raisa

Onkohan kenelläkään mitään havaintoo että onko Raisa Räisäsen katoamisesta mitään uutta tullut esille?
3492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä kai mitään uutta. Onkohan tuon Särkänniemen aluetta tukailtu mitenkään?

Äänestä

Tuli vaan tuosta viimeisimmästä löydöstä eli savupiippumuumiosta mieleen että joku tällainen kauan käyttämättömänä ollut tehtaan savupiippu voi olla Raisankin kohtalo.

Muutama vuosi takaperin löytyi Rauman satamasta laivojen pilssivesisäiliöstä vuonna 1984 kadonneen miehen ruumis.

Eli tämmöiset paikat kun kaikki tutkittaisiin, niin eiköhän tälle katoamiselle luonnollinen selitys löydy. Humalassa ihminen menee mitä kummallisimpiin paikkoihin.

Äänestä
  • Juopunut persoona on usein huomattavasti kekseliäämpi kuin selvinpäin olevat etsijät. Ainahan näitä välillä tulee eteen muutenkin kadonneissa "Onkohan kukaan etsinyt paikasta x... Ääh, varmaan joku on jo ja muutenkin mitä se nyt siellä olisi tehnyt. Anti olla".

    Tosin sillä erotuksella, että yleensä kun joku saa päähänsä mennä aivan eriskummalliseen paikkaan, niin mikäli ei suoranaista itsevahingoittamisen tarkoitusta ole ja piiloutumishalua useimmiten samalla, joku yleensä aina näkee. Humalainen pääsääntöisesti haluaa jonkun aina näkevän miten Alfa-uros- tai Naaras on..

    Mutta yhtäkaikki kiistaton tosiasia on myös, että kun kaikki todennäköiset ja edes hieman mahdolliseen asti olevat paikat on tarkastettu niin mitä siinä muuta voi kuin jättää kulloinenkin juttu auki. Ihminen on aika pieni ja hauras suhteessa siihen miten paljon on aluetta johon pystyy "maastoutumaan" elintoimintojen loputtua. Ja lisäksi jos johonkin katoamiseen liittyy ulkopuolisia tahoja, niin siinäkin tapauksessa voi jo moneen kertaan tutkitulle alueelle ykskaks ilmaantuakin maalliset jäännökset.. Kristallipallo olisi toki helppo juttu, mutta kun sitä ei kellään ole niin näillä nyt mennään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


a kirjoitti:

Onkohan kenelläkään mitään havaintoo että onko Raisa Räisäsen katoamisesta mitään uutta tullut esille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu