-06 Civic on uudesta asti kolissut etu- ja takakulmista. Aina silloin tällöin tulee isompi tai pienempi kolahdus. Puol vuotta sitten uusittiin eteen pohjaanlyöntikumit, tuntui et kolina helpotti, ainaki hetkeks. Mut nyt on taas tullu jonkun verran takas, eikä vikaa löydy. Vehos ei löytyny, eikä myöskään magneetis. Sanovat että: "jouset pääsevät elämään, ei sitä täysin äänettömäksi saa". Eikä tietty huoltomiehen pienes pihakierrokses kuuluu mitään. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Mitä ihmettä teen ongelman kans?
Civic kolisee...
4
3599
Vastaukset
- 1.8 Sport
Itsellä sama vaiva -08 Sportin kanssa. Kolahtelua/jysähtelyä mutta taitaa johtua ihan tuosta "sporttisuudesta" eli tuppaa yleensä isohkot matalaprofiilirenkaat, kireämpi jousitus ja tiukempi alusta tietyissä töyssyissä pitämään ääntä. Tuosta aikoinaan lehtien koeajoissa myös kirjoiteltu, että jousitus pitää ääntä.
Mutta täytyykin 40tkm huollossa mainita, jos vaihtaisivat nuo pohjaanlyöntikumit.
Itsellä nykiminen ärsyttää kovasti eli kiihdytettäessä iisiimmin tai nostaessa kaasua nykii...
Toki jos iskari on paskana niin sekin aiheuttaa kolinaa mutta pitää sitä kyllä sitten jatkuvasti... se on muutenkin helppo testata/havaita.Merkkihuollossaki sanottiin et nää sportit kolisee! Mut mulla on comfort malli, eli ei näytä olevan vain sporttien ongelma. Renkaat vakiot 16 tuumaiset.
Nykimistä mul ei oo ollu.
Jep, tuskin iskari sentään paskana on...
- Spööört
Huollossa sanottu, että se on auton "ominaisuus". Mikään ei ole paskana/vialla. Jousitus vaan on niin jäykkä.
Itellä sport.Ominaisuus on mielestäni se et kuopat tuntuu hiukka terävämpinä, "tömähdyksinä. Samoin kadun reunakivet. Se on luonnollista, vaikkei sporttimalli ookaa.
Mut sit ku ihan normivauhdilla ajetun mutkan jälkeen auton palautuessa vaakasuoraan, tai reunakiven jälkeen etupäästä kuuluu kova metallinen "paukahdus". Tuntuu kummalta jos se on normaalia.
Tosin saman liikkeen Opel-huollon työnjohtaja sano et "noi Civicit kolisee, ei sille mitään voi". Hassua ku mul on on kolme vanhempaa Civiciä, -88 mallsita alkaen. Niistä ei moisia kolinoita oo kuulunu.
Takapään pahimmat kolinat on rauhottunu. Vaan ku auto on seissy vuorokauden, kuuluu liikkeelle lähtiessä tosi selvästi kummaa kumista nitinää. Onneks se ei kestä kovin pitkään, poistuis varmaan ku osais laittaa siliconia oikeeseen paikkaan...
Vaan se etukolina harmittaa oikeesti. Pitäisköhän kysellä viel suoraan maahantuojalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2325807Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394658KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123011Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1182964Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732443Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212396Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1891658- 461629
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231296