Miten menee perintö, kun olemme naimisissa ja yhteisiä lapsia ei ole, mutta miehellä on tytär ja minulla ei lapsia. Jos mieheni kuolisi ennen minua, niin saanko jäädä asumaan puoliksi omistamaamme asuntoon, ja kuinka puoliksi omistama auto ja entä jos hankimme yhdessä vaikka kesämökin puoliksi, niin perinkö sen vai periikö miehen tytär heti puolet siitä. Mihin omaisuuteen minulla on hallintaoikeus mieheni kuoltua. Mihin omaisuuteen lesken avio-oikeus ulottuu ja voiko mieheni muuttaa avio-oikuttani testamentilla tyttärensä hyväksi?
avio-oikeus
epäteitoinen vaimo
6418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
>>Miten menee perintö, kun olemme naimisissa ja yhteisiä lapsia ei ole, mutta miehellä on tytär ja minulla ei lapsia.>Mihin omaisuuteen lesken avio-oikeus ulottuu ja voiko mieheni muuttaa avio-oikuttani testamentilla tyttärensä hyväksi?
Huh... Moni nainen vastaavassa tilanteessa ei varmaan tiedä kun sijoittaa asuntoon, kesämökkiin, autoon ym puolet rahoistaan yhteiseen pesään että miehen kuoltua menettää kaiken, ainostaan saa asua yhteisessä asunnossa. Vai käsitinkö edellisen viestin väärin.
väärin! Miten suomenkieli voi olla noin vaikeaa?
Vielä kysyisin, että voiko mieheni tehdä testamentin minun hyväkseni, että, jos kuolee ennen minua, minulla olisi hallintaoikeus yhdessä (kumpikin omistaa tasan puolet) ostettuun kesämökkiin, autoon yms., että hänen tytär perisi hänen osuutensa vasta minunkin kuoltuani.
...On aika turhauttavaa ostella kesämökit yms. jos mies kupsahtaakin ja sitten menee heti mökki ja muut yhdessä ostetut jakoon tyttären kanssa..
Eli voiko hän testamentillä ohittaa tyttärensä perimisoikeuden niin, että voisin pitää esim. mökin ja hänen tytär saisi siitä puolet vasta minunkin kuoltuani?
Niin, eihän vaimo siis kaikkea omaisuutta voi menettää , ei siis sitä mikä on hänen nimissään (jos omistaa vaikka esim. kesämökin puoliksi) vaan sen puolen mitä mies omistaa, menee tyttärelle....vai kuinka? Mutta myyntiinhän se mökki sitten voi mennä, jos ei ole varaa lunastaa sitä tyttären osuutta...aika hullua kuitenkin, että elämän työ, panostus omaan mökkiin yhdessä näin haihtuu miehen kuoltua..
Mies voi kyllä testamentilla määrätä sinulle vaikkapa mökin hallintaoikeuden. Testamentti on kuitenkin tehoton siltä osin kuin se estää miehen tytärtä saamasta heti hallintaansa lakiosansa eli puolet miehen jäämistöstä. Tämä edellyttää, että tytär esittää sinulle lakiosavaatimuksen 6 kk:ssa siitä lukien, kun miehen kuoltua olet antanut hänen testamenttinsa tyttärelle tiedoksi.
Todennäköistä on, että asunnon puolikkaan arvo on enemmän kuin puolet koko jäämistön nettoarvosta. Tällöin miehen tyttärellä siis olisi testamentista huolimatta oikeus vaatia miehen muu omaisuus heti (eikä vasta sinun kuoltuasi) hallintaansa.