mitä itua enää futiksessa jos kisojen parhaiten rankattu maa voittaa 104 sijaa heikomman yhellä maalilla?
lisäksi brasilia filmasi muutaman kerran 20 metrissä että sai loistavan vaparin. eikä brasilia oo pahin filmaaja. kun jääkiekkoo kattoo, niin toisiks parhaiten rankattu kanada voitti 9 sijaa huonomman 11 maalilla.
siis suomellakin ois mahkut voittaa vaikka mestaruus jos ois vaan kisoissa, jos ekat 100 maata jää brasilialle vaan 1 maalin.
mitä jalkapallo ees on
4
243
Vastaukset
- zxcvbnmasd
fifan rankingin mukaan tuntui aika absurdilta että vastakkain oli lähes ääripään joukkueet ja ero käytännössä oli kuitenkin aika pieni. Myös maalien vähäisyys on aika puuduttavaa. Toisaalta jos toinen joukkue johtaisi eka puoliajan jälkeen 7-0 katsoiko muut kun johtavan joukkueen kannatajat toista puolta?
- humpolt
Kreikka oli vuonna 2004 rankattu Euroopan 18. parhaaksi joukkueeksi, mutta voitti silti Euroopan mestaruuden. Pelasi nollapelit kaikissa pudotuspeleissä. Ja finaalissa.
Suomi oli samana vuonna sijalla 22., joten Suomikin olisi tuolloin voinut olla jalkapallossa Euroopan mestari.
Tämä vastaisi jääkiekossa sitä, että Sloveniasta olisi tullut tänä vuonna maailmanmestari. Slovenia olisi voittanut finaalissa Venäjän 3-0. - rankattu..
noin alas sen takia kun sillä ei ole pahemmin maaotteluja niin mistäpä sitä rankig-pisteitä kertyisi. Eiköhän sijoitus nouse kisojen jälkeen suomen ohi.
- .............
Eihän nyt jääkiekon rankkaukset ole millään tavalla vertailukelpoisia futiksen vastaaviin. Futista pelataan varmaan kaikissa maailman maissa, jääkiekkoa ehkä jopa parissakymmenessä ja niistä ehkä kymmenessä edes vähän enemmän tosissaan. Toisekseen Pohjois-Korean rankkaus ei perustu todellisuuteen, koska eivät ole pelanneet maaotteluja.
Täytyy myöntää, että itse joka en seuraa säännöllisesti futista vaan katson vain EM- ja MM-kisat, niin taas kisojen alussa kävi mielessä että mitä järkeä tässä on, että futiksessa tulee näin vähän maaleja. Että pitäisi nyt tulla yhtä paljon maaleja kuin vaikkapa viime lätkän MM-kisoissa.
Mutta eilen taas muistin mistä on kysymys. Vähän niin kuin elämässäkin, ei sulle tule automaattisesti yhtään mitään, kaikki hyvät jutut on onnenkantamoisia jotka tuntuu tapahtuvan sattumanvaraisesti. Ehkä tota voi ajatella todennäköisyyksinä, teet asiat niin hyvin kuin pystyt ja sitten onnistaa jos onnistaa, mutta sitä todennäköisemmin mitä paremmin olet hommasi hoitanut.
Sama juttu futiksen maaleissa. Joukkueet tekee kentällä koko ajan valtavasti työtä sen eteen, että saisivat tehtyä maalin ja että oma maali pysyisi koskemattomana. Voi olla hienosti kovalla yrittämisellä rakennettuja tilanteita, joista ei sitten tulekaan mitään, mutta niitä on silti hienoa seurata. Toisaalta jotkut maalit voi syntyä helpon tuntuisesti puolustajan tai maalivahdin virheistä. Takaiskumaalin jälkeenkin taistelua on vain jatkettava. Myös kovaa puolustuspeliä osaan nykyään arvostaa katsojana. Nämä jutut tekee futiksesta hienoa seurattavaa ainakin mulle. Aloitin futiksen seuraamisen jo Italian MM-kisoista 1990, jotka kuulemma on olleet historian vähämaalisimmat. Nautin pelin seuraamisesta silti jo silloin penskana, eilen Brasilia-Pohjois-Korea pelin aikana muistin taas mistä se ehkä saattoi johtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve193019Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U562047Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1791876SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1191841Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin891511- 741061
Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2011025Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse
Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän11988- 62908
- 19908