Lonkkavika

marika67_

Mistä tunnistaa parhaiten onko koiralla lonkkavika tai kehittymässä sellainen? Epäilen että tanskandogilleni on kehittymässä lonkkavika kun makuulle meno ja nouseminen ei ole sulavaa... Olisi kiva kuulla mitä kokemuksia muilla on lonkkavioista ja niiden kehittymisestä? Entä miten lonkkavika on vaikuttanut teidän elämäänne? Pystyykö lonkkavian kehittymistä jotenkin ehkäisemään?

5

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+609jpimm97

      eläinlääkäriltä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • !!!!!!!!

      vaikka kaikilta ell,mutta vain röntgenkuvat sen totuuden kertoo.

    • .....pööö....

      kuulostaa nivelrikolta.... isoilla sekä erittäin aktiivisilla koirilla melko yleinen...kannattaa googlata..ja soitella sinne el.lääkärille

    • Riippuu mitä nyt lonkkavialla tarkoitetaan.Lievä ei näy,eikä oireile yleensä mitenkään,mutta mitä vaikea-asteisemmaksi menee,sen helpommin oireilee.Ja rikossa jo aika selvästi.Rodun koko myös osaltaan vaikuttaa,"käyttö" ym.
      Tunnistaminen on helppoa tai vaikeaa,riippuu onko oireita ja missä määrin,ja jossain tapauksissa voi olla tunnistettavissa vain "tarkan"silmän avulla tietyissä poikkeavissa toiminnoissa.Lonkkavika voi oireilla myös jossain tapauksissa myös muualla kuin takaa,eli koira voi oireilla vaikka etupäätä.
      Kaikissa vähänkään poikkeavassa käytöksessä ja jos vähänkään koira oireilee,niin kannattaa oitis viedä tutkittavaksi.

      Ja pystyykö kehittymistä ehkäisemään? Ei ihan helppo kysymys.Mutta tärkein tekijä on geenit,eli jalostusvalinnoilla.Ja ostaja sitten omalta osaltaan,että miettii mistä ostaa (onko hyviä jalostusvalintoja ja kasvattajan tulokset hyviä).
      Jos ei ihan sutta ole ,ole niin oikeaoppisella ruokinnalla ja liikunnalla pystytään vaikuttamaan osaltaan .
      Mutta mitä huonommat taustat,sen pienempi mahdollisuus vaikuttaa.
      Tosin jos rodun tilanne on kovin huono,niin hyvistäkin toki voi putkahtaa huonoa jälkeä.

    • lonkka124

      ei lonkkavikaa pysty ehkäisemään, se tulee jos on tullakseen. kannattaa kyllä viedä eläinlääkäriin, jos on pienikin epäilys, kyllä ammattilaiset osaavat sanoa mitä tehdään. yksi asia mistä meillä on ollut apua on beluxin ortopedinen patja. olen huomannut että ylös nouseminen aamuisin on paljon helpompaa kuin aikaisemmin. vaikka ei se lonkkavikaa parannakaan, ainakin se helpottaa elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1241
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      682
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      36
      574
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      118
      530
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      513
    Aihe