Monet meidän ikäiset ovat työttömiä tai eläkeläisiä. Tuntuu kurjalta, kun alkaa jutella jonkun tutun kanssa kaupoissan, niin vähän ajan päästä he sanovat "että nyt pitää mennä töihin". Tekosyy kai, että pääsisivät minusta eroon.
Muistuttavat, että minulla ei ole mitään paikkaa, johon mennä päivisin.
Muistuttavat, että minulla ei ole mitään paikkaa, johon mennä päivisin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
työttömänä olo mitään herkkua ole. Taidat kuitenkin olla liian herkillä, ei se keskustelun lopettaminen välttämättä tekosyy ole, eroonpääsemiseksi:)))
ettei ettei työssäkäyvällä ole pahemmin aikaa jaaritella kun kotityöt odottaa. Pitää ehtiä pyykit pestä ja ruuat laittaa, töihin pitää olla aina siistiä ja silitettyä yllä.
Kannattaisikohan sun mennä johonkin positiivisuuden kursseille, silloin vois saada töitäkin paremmin jos suhtautuminen ympäristöön olisi valoisampi.
En usko, että muistuttavat, että sinulla ei ole mitään paikkaa, johon mennä päivisin. Asiahan on niin, että sinä Voit mennä moniinkin paikkoihin päivällä.
Ja jos on kiire töihin, niin sitten on kiire töihin. Tai voi olla kiire johonkin muuhun paikkaan.
Tottakai saattaa tuntua kurjalta, jos oikein huvituttaisi rupatella toisen kanssa ja vauhtiin pääsyn jälkeen, toinen kiiruhtaakin töihin. Toisaaltaan eikö tuntuisi kurjalta, jos toinen kiireestä huolimatta rupattelisi ja rupattelisi ja sitten myöhästyisi töistä. Se nyt ei ainaskaan olis kivaa.