Hinta

.............

Paljonko kahden viikon matka Japanissa, Tokiossa maksaa pyöreästi? Yöpyminen n. 3 tähden hotellissa.

Eli majoitus ruokailu liikkuminen... Kaksi viikkoa. Kuinka paljon pyöreästi se olisi? Lentoja eikä muuta tarvitse laskea mukaan.

3

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tokiolainen

      Vaikea tietysti antaa mitään hirmutarkkaa arviota... mutta jos lasketaan seuraavasti:

      14 yötä á 8000 jeniä = 112000
      ateriat 2/päivä, á 1500 jeniä = 42000
      liikkuminen Tokion sisällä (2000/päivä) = 28000
      Yhteensä n. 182000 jeniä per henkilö n. kahdelle viikolle. Euroissa n. 1617€/henkilö.

      Todelliset summat voi vaihdella paljonkin, riippuen mm. siitä miten ja kuinka paljon matkustaa Tokion sisällä. Jos käyttää taksia, niin hinta voi nousta paljonkin tuosta esimerkin hinnasta. Paikallisjunilla pääsee halvimmalla.

      Ruokailuun voi saada kulumaan huomattavasti enemmänkin rahaa, etenkin mikäli haluaa nauttia alkoholia tai kokeilla jotain erikoisempaa ravintolaa. Keskimäärin ravintola-ateria maksaa n. 1000-3000 jeniä/henkilö, mutta toki yhteen ateriaan saa toki uppomaan useita satasiakin niin halutessaan.

      Lisäksi rahaa kuluu varmasti kaikkeen muuhun pieneen, kuten pikkunaposteltavaan ja juomiin (ainakin kesäaikana satavarmasti juotavaa kuluu (0.5L virvoitusjuomapullo automaatista otettuna n. 150 jeniä, supermarketista saman saa n. 80-90 jeniä)) yms.

      Paljon on siis kiinni omista kulutustottumuksista ja siitä, miten intoutuu kokeilemaan kaikenlaista uutta. Museoiden ym. turistikohteiden sisäänpääsymaksut pitäisi laskea budjettiin myös, samoin heräteostokset ja tuliaiset.

      Jonkinlainen perusbudjetti parin viikon matkalle voisi olla sellainen 1800€-2000€ per henkilö. Alle 1500€ voi olla jo pennin venyttämistä, mutta kuten sanottu, riippuu niin monesta asiasta...

      • Tokiolainen

        Laitan vielä tähän tämän linkin, josta saa hieman osviittaa elinkustannuksista jatkosuunnittelun tueksi. Vaikka kyseinen artikkeli onkin suunnattu enemmän pitempään asuville, siitä saa varmasti vähän apuja.
        http://www.japan-guide.com/e/e2202.html

        Liikkumisesta, ml. erilaiset päiväliput ja city-passit:
        http://www.japan-guide.com/e/e2017.html

        Esimerkiksi Tokyo Free Kippu voi olla harkitsemisen arvoinen, se maksaa 1580 jeniä ja sillä voi kulkea rajoituksetta metrolla ja JR-linjan paikallisjunilla yhden päivän ajan.

        Kaikkein halvimpia ruokailupaikkoja ovat yleensä pienet "pikaravintolat" joita paikalliset käyttävät paljon (mm. Yoshinoya, Sukiya, Matsuya jne.). Niitä on yleensä hotellien ja juna/metroasemien lähettyvillä. Niistä saa hyvän perusaterian suht edullisesti (1000-1500 jeniä), mutta menut jne. ovat vain japaniksi. Samaten halpoja ovat erilaiset udon/raamen/soba nuudeliravintolat. Erilaisia etnisiä ravintoloita (kiinalaista, korealaista...) on paljon ja osa niistäkin suht edullisia.


      • Bemmie

        Helpoin tapa tehdä matkasta sekä edullisempi että mielenkiintoisempi on yöpyä majatalossa eli ryokanissa. Tokiosta löytyy Asakusan alueelta useampikin vaihtoehto, Ikebukurosta ja Shinjukusta myös yllättävän läheltä keskustaa yhdet:

        http://www.bemmu.com/tag/Tokio/article/ryokan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5347
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3571
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      59
      2946
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2155
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1916
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      288
      1710
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1205
    Aihe