Paljonko kahden viikon matka Japanissa, Tokiossa maksaa pyöreästi? Yöpyminen n. 3 tähden hotellissa.
Eli majoitus ruokailu liikkuminen... Kaksi viikkoa. Kuinka paljon pyöreästi se olisi? Lentoja eikä muuta tarvitse laskea mukaan.
Hinta
3
679
Vastaukset
- Tokiolainen
Vaikea tietysti antaa mitään hirmutarkkaa arviota... mutta jos lasketaan seuraavasti:
14 yötä á 8000 jeniä = 112000
ateriat 2/päivä, á 1500 jeniä = 42000
liikkuminen Tokion sisällä (2000/päivä) = 28000
Yhteensä n. 182000 jeniä per henkilö n. kahdelle viikolle. Euroissa n. 1617€/henkilö.
Todelliset summat voi vaihdella paljonkin, riippuen mm. siitä miten ja kuinka paljon matkustaa Tokion sisällä. Jos käyttää taksia, niin hinta voi nousta paljonkin tuosta esimerkin hinnasta. Paikallisjunilla pääsee halvimmalla.
Ruokailuun voi saada kulumaan huomattavasti enemmänkin rahaa, etenkin mikäli haluaa nauttia alkoholia tai kokeilla jotain erikoisempaa ravintolaa. Keskimäärin ravintola-ateria maksaa n. 1000-3000 jeniä/henkilö, mutta toki yhteen ateriaan saa toki uppomaan useita satasiakin niin halutessaan.
Lisäksi rahaa kuluu varmasti kaikkeen muuhun pieneen, kuten pikkunaposteltavaan ja juomiin (ainakin kesäaikana satavarmasti juotavaa kuluu (0.5L virvoitusjuomapullo automaatista otettuna n. 150 jeniä, supermarketista saman saa n. 80-90 jeniä)) yms.
Paljon on siis kiinni omista kulutustottumuksista ja siitä, miten intoutuu kokeilemaan kaikenlaista uutta. Museoiden ym. turistikohteiden sisäänpääsymaksut pitäisi laskea budjettiin myös, samoin heräteostokset ja tuliaiset.
Jonkinlainen perusbudjetti parin viikon matkalle voisi olla sellainen 1800€-2000€ per henkilö. Alle 1500€ voi olla jo pennin venyttämistä, mutta kuten sanottu, riippuu niin monesta asiasta...- Tokiolainen
Laitan vielä tähän tämän linkin, josta saa hieman osviittaa elinkustannuksista jatkosuunnittelun tueksi. Vaikka kyseinen artikkeli onkin suunnattu enemmän pitempään asuville, siitä saa varmasti vähän apuja.
http://www.japan-guide.com/e/e2202.html
Liikkumisesta, ml. erilaiset päiväliput ja city-passit:
http://www.japan-guide.com/e/e2017.html
Esimerkiksi Tokyo Free Kippu voi olla harkitsemisen arvoinen, se maksaa 1580 jeniä ja sillä voi kulkea rajoituksetta metrolla ja JR-linjan paikallisjunilla yhden päivän ajan.
Kaikkein halvimpia ruokailupaikkoja ovat yleensä pienet "pikaravintolat" joita paikalliset käyttävät paljon (mm. Yoshinoya, Sukiya, Matsuya jne.). Niitä on yleensä hotellien ja juna/metroasemien lähettyvillä. Niistä saa hyvän perusaterian suht edullisesti (1000-1500 jeniä), mutta menut jne. ovat vain japaniksi. Samaten halpoja ovat erilaiset udon/raamen/soba nuudeliravintolat. Erilaisia etnisiä ravintoloita (kiinalaista, korealaista...) on paljon ja osa niistäkin suht edullisia. - Bemmie
Helpoin tapa tehdä matkasta sekä edullisempi että mielenkiintoisempi on yöpyä majatalossa eli ryokanissa. Tokiosta löytyy Asakusan alueelta useampikin vaihtoehto, Ikebukurosta ja Shinjukusta myös yllättävän läheltä keskustaa yhdet:
http://www.bemmu.com/tag/Tokio/article/ryokan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805519
- 1263887
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj423675- 663384
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262848Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72369- 242141
- 2022055
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4431727Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91638