mitä jalkapallo ees on

dfafewfgae

mitä itua enää futiksessa jos kisojen parhaiten rankattu maa voittaa 104 sijaa heikomman yhellä maalilla?
lisäksi brasilia filmasi muutaman kerran 20 metrissä että sai loistavan vaparin. eikä brasilia oo pahin filmaaja. kun jääkiekkoo kattoo, niin toisiks parhaiten rankattu kanada voitti 9 sijaa huonomman 11 maalilla.

siis suomellakin ois mahkut voittaa vaikka mestaruus jos ois vaan kisoissa, jos ekat 100 maata jää brasilialle vaan 1 maalin.

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnmasd

      fifan rankingin mukaan tuntui aika absurdilta että vastakkain oli lähes ääripään joukkueet ja ero käytännössä oli kuitenkin aika pieni. Myös maalien vähäisyys on aika puuduttavaa. Toisaalta jos toinen joukkue johtaisi eka puoliajan jälkeen 7-0 katsoiko muut kun johtavan joukkueen kannatajat toista puolta?

    • humpolt

      Kreikka oli vuonna 2004 rankattu Euroopan 18. parhaaksi joukkueeksi, mutta voitti silti Euroopan mestaruuden. Pelasi nollapelit kaikissa pudotuspeleissä. Ja finaalissa.

      Suomi oli samana vuonna sijalla 22., joten Suomikin olisi tuolloin voinut olla jalkapallossa Euroopan mestari.

      Tämä vastaisi jääkiekossa sitä, että Sloveniasta olisi tullut tänä vuonna maailmanmestari. Slovenia olisi voittanut finaalissa Venäjän 3-0.

    • rankattu..

      noin alas sen takia kun sillä ei ole pahemmin maaotteluja niin mistäpä sitä rankig-pisteitä kertyisi. Eiköhän sijoitus nouse kisojen jälkeen suomen ohi.

    • .............

      Eihän nyt jääkiekon rankkaukset ole millään tavalla vertailukelpoisia futiksen vastaaviin. Futista pelataan varmaan kaikissa maailman maissa, jääkiekkoa ehkä jopa parissakymmenessä ja niistä ehkä kymmenessä edes vähän enemmän tosissaan. Toisekseen Pohjois-Korean rankkaus ei perustu todellisuuteen, koska eivät ole pelanneet maaotteluja.

      Täytyy myöntää, että itse joka en seuraa säännöllisesti futista vaan katson vain EM- ja MM-kisat, niin taas kisojen alussa kävi mielessä että mitä järkeä tässä on, että futiksessa tulee näin vähän maaleja. Että pitäisi nyt tulla yhtä paljon maaleja kuin vaikkapa viime lätkän MM-kisoissa.

      Mutta eilen taas muistin mistä on kysymys. Vähän niin kuin elämässäkin, ei sulle tule automaattisesti yhtään mitään, kaikki hyvät jutut on onnenkantamoisia jotka tuntuu tapahtuvan sattumanvaraisesti. Ehkä tota voi ajatella todennäköisyyksinä, teet asiat niin hyvin kuin pystyt ja sitten onnistaa jos onnistaa, mutta sitä todennäköisemmin mitä paremmin olet hommasi hoitanut.
      Sama juttu futiksen maaleissa. Joukkueet tekee kentällä koko ajan valtavasti työtä sen eteen, että saisivat tehtyä maalin ja että oma maali pysyisi koskemattomana. Voi olla hienosti kovalla yrittämisellä rakennettuja tilanteita, joista ei sitten tulekaan mitään, mutta niitä on silti hienoa seurata. Toisaalta jotkut maalit voi syntyä helpon tuntuisesti puolustajan tai maalivahdin virheistä. Takaiskumaalin jälkeenkin taistelua on vain jatkettava. Myös kovaa puolustuspeliä osaan nykyään arvostaa katsojana. Nämä jutut tekee futiksesta hienoa seurattavaa ainakin mulle. Aloitin futiksen seuraamisen jo Italian MM-kisoista 1990, jotka kuulemma on olleet historian vähämaalisimmat. Nautin pelin seuraamisesta silti jo silloin penskana, eilen Brasilia-Pohjois-Korea pelin aikana muistin taas mistä se ehkä saattoi johtua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      126
      7130
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      90
      4937
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3791
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3024
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      45
      2596
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      28
      1989
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1515
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1334
    9. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      167
      1133
    10. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      47
      1126
    Aihe