Kokeilin tänään tuttuni vinkistä kisulleni tonnikalaa öljyssä , siis ihmisille tarkoitettua , oli aivan tykästynyt , lipitti ensin öljyn ja sitten söi tonnikalan , siis n.1/3 purkista. Myös katkaravut (huuhdeltuina ) ovat herkkua.
Nämä eivät kuitenkaan jokapäiväistä ruokaa , satunnaisesti .
Normaalisti syö lähinnä eläinkaupan ruokaa , joskus shebaa , ehdottomasti kastikkeessa , lihaa pari kertaa viikossa (possua , nautaa , eniten hirveä ja peuraa , tosin ne alkavat olla loppu pakastimesta....), nappuloina eläinkaupan hair&skin versiota (on maatiasiskissa , kuitenkin karva aika paksu ), smetana (hylana )herkkua.
Uskoisin ruokatarjonnan olevan ok , mutta tuo tonnikala katkarapu oli kysymykseni , onko suolapitoisuutensa takia vaaraksi kissalle?
tonnikala
katkarapu...........
2
246
Vastaukset
- kissa__
Entäs jos ostaisit kissalle tarkoitettua tonnikalaa ja lurauttaisit siihen vähän öljyä? Katkarapu on ok jos sen huuhtelee hyvin.
- kissanomistajat
vaan rasva. Rasvainen kala tuhoaa kissan e-vitamiinivarastot ja voi aiheuttaa pahoja terveyshaittoja. Rasvaista kalaa korkeintaan yksi annos viikossa.
Kissoille on omaa tonnikalaa, joka on e-vitaminoitua. Sitäkään ei ole pääruokana hyvä syöttää, mutta voi antaa silti useammin.
Katkaravut eivät ole kissalle haitallisia, mutta ne voi lioittaa, jolloin pääosa suolasta liukenee liotusveteen ja kissa ei saa liikaa suolaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"164632Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1394505Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m753340- 262764
Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään62537Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset412533Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv862482Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html232480Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta412476Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä312465