Saksanpaimenkoira/berninpaimenkoira

3rpp4

Onko kellään kokemusta yllämainitusta sekoituksesta? Minkälainen luonne sinun koirallasi on ja onko ollut helppo kouluttaa jne.. :)
Meille on tulossa saku/berni vauva ja haluaisin kuulla muiden kokemuksia samanlaisesta sekoituksesta. :)

5

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qfeqeq

      kasviskodissa ovat olleet, ensi hetket muokkaavat suunnattomasti koiraa. Kannattaa muistaa se kun pentu tulee teille, ensi viikkoina ja kuukausina luotte suhteenne koiraan, ei kannata missata tätä alkuaikaa. Korjaaminen myöhemmin, jos luottamus menee, on tosi vaikeaa. Pennun kanssa ei ole aina helppoa, mutta olemalla rakastava ja johdonmukainen, on kaikki myöhemmin paljon helpompaa.

      Myös millainen emä on luonteeltaan, vaik paljon eli miten se hoitaa pentuja ja miten näyttää esimerkillään miten esim ihmisiin suhtaudutaan eli kannattaa tutustua emään tarkoin (kasvattajaan).

      Kumpaa rotua emä on? Omistaja pystyy vaikuttamaan paljon koiraansa eli oma käytös ja ennen kaikkea miten kohtelet koiraa. Epäjohdonmukainen käytös, jatkuvaa kieltoa, hihnanykimistä, rankaisuja jne takaa, että luottamussuhdetta ei synny ja arvaat mitä se tarkoittaa kaiken koulutuksen kannalta? Kun taas johdonmukainen, looginen, hidas ja koirasi luonteelle sopiva koulutus, eläminen takaa, että koirasi oppii kunnioittamaan sinua ja kun kunnioitus on saavutettu on koulutus helppoa.

      Lue koiraasi, tarkkaile sitä, se kertoo sinulle koko ajan asioita.

      • vqrfrweqe

        niin kandee lähteä siitä, että luet ja juttelet ja otat selville kaiken mahdollisen ensin noista kahdesta rodusta. Kun tunnet ne rodut tarkkaan, niin huomaat aika helpolla koiraasi tarkkailemalla mihin suuntaan se kallistuu. Ja tuo emän tunteminen on tärkeää. Kysele myyjältä emästä kaikki mahdollinen.

        Kasvattajta osaavat yl sanoa pentujen käytöksestä penulaatikossa jo aika isojakin asioita.

        Oma käytöksesi on tärkeää, miten ohjaat ja kohtelet koiraa.


    • Lovedogsforever

      Mistä olet hankkinut tämän sekoituksen?!? Näin juuri yhtenä päivänä saku/berni pennun ja ihastuin siihen todellisesti!

    • IloveDOGS

      Haluan tietää mistä olet saanut noin iiiihaaanaan sekoituksen?!?!? C:

    • eila3

      Minun koirani on saksanpaimenkoiran ja bernin sekoitus. Luonne on tosi hyvä. Uskoo hyvin ja koiraan voi luottaa. Pysyy pihalla. Herkkävaistoinen. Rakastaa ilotulitteita. Ei mitään negatiivistä kerrottavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1471
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1135
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      45
      1052
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1028
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      825
    6. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      805
    7. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      799
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      786
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      62
      730
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      685
    Aihe