Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon, jos aikoo ottaa koiran...? Ja onko kellään tietoa mistä saisi tietää että onko jollain tietyllä paikkakunnalla koiraveroa? Niin ja mikä rotu voisi sopia minulle...? Asun tilavassa kerrostalossa, metsä aivan talon vieressä. Perheessä nuorin lapsi 5½- vuotias ja haluaisin koiran seuraksi ja ehkä agilityyn... Kiitos jo etukäteen vastanneille.
Auttakaa...
Tietoa etsivä...
4289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koiraveron saat varmaan tietää kaupunkisi/kunnan ympäristöosastolta.
Mitä pitää ottaa huomioon...? Ensinnäkin; onko sinulla aikaa koiralle. Ensimmäisenä vuotena kannattaa uhrata paljon aikaa sen kasvattamiseen ja kouluttamiseen. Se tarvitsee liikuntaa, hoivaa ja huomiota päivittäin. Koira elää n. 10 vuotta. Onko sinulla mahdollisuus antaa sille koti koko sen elinajaksi. Pohdi myös, oletko johdonmukainen ja kärsivällinen kasvattaja. Kannattaa lukea paljon koirakirjallisuutta ja keskustella koira-asioista koiranomistajien/kasvattajien kanssa. Rotu kannattaa pohtia todella tarkkaan.Mitä haluat koiralta. Tieto, että asut tilavasti ei vielä riitä rotuehdotusten tekemiseksi.Haluatko pienen, keskikokoisen, suuren. Ulkona viihtyvän vai sisäkoiran. Monet rodut soveltuvat agilityyn ja lenkkikavereiksi. Ei kannta kiirehtiä koiran ostamisen ja valinnan kanssa. Tutki erilaisia vaihtoehtoja.
Koiran pitäminen maksaa. Se syö, sitä pitää madottaa ja rokottaa säännöllisesti.Koirat saattavat myös sairastaa ja se tuppaa maksamaan.Pentuina ne tapaavat tehdä isompia tai pienempiä tuhoja kodin kalustukselle ja muulle iraimistolle.Vaihtelevasti.
Tässä muutamia varteenotettavia asioita. Hienoa, että rohkenet kysyä. Kun löydät mahdollisen sopivan rodun, ala kysellä kasvattajilta ko. koirasta ja sen rotuominaisuuksista. Monet vastailevat ihan mielellään, jopa rehellisesti kertoen hyvät ja huonot ominaisuudet.
Tsemppiä!
Ensinnäkin pitää selvittää omat tarpeensa koiran suhteen ja miten paljon on valmis "uhraamaan" aikaansa koiralle. Haluaako koiran vain seurakoiraksi vai haluaako harrastaa sen kanssa jotain. Haluaako mahdollisimman helppohoitoisen vai onko valmis hoitamaan sen turkkia päivittäin ja käyttämään trimmaajalla 2-4 kertaa vuodessa.
Kun omat tarpeet ja valmiudet on kartoitettu voi alkaa valitsemaan sopivaa rotua. Ja ensimmäiseksi koiraksi ei pitäisi valita mitään vaikeasti koulutettavaa rotua. Haukkumiseenkin kannattaisi kerrostalossa kiinnittä huomiota, jotkut rodut ovat helpommin haukkuvia kuin jotkut toiset.
Täältä löytyy aika lailla tietoa.
http://www.tunturisusi.com/koiralinkit/
Eiköhän tuo koiraveroasia selviä kotipaikkakunnan kotisivuilta.
Itse nyt en ole kovin kokenut koiraihminen mutta uskoakseni yleensäkkin pienet spanielit (cockeri, tiibetinspanieli, amerikancockeri) sopisivat hyvin lapsiperheeseen ja kerrostaloon.
Itsellämme oli amerikancockeri ja ainakin meidän yksilömme oli mitä ihanteellisin koira lapsiperheeseen ja kerrostaloon (ei haukkunut), oli todella ihana lapsia kohtaan, tykkäsi leikkiä lasten kanssa esim. pallolla, ei koskaan ärähtänyt, antoi anteeksi jos lapsi sattui vähän nykäisemään karvoista. Mutta sen turkki vaatii työtä, todella tiheä ja pitkä karva. Ja korvat saattavat olla ongelma (korvatulehduksia).
Eräs erittäin hyvä rotu tuohon agilityyn ja lapsiperheeseen on cairnterrieri. Itse harrastanut cairnini kanssa agilityä oikein kilpailutasollakin. Nopea oppimaan, lapsiystävällinen ja hyvä lenkkeilykaveri.
Yleisvaikutelma:
Ketterä, valpas, sievistelemättömältä ja luonnolliselta vaikuttava. Nojaa seistessään eturaajoihinsa. Raajat voimakkaat. Rintakehä syvä. Liikkeet hyvin vapaat. Karvapeite säänkestävä.
Ominaspiirteet: Toimeliaalta, rohkealta ja kestävältä vaikuttava
Luonne: Peloton ja iloinen. Itsevarma, mutta ei riidanhaluinen.
Säkäkorkeus noin 28-31 cm, mutta suhteessa painoon. Ihannepaino 6-7,5 kg.
Kannattaa tarkkaa miettiä rotu minkä aikoo valita, ottaa selvää perinnöllisitä sairauksista. Ja iso merkitys on kasvattajalla. Monet tettää pentuja liukuhihnalta ja vaan rahastaa. Mutta tunnollinen kasvattaja kertoo rodusta myös ne huonot puolet ja ominaisuudet ja auttaa ongelma tilanteissa.
Koiravero? Pienin kustannuserä koiran pidossa, joten siitä ei kannata olla huolissaan.. Alussa on rokotukset ja kaikki tarvittavien välineiden hommaus, ruokakupit, pannat, taluttimet, koiran peti, turkinhoito välineet. Ja mikäli aikoo koiran ruokkia hyvin on sekin jo huomattava kustannuserä.
sitten on asia mikä nielee huonossa tapauksessa euron toisensa perään, on jos koira sairastaa... Ei todellakaan ole halpaa hommaa. Ja siitä on aina pidettävä huolta, että KOIRA ON VIETÄVÄ LÄÄKÄRIIN, kun se on kipeä.....
Joten kannattaa todellakin paneutua asiaan ennenkuin koiran hankkii. Ja mieti myös sitä, että minne saat koiran hoitoon silloin, kun et voi sitä mukaan ottaa.. Ja toisaalta onko sekään koiran arvoista elämää, jos se joutuu päivittäin olemaan yli kahdeksantuntia yksin....
Parhaimillaan kuitenkin koira perheessä antaa paljon iloa vaikkakin vaatiikin paljon.
Onnea päätöksellesi.