Ihmetyttää nuo Soininvaaran ja muiden pakkoliitosta puuhavien puheet maankäytön suunnittelusta.
Mihin Hollolan olisi Soininvaaran mielestä tullut kaavoituksella ohjata asutus ja teollisuus?
Ilmiselvästi Hollola on Soinivaaran mielestä epäonnistunut tehtävässään kun on kehittänyt Salpakangasta.
Tarkoittaakohan Soinivaara että olisi pitänyt kehittää Herralaa, josta etäisyys on kaksi kertaa suurempi Lahden keskustaan kuin Salpakankaalta. Vai kenties Paimelaa, kun sieltä on lyhyin matka lentokentälle.
Ilmeisesti kestävä kaupunkirakenne Soininvaaran suusta lausuttuna tarkoittaa vallan jotain muuta
tai aina tarkoituksen mukaan muuttuen ihan mitä vaan. Eiköhän se olisi parempi jos Soinivaara ensin näyttäisi esimerkkiä kotikunnassaan ja kaavoittaisi sinne tiheää kaupunkiasutusta eikä täyttäisi joka kaupunginosaa pienillä laatikoilla joista ei tiedä ovatko ne kerros- rivi- vai omakotitaloja.
Lumekunta
1
208
Vastaukset
- varteen...
Soininvaaran oppi on, että kaikki radan varteen. Siksi varmaan Herrala olisi ollut se kuntakeskus, joka nyt on onnistuneesti Salpakankaalla. En ihmettele yhtään, että Pentti Linkolaa jätti tämän vihreän porukan, jota Soininvaara on liputtanut. Linkola sanoi, että vihreät pyörittää sitä pientä lusikkaansa tai yrittävät pyörittää vihreässä sopassa, joka ei ole oikeasti enää "Vihreä oppi". No Soininvaaran urakka ohi. Vramaan työstä maksettiin kunnon korvaus. Kyllä ainakin puheet ja lupaukset oli suuria. Nyt nähdään, että Sysmällekin pidetään uusikuntaa-luukkua auki, vaikka aikaisemmin S-vaara oli välinpitämätön Sysmää kohtaan. Kunnissa kannattaa miettiä otetaanko ja levitetäänkö Lahden kurjaterveyskulttuuri-ja sairaalatoiminta myös ympäristökuntiin, jossa hoito sentään pelaa. Päättäjät näyttäkää kyntenne. Soininvaaran markkinapuheet olivat samalla kaavalla. Vain kuntien nimet muutettiin paikakkunnan mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859