Törkkäsin eilen vahingossa silmääni niin pahasti että sarveiskalvoon iiriksen kohdalle tuli näkyvä jälki. Nyt silmän auki pitäminenkin tekee kipeää. Mietin tässä pitäisikö mennä lekuriin vai paraneeko sarveiskalvo itsestään ajan kanssa? Mitenköhän kauan sarveiskalvon paranemiseen menee aikaa?
Parantuuko sarveiskalvo itsestään?
6
2169
Vastaukset
- Trillerian
Pintaepiteeli paranee tosi nopeasti, mutta jos vamma on syvemmällä sak osalla esim stroomassa sen paraneminen kestää pidempään.
Eo oikeastaan olisi huolissani, odottelisin ensin muutaman viikon ja seuraisin tilannetta. Epiteelillä solujen uusiutuminen on todella vilkasta ja paraneminen pitäisi tapahtua, kuten jos ihoon tulisi haava eli suht nopeasti.
Piilolinssejä ei tietenkään ole nyt järkevä pitää.- sarveiskalvovammaine
Kiitoksia! Nyt silmä tuntuu jo paljon paremmalta. Ajattelin että koska sarveiskalvoon ei mene verisuonia jotka yleensä auttavat haavojenkin paranemisessa, niin paraneminen voisi olla hitaampaa. Aloin jo maalailla kauhukuvia tulehduksesta ja näön menetyksestä, silmä oli tosi kipeä ja ruhje näkyvä. Sitten muistin että laserleikkauksessahan otetaan koko kalvo pois ja laitetaan sitten takaisin paikalleen ja sekin paranee nopeasti. Näköjään kaikki ok, silmä säilyy, näkö säilyy, ei hätää. :)
- Kuulostaa ikävältä
En ole asiantuntija, mutta itse en odottelisi silmävamman kanssa vaan kävisin näyttämässä lääkärille. Silmät ovat sen verran tärkeät elimet. Tunnen erään miehen, joka sokeutui kun ei mennyt silmävamman jälkeen ajoissa lääkäriin.
- Dwennies
Tämä on tietty netissä annettu vastaus johon aina tulisi suhtautaua varauksella, mutta oikeasti näön menetyksen vaaraa ei kyseessä ole. Olen optikko ja lukenut silmän anatomiaa.
Etsi vaikka googlesta tietoa sarveiskalvon pintasolujen eli epiteelin uusiutumisnopeudesta.
Tämä uusiutumisnopeus on aika vauhdikasta.
Tietysti mikäli huomaat näössäsi jotain outoa tai selkeää huononemista, niin silloin pitää mennä lääkäriin aina. - sarveiskalvovammaine
Dwennies kirjoitti:
Tämä on tietty netissä annettu vastaus johon aina tulisi suhtautaua varauksella, mutta oikeasti näön menetyksen vaaraa ei kyseessä ole. Olen optikko ja lukenut silmän anatomiaa.
Etsi vaikka googlesta tietoa sarveiskalvon pintasolujen eli epiteelin uusiutumisnopeudesta.
Tämä uusiutumisnopeus on aika vauhdikasta.
Tietysti mikäli huomaat näössäsi jotain outoa tai selkeää huononemista, niin silloin pitää mennä lääkäriin aina.Pari päivää meni ja nyt sarveiskalvo on jo sileä ja kiiltävä! Ihmeellinen sarveiskalvo! =)
Mutta jäi kuitenkin omituinen paineentunne silmän taakse. Pitäisikö siitä huolestua? Törkätessäni silmään silmämuna kävi aika syvällä Ohimon ja silmän takana tuntuu välillä jomottavaa kipua samaan tapaan kuin päänsäryssä. Eikös silmän takana ole jotain silmähermoja? Tai sitten lihakset ovat vain revähtäneet. - Dwennies
sarveiskalvovammaine kirjoitti:
Pari päivää meni ja nyt sarveiskalvo on jo sileä ja kiiltävä! Ihmeellinen sarveiskalvo! =)
Mutta jäi kuitenkin omituinen paineentunne silmän taakse. Pitäisikö siitä huolestua? Törkätessäni silmään silmämuna kävi aika syvällä Ohimon ja silmän takana tuntuu välillä jomottavaa kipua samaan tapaan kuin päänsäryssä. Eikös silmän takana ole jotain silmähermoja? Tai sitten lihakset ovat vain revähtäneet.Taitaa nyt olla niin, että olisi parempi käydä silmälääkärillä. Ei siksi, että mitään vakavaa saattaisi olla kyseessä, vaan siksi, että saisit mielellesi rauhan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2394613Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763055- 472463
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451767- 281703
- 791451
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894