Hankala tilanne.

Mulla on yksi läheinen ystävä jo monen vuoden takaa.Ollaan yhdessä koettu vaikka mitä.Oon ollu hänelle tukena kun hän erosi pitkäaikaisesta poikaystävästään talvella ja otin hänet luokseni asumaan kun jäi erossa asuntoa vaille.Tänä aikana ollaan lähennytty ja uskalsin kertoa että pidän naisista.
Jokin aika sitten hän löysi oman asunnon ja ystävyys on jatkunut hieman etäisempänä kun molemmilla omat menot ja emme näe joka päivä.

Sitten sain viestin häneltä että hän on rakastunut minuun ja kaipaa minua niin paljon että haluaisi muuttaa takaisin luokseni!Se tuli ihan puun takaa, kun en mitään semmoista ystävyyttä kummempaa huomannut.
Sanoin hänelle etten tunne häntä kohtaan mitään muuta kuin ystävyyttä ja parempi että asutaan erillään.
Nyt hän pisti välit poikki:(

Hän syyttävästi sanoi että olin kyllä sellainen, että annoin ymmärtää pitäväni hänestä enemmän?
Olisiko niin että hänen silmissä halailuni ja lähellä oleminen näytti erillaiselta sen jälkeen kun kerroin olevani lesbo???

Purkasin tänne pahanoloni kun ikävöin ystävääni, mutta miten tässä mitään voin lähestyä koska hän ymmärtää sen väärin.Kaduttaa että menin kertomaan suuntautumisestani:(
6645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja todennäköisesti olisi kokeillut sua hetken ja todennut ettei voikaan rakastaa naista.. on vaan kiva kun tietää että joku lesbo antaa huomiota. Jätin juuri itse tällaisen "ystävyyden".

Äänestä
  • Onks se jotenkin yleisesti sellasta että heteronaiset nauttii lesbolta saamasta huomiosta? Kuvittelisin ennemmin et ahdistuvat, kun pelkäävät joka elettä iskuyritykseksi tai kuvittelevat lesbon haluavan koko ajan seksiä kanssaan.

    Äänestä

  • tietämätönn kirjoitti:

    Onks se jotenkin yleisesti sellasta että heteronaiset nauttii lesbolta saamasta huomiosta? Kuvittelisin ennemmin et ahdistuvat, kun pelkäävät joka elettä iskuyritykseksi tai kuvittelevat lesbon haluavan koko ajan seksiä kanssaan.

    Nimimerkille tietämätönn: Riippuu naisesta. Kyllä niitä hetskunaisia riittää, jotka nauttivat huomiosta, tuli se keltä vain, ja nimenomaan haluavat testata viehätysvoimaansa lesbojenkin kanssa. Ovat imarreltuja siitä, kun kelpaavat lesboillekin. Näitä naisia on esim. baarit pullollaan. Kun mä lukioikäisenä tulin kaapista, oli yhtäkkiä suorastaan lauma hetskunaisia ympärillä, jotka flirttailivat, halusivat (kännissä) päästä pussailemaan jne.

    Sitä en tiedä, enkä menisi tämän aloituksen perusteella sanomaan, että tässä tapauksessa on kyseessä juuri sellainen heteronainen, ei minusta mitenkään erityisesti kuulosta siltä. Mistäs hitosta sitä kukaan voi tietää, vaikka kyseessä olisi palavasti aloittajaan rakastunut nainen. Onhan täälläkin niitä aloituksia yhtenään, jossa ollaan salaa rakastuttu vaikka kehen, ja mietitään miten uskaltaisi tunteensa paljastaa. Ei pahalla, mutta en ihmettele lainkaan, jos tämä nainen on torjutuksi tultuaan halusi ottaa etäisyyttä. Ei se kivaa ole ystävää niin menettää, mutta inhimillisellä tasolla ihan ymmärrettävää. Jos toisen sydän on särkynyt, ei sitä välttämättä huvita hirveästi kaveerata. Se kaveruus ja ystävyys voi palata vielä, sitten kun toinen pääsee yli niistä tunteistaan. Toivottavasti aloittaja et mitenkään rumasti töksäyttänyt, että sua ei kiinnosta.

    Äänestä

  • 6+20 kirjoitti:

    Nimimerkille tietämätönn: Riippuu naisesta. Kyllä niitä hetskunaisia riittää, jotka nauttivat huomiosta, tuli se keltä vain, ja nimenomaan haluavat testata viehätysvoimaansa lesbojenkin kanssa. Ovat imarreltuja siitä, kun kelpaavat lesboillekin. Näitä naisia on esim. baarit pullollaan. Kun mä lukioikäisenä tulin kaapista, oli yhtäkkiä suorastaan lauma hetskunaisia ympärillä, jotka flirttailivat, halusivat (kännissä) päästä pussailemaan jne.

