kolmoselle. Ei ylimääräsiä ääniä,tai muuta erikoista :( Ja juu, kiitos laitan ^^:)
Kun ite olin ninjaa ostamassa, niin suositeltiin ostamaan uudempaa mallia, koska kyseisen mallin laatikkoja on mennyt rikki. Laatikko on vähän huonosti toteutettu, eli sen saa hitusen helpommin rikki. Liikkeen ukot tuskin olivat naista huijaamassa, jos laatikko on sökönä... Voi toki olla vaihtajassa joku vika, mutta sekin tulee tod näk melko kalliiksi
Näin niinkun kokemuksesta tiän sannoo jotta harvassa pärrässä putoo vaihteet suurimmalta ykköselle ilman kytkimellä tartuntaa ottamatta jos sattuu toppuuttamaan pysäksiin asti isoin pykälä päällä! Eli jos on kyse tästä toimintamallista niin suosittelen pudottelemaan vaihteita alaspäin vauhdin hiljetessä ja samalla voi säästää jarrupaloja kun koneellakin voi jarrutella!
Jos taasen ajotapa on niinkuin yleisimmin moni käyttää niin saattapa siellä olla siirtäjässä vikaa ja tonnihan siihen äkkiä uppoaa kun kone pitää pitkälti nyppiä auki vikaa korjattaessa, työt maksaa ja osat myös!
Monesti näkee kun aletaan jarruttelemaan ja sitten vaihdepoljinta sotketaan kun vierasta sikaa alaspäin, siirtomekanismit ei siitä tykkää kyllä yhtään :)
Toivotaan ettei ole kallis vika
kuulostaa tutulta,mulla oli ihan sama ongelma ja epäilin sit et jotain suurempaa remppaa tiedos mutta vesi oli ruostuttanu vaihde vivun juuresta.elikkä vaihde vipu irti ja jotain rasvaa väliin ja vähä aikaa kun venkslaa ees taas niin toimii taas kuin uusi.
ihan vaan tiedoksi muillekin kun näköjään muillakin on samaa vikaa kawois