Casojen varaaminen.

kuubaanmenijä

Tarkoituksena olisi lähteä Kuubaa heinäkuussa pariksi viikoksi. Alkuun ajattelin olla Havanassa josta olen varannu pariksi yöksi hotellin. Sen jälkeen tarkoituksenani oli lähteä matkustamaan Santiagoon ja takaisin ja tutustua matkalla ainakin Santa Claraan.

Onko kellään kokemuksia miten helposti tähän aikaa vuodesta löytää majoitusta Casa Particulareista jollei niitä etukäteen varaa vaan vasta paikalle tullessa alkaa sellaista etsiä? Kun ei oikein yhtään tiedä miten paljon matkustamiseen siellä pitäisi varata aikaa eikä juna- ja bussiaikatauluja niin on vaikea varata majoituksia joka paikkaan etukäteen.

Espanjan kieli on kyllä suhteellisen hyvin hallussa, joten se ei ole ongelma.

6

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timopee

      casojen varaaminen on yleensä helppoa,kunhan vain valitset bussiasemalla useista tarjokkaista sopivimman

      • Zede

        Netistä voi etsiä tietoja http://www.cuba-junky.com casoista, mutta asia on tosiaankin niin kuin tääl mainittiin, että kun saavut kaupunkiin bussilla niin siellä terminaalin edessä on lauma casan tarjoajia. Tietenkään niitä ei ole pakko valita. Eli majoitusta kyllä löytyy. Tuolta sivulta saat myös tietoa Viazulin aikatauluista.

        Itsekin ois tarkoitus viettää heinäkuussa aikaa Kuubassa. Santiagossa on silloin karnevaalit, että varaudu siihen että porukkaa ja ääntä riittää.


    • kuubaanmenijä

      Onkos tuonne Kuubaan ollut tapana viedä casojen omistajille jotain tuliaisia? Ilmeisesti siellä on kaikesta pulaa ja monilla tavaroilla on kova tuontitullit.

      Kannattaisikohan sinne viedä jotain elektroniikkaa yms. tavaraa "omaan käyttöön" jonka voisi sitten myydä siellä? Ilmeisesti turisti ei omaa käyttöä varten joudu noita tulleja maksamaan?

      • Zede

        Jos casa olisi sellainen, missä olet ennenkin yöpynyt niin voisivat odottaa jotain. Pulaa on tavaroista ja kyllä niitä ilolla vastaan otetaan. Kenkiä, vaatteita ja juuri jotain elektroniikkaa. Itse aion kokeilla muutaman tietokone osan viemistä. Tietysti voi viedä jotain tuliaista Suomesta niin kuin vaikka suklaata. Salmaria vein kerran ja siitä jopa pidettiin.


    • Matkapupu

      matkakuulumisia jutussani (13.1.) on myös muutaman kokeilemamme casojen tiedot, tässä Havannan&Santiagon:
      -Casa Vera, Habana, mail quinones6()hotmail.com. Caridad auttoi meitä muiden kohteittemme majoituksissa. Ihana ihminen!
      -Carmen/La casa Rosada, Santiago, mail ssalvador7()gmail.com. Hyvä sijainti ja ihana ihminen!
      Jos valitset kumman tahansa, niin kerro suomalaisilta terveisiä.

      Kuten jutussani kerroin, meidän matka oli todella hyvä, ihmiset mahtavia - toivottavasti vielä toistekin Kuubaan matkaamme.. Espanjankielentaitoisella (mulla turistitasoa) on toki Kuubassa helpompaa, mutta maailman kohtaaminen on vähän asenneasiakin. Jos on pakko kertoa noita vedätyksiä, niin maksoimme mielestämme lentokentällä vesipulloista aika paljon ja kerran olisimme saanneet mahdollisuuden ostaa maitojauhetta, aika pientä siis. Ravintoloissa ruoka on 'riisikanaa', mutta casoissa on herkullista. Jos olet vähäänkään matkustellut esim. etelä-Amerikassa, niin samoja asioita tulee vastaan, joskin turvallisuus oli Kuubassa huomattavasti parempi. Sis.lento sujui ok ja Viazulin aikataulut piti ok, joskin toisella matkalla bussi hajosi, mutta uusi saatiin tilalle. Moottoriteillä ei ruuhkaa, tosin kevyttäliikennettä. Junista ei kokemusta.

      Veimme kaikenlaista pientä tuliaisiksi casoihin ja annoimme muillekin pieniä lahjoja, jopa vaatteita ja entiset kännykät latureineen ja jätimme jotain käyttökelpoista tavaraa lähtiesämme. Kaikenlaisesta asioista on tosiaankin pulaa,joten jos voit viedä tarpeellisia asioita, niin kiva, mutta ilahtuuhan sitä ihminen vaikka koristekynttilöistä ja makeisista. Myymistä emme kokeilleet.
      Lähde avoimin mielin, niin kohtaat lämminsydämisen Kuuban. Todella hyvää ja antoisaa matkaa!!

      • casaisti

        Me olimme kuubassa maalis-huhtikuussa. Ensimmäisen casan varasin http://www.casaparticularcuba.org/ sivuston kautta. Lähtöä edeltävänä iltana pyysin apua casan varaamisessa casan Mary tädiltä. MAry soittikin sivuston ylläpitäjän paikalle ja hän toi meille listan casoista mukanaan. Listalta varasimme aina casan seuraavaan kaupunkiin. KAikki casat oli ihan huippuja. Hinta oli muualla kuin havannassa 25 $ ja havannassa pikkasen kalliimpi.

        Jotta Leon sivuille pääsee, täytyy maksaa pieni summa, ja ehkä senkin vuoksi kaikki casat on hyvin laadukkaita. Jokainen casan pitäjä tuli aina hakemaan meitä bussiasemalta ja palvelu oli aina osi hyvää! Suosittelen ottamaan sivuilta varteenotettavia ylös ja soitella sitten edellisenä iltana. Hauskaa reissua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      159
      4616
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      73
      4387
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3516
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      3118
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      188
      2832
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1827
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      72
      1582
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      61
      1526
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      120
      1291
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1195
    Aihe