    Sitä en tiedä, enkä menisi tämän aloituksen perusteella sanomaan, että tässä tapauksessa on kyseessä juuri sellainen heteronainen, ei minusta mitenkään erityisesti kuulosta siltä. Mistäs hitosta sitä kukaan voi tietää, vaikka kyseessä olisi palavasti aloittajaan rakastunut nainen. Onhan täälläkin niitä aloituksia yhtenään, jossa ollaan salaa rakastuttu vaikka kehen, ja mietitään miten uskaltaisi tunteensa paljastaa. Ei pahalla, mutta en ihmettele lainkaan, jos tämä nainen on torjutuksi tultuaan halusi ottaa etäisyyttä. Ei se kivaa ole ystävää niin menettää, mutta inhimillisellä tasolla ihan ymmärrettävää. Jos toisen sydän on särkynyt, ei sitä välttämättä huvita hirveästi kaveerata. Se kaveruus ja ystävyys voi palata vielä, sitten kun toinen pääsee yli niistä tunteistaan. Toivottavasti aloittaja et mitenkään rumasti töksäyttänyt, että sua ei kiinnosta.

    tälläinen mieleen, että aloittajan ystävähän oli eronnut pitkäaikaisesta suhteesta ja sai lohtua ystävältään.JA kun tämä ystävä oli siis asunut poikaystävänsä kanssa pitkään yhdessä ja kun tämä aloittaja tarjosi asuinpaikan, tuntui tästä ystävästä varmaan TURVALLISELTA!Ei siis jäänyt yksin ja joutunut heti kokemaan yksin asumista, se kun varmaan pitkän suhteen jälkeen saattaa tuntua orvolta ja pelottavaltakin.

    Oisko siis kyse myös psygolokisesti siitä että ystävä tuntee nyt aloittajan turvalliseksi ja luotettavaksi.Ja heidän yhdessä asuessa huomasi että naisen kanssa yhdessä on mukava olla kun on yhteisiä "naisten juttuja" jne.
    Saattoihan myös ihastua ystävänsä sydämellisyyteen, huomioon ja empatian kykyyn.Rakastuiko sitten ihan oikeasti naisena naiseen, se on kysymymerkki.

    Heteronaisista sanoisin oman kokemuksen, että kyllä ropisee huomionkipeyttä ja flirttiä kun ymmärtävät että olen lesbo.Ei ne kuitenkaan pidemmälle ole mun kohdalla menneet, kuten pussailuun.Kunhan KK, eli kiusaavat ja kiehnaavat ;)


    Mutta pointtini on se että nyt tää ystävä voi kokea olonsa turvattomaksi ja yksinäiseksi kun on omillaan.Eikä tää aloittaja enää ole koko ajan lähellä.

    Äänestä

Ei sinun sitä kannata katua, että kerroit itsestäsi. Jossain vaiheessahan se olisi joka tapauksessa tullut muutenkin esille, mikäli olisitte jatkaneet läheisinä ystävinä.

Täällä on spekuloitu syitä sille, miksi ystäväsi rakastui sinuun. Kyseessä voi tietenkin olla millainen rakkaustarina tahansa: voi olla, että hän on huomannut pitävänsä myös naisista ja on aidosti palavasti rakastunut juuri sinuun, tai sitten hän on pikemminkin rakastunut tarjoamaasi turvaan ja läheisyyteen. Tuskin sitä voi kukaan muu tietää, kuin hän itse. Ja monet menevät naimisiinkin tuntiessaan olevansa turvassa. Eri asiat riittävät eri ihmisille.

Tämä lesbo-heteroystävä-kuvio on mielestäni aina vähän mutkikas ja monisävytteinen. Tai voi olla. Toisaalta olen törmännyt siihen puoleen, että heteronaiset testaavat omaa viehätysvoimaansa minuun. Osa kenties testaa myös omia rajojaan: sitä, kuinka pitkälle naisen kanssa uskaltaa mennä. Jotkut kaipaavat myös sitä turvaa ja läheisyyttä. Toisille lesbouteni on puolestaan ikään kuin este tehdä asioita: lesbon halaaminen ja lesbon lähellä oleminen ei kenties tunnu kaikkien mielestä turvalliselta, eikä lesbon kanssa saunailtaan meneminen mielekkäältä. Jotkut kokevat, että fyysisellä läheisyydellä on aina syvempi merkitys ja voivat jopa pelätäkin, että lesbo ymmärtää tai kokee fyysiset läheisyydenosoitukset väärin = ollaan fyysisesti läheisiä ainoastaan, jos ollaan aidosti kiinnostuneita.

Rakastuipa ystäväsi sinussa mihin tahansa, hän kenties ajatteli, että merkitsi sinulle jotain erityistä, koska olit hänen kanssaan läheinen. Ehkä hän myös koki saavansa jotain sellaista, mitä ei yleensä saa - ainakaan heteroystäviltään.

Sinänsä sen asian spekuloiminen, mitä hän koki ja miltä hänestä tuntuu, on turhaa, koska emme voi sitä tietää. Sen sijaan kehottaisin, että yrittäisit soittaa, kirjoittaisit kirjeen tai laittaisit vaikka viestin. Kertoisit, ettet ole millään tavoin halunnut loukata häntä, vaan olet ollut hänen kanssaan läheinen, koska hän on sinulle niin hyvä ystävä. Ja kertoisit, että kaipaat häntä.

