linjalaser kaakelointiin

kylpyhuoneeseen alan asentaan kaakeleita. kannattaisiko hankkia linjalaser ja mikä malli olisi hyvä. näkyy olevan halpaa skil ja bosh merkkiä mutta heijastaako ne valon jokasuuntaan vai pitääkö käännellä ja onko tämä käsin kääntely huono juttu. vai suositteletteko metrimittaa ja vatupassia.
72416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

laatan korkeuteen lattiasta suora rima, vatupassiin vaakaan seinään, sen päältä kun lähtee latomaan, ei VOI mennä metsään ihan kauheesti, saumanaru on riittävän tarkka kyllä. Ei kannata tehdä hommasta liian vaikeeta kaikilla härpäkkeillä.

Äänestä

rautakaupasta. Maksaa satasen. Kyllä sillä saa ihan kätevästi alarivin paikan merkattua kerralla koko kylppäriin, sen jälkeen voit unohtaa passit... Itse alussa merkkasin passin avulla, mutta laaserin ostin. Nopeuttaa hommia. Mutta jos yhden kylppärin meinasit tehdä, turha sitä varten on laaseria ostaa.

Äänestä

Lähtö vatupassilla suoraksi ja loput onkin sitten kaakelointia. Aika kallis linjalaudan asennus, jos pitää laser ostaa varten ostaa. Voi siitä olla hyötynsä, jos tekee työkseen remontteja. Voi tarvita jopa muutamia kertoja kuussa... Vatupassia tarvii jokapaikassa jatkuvasti. Siinä kun on yksinkertainen käyttöliittymä :DDDD

Äänestä
  • sanoi ammattimies kun alinta laattariviä paikoilleen mitoitti...
    Kuten sanoin, itse tein jonkun aikaa passilla, mutta kun siihen ei ole koskaan millilleen luottamista. Vaikka kupla kuinka keskellä viivoja onkin, se ei tarkoita sitä, että vastakkaisissa nurkissa millään muotoa kohtaisivatkaan.
    No, kuten sanottua, käyttöä ei ole kuin pari kertaa kuussa, mutta on se silti hintansa väärtti. Lyöt itsetasaavan laaserin keskelle kylppäriä, säädät oikeaan korkoon ja sen kuin merkkaat alarivin paikat. Joku haluaa käyttää passia ja pelata sen kanssa, itse tykkään laaserista. Makuasioita, joista on turha kiistellä...

    Äänestä

Ristilaaseri on kätevä peli monessa paikassa joten ei raha hukkaan mene vaikka semmosen ostaisi. Käypiä saa aika edullisesti. Jos tarpeet on vaan yksi kylppäri saa sen tehtyä helposti passillakin. Miten vaan kuten vaan.

Äänestä

Kyllä noiden halpojen lasereiden tarkkuus on parempi kuin vatupassilla. Ominaisuudet tietää myyjä, mutta useimmissa halvoissakin on pysty- ja vaakaviiva.
Passikin muuten kannattaa tarkistaa kääntämällä, että se näyttää oikein, eli kupla pysyy samassa kohdassa kumminkin päin.

Jos laitat linjalaudan niin tarkasti kuin suinkin saat, niin kyllä passin tarkkuus riittää.
On myös hyvin tärkeää, että seuraa laatoituksen etenemistä, että rivi ei lähde viettämään pikkuhiljaa.
(sama juttu kattopelleissä, terassilaudoissa ja kaikessa missä tulee paljon palikoita peräkkäin. Puoli milliä yhdellä tekee sentin kymmenessä ja lopussa oikaiseminen ei enää onnistu ainakaan niin, että sitä ei huomaa) Vedä seinään viiivoja, joita pitkin rivin tulee mennä.

Suunnittele myös, että leikatut palat tulevat huomaamattominpaan nurkkaan, äläkä "lintsaa" pikkupaloissa ovien ja ikkunoiden reunoissa.
Kaikkien saumarivien on myös oltava samalla korkeudella.
Suosittelen tarkkuutta, sillä lintsaaminen saattaa pistää silmääsi ja kaduttaa loppuelämäsi. Tuskin kuitenkaan tulet ikinä korjaamaan kerran jo hyväksymääsi jälkeä, joten siinä se sitten on ja pysyy.

Meni vähän ohi topicin, mutta en saanut pidettyä sormiani irti näppiksestä. =)

Äänestä
  • Tarjoustalossa on myynnissä halpa itsetasaava laser. Siinä on pysty ja vaakaviiva. Hinta 40 €.

    Laser on helppo tarkastaa. Pystyviivaa verrataan luotilankaan. Vaakaviivan toiseen päähän laitetaan merkki seinälle ja sitten käännetään laseria niin, että viivan toinen pää on merkin kohdalla. Viivan pitäisi osua samalle korkeudelle kuin merkki on. Jos on ylempänä tai alempana, niin viiva ei sitten olekaan vaakasuorassa.

    Mulla on Honkkarista joskus ostettu 40 €:n laser, eikä siinä näy virhettä edellä kerrotulla tavalla testattuna.
    Merkki mulla oli noin 6 metrin päässä laserista, kun testasin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


timpuri remppa kirjoitti:

kylpyhuoneeseen alan asentaan kaakeleita. kannattaisiko hankkia linjalaser ja mikä malli olisi hyvä. näkyy olevan halpaa skil ja bosh merkkiä mutta heijastaako ne valon jokasuuntaan vai pitääkö käännellä ja onko tämä käsin kääntely huono juttu. vai suositteletteko metrimittaa ja vatupassia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu