Eilen kavereiden futista kanssa pelaillessa sattui kaverin kova laukaus suoraan munille. Isku oli niin kova että maahan lysähdin ja hetken kuluttua tuli suunnaton kipu alavatsaan. Illalla oli kivekset herkkinä ja kävely sattui. Nyt seuraavana päivänä kävely yhä sattuu mutta ei niin paljon. Verta ei tullut pissatessa. Pitäisikö olla huolissaan? Lääkäriin?
Kiitos avusta jo etkukäteen!
Kiitos avusta jo etkukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
tunnusteles kevyesti niitä pallejas. Jos siel on kaks palloo tai jtn sellasta nii oot terve. Jos ei löydy kahta ni pitäs mennä lääkäriin. Jos palleja on kolme ni hyppää kaivoon.
Kyllä sä ihan itse tiedät, että millon pitää olla huolissaan. Jos huomenna vielä kävely sattuu, niin menisin kyl lekurille. Tuskinpa täällä kukaan voi sanoa, että mitä sun pitäs tehä. Ihan itse sä omat kivekses tunnet :D
iskuja tulee eri puolille kehoa vähän väliä ja myös "sinne alas". jos kipua jatkuu enemmän kuin 2-3 päivää niin sit ehkä kantsii miettii lääkärin pakeille menoa. muuten tuskin mitään hätää sulla on. oleko miettinyt alasuojan käyttöä jatkossa?
Lähes jokainen poika ja mies saa iskuja kiveksiinsä elämänsä aikana. Ne ovat kyllä kivuliaita kokemuksia, mutta yleensä niistä ei aiheudu kipua suurempaa haittaa. Pahimmillaan munille potkaisusta voi aiheutua mm. lapsettomuutta tai mahdollisesti hormonitoiminnan häiriöitä, mutta sellainen on äärimmäisen harvinaista. Kannattaa käydä lääkärillä, mikäli kipu jatkuu pitkään.
Jalkapallon historia tuntee myös kuolemantapauksia kasseille osuneista palloista. Syy on kipushokki.
tuollainen on erittäin, erittäin harvinaista. On erittäin epätodennäköistä, että tuollainen sattuisi omalle kohdalle. Kyllähän sitä voi kuolla monesta muustakin syystä, kuinkas moni ihminen onkaan kuollut esimerkiksi tukehtumalla ruokaan?