Voihan olla myös niin, että hän kokee menettäneensä kasvonsa, kun on toivonut teistä jotain sellaista, mitä ei tullutkaan.

Äänestä
  • Olen yrittänyt saada häntä juttelemaan, lähestynyt ystävänä.Mutta tilanne on nyt se, että hän ei halua keskustella kanssani.Yhteydenpito on ollut yksipuolista ja mun olo on jotakuinkin turhautunut:(
    Huomenna on juhannus ja se piti viettää yhdessä.Nyt en edes tiedä voinko mennä samaan paikkaan kuin hän, vai pitäisikö vaihtaa suuntaa kauan hänestä pois?
    Mielialani on äärettömän tuskainen, koska kaipaan häntä paljon.

    Mä luulisin, että hän rakastui läheisyyteen ja turvallisuuteen!Mutta voi olla että hän löysi itsestään uuden puolen ja rakastui oikeasti minuun ,hän sen tietää.Kun hän suostuisi keskustelemaan siitä, niin asia selviäisi.Ehkä hän on itsekkin hukassa?
    Missään tapauksessa en halua ystävyyden päättyvän.Haluan olla hänen tukena ja turvana edelleen, mutta jos hän on rakastunut minuun, ei kai se enää ole mahdollista.Tiedän että se sattuu kun ei saa vastarakkautta, vaikea minun on pukea sanoiksi lohdutusta siitä etten rakasta häntä enempää kuin ystävänä.

    Jotenkin tulee sellainenki tunne, että naiset jotka ihastuu lesboon, olettaa automaattisesti saavansa vastakaikua lesbolta...Ja sitten kun ei sitä tule, loukkaannutaan ja ollaan vihaisia.
    Ystäväni on kaunis ja ihana nainen, romanssi hänen kanssaan olisi kuitenkin multa suuri virhe.Koska vaikka tunnen suuresti ystävän rakkautta häntä kohtaan, ei rakkaus olisi oikeanlaista!
    Asuminen hänen kanssaan oli kyllä ihanaa ja onnistuisi meiltä parinakin jos itse siihen pystyisin.
    Tunnustan, että joskus katsoin hänen vartaloaan sillä silmällä...Mutta vannon etten koskaan antanut hänelle mitään viestiä että haluaisin häntä, enkä missään nimessä katsonut jatkuvasti häntä niin!!!
    Katsoin pikemmin vain että hän on kaunis nainen!Omatunto kyllä soimaa siitäkin "harhautuneesta" katseesta nyt kun välimme ovat hänen puoleltaan katkaistu.

    Tuntuu ettei välejä saada korjatuksi.Kaikki riippuu hänestä ja hänen tunteistaan.
    Ei sille mitään voi, että miettii miten välimme olisi nyt jos en olisi kertonut olevani lesbo?
    Olisko ystävyytemme samanlainen asuessamme nyt eri osoitteissa.Vai olisiko hän kertonut mulle rakastavansa mua, kun ei tietäisi mun olevan lesbo!

    Luotan että asia aukenee jollakin lailla, jossakin vaiheessa.En tiedä teenkö oikein, mutta annan nyt hänen itsensä ottaa askeleen mun suuntaan.Ja kun hän sen tekee otan sen riemuiten vastaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


West F kirjoitti:

Mulla on yksi läheinen ystävä jo monen vuoden takaa.Ollaan yhdessä koettu vaikka mitä.Oon ollu hänelle tukena kun hän erosi pitkäaikaisesta poikaystävästään talvella ja otin hänet luokseni asumaan kun jäi erossa asuntoa vaille.Tänä aikana ollaan lähennytty ja uskalsin kertoa että pidän naisista.
Jokin aika sitten hän löysi oman asunnon ja ystävyys on jatkunut hieman etäisempänä kun molemmilla omat menot ja emme näe joka päivä.

Sitten sain viestin häneltä että hän on rakastunut minuun ja kaipaa minua niin paljon että haluaisi muuttaa takaisin luokseni!Se tuli ihan puun takaa, kun en mitään semmoista ystävyyttä kummempaa huomannut.
Sanoin hänelle etten tunne häntä kohtaan mitään muuta kuin ystävyyttä ja parempi että asutaan erillään.
Nyt hän pisti välit poikki:(

Hän syyttävästi sanoi että olin kyllä sellainen, että annoin ymmärtää pitäväni hänestä enemmän?
Olisiko niin että hänen silmissä halailuni ja lähellä oleminen näytti erillaiselta sen jälkeen kun kerroin olevani lesbo???

Purkasin tänne pahanoloni kun ikävöin ystävääni, mutta miten tässä mitään voin lähestyä koska hän ymmärtää sen väärin.Kaduttaa että menin kertomaan suuntautumisestani:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu