Casojen varaaminen.

kuubaanmenijä

Tarkoituksena olisi lähteä Kuubaa heinäkuussa pariksi viikoksi. Alkuun ajattelin olla Havanassa josta olen varannu pariksi yöksi hotellin. Sen jälkeen tarkoituksenani oli lähteä matkustamaan Santiagoon ja takaisin ja tutustua matkalla ainakin Santa Claraan.

Onko kellään kokemuksia miten helposti tähän aikaa vuodesta löytää majoitusta Casa Particulareista jollei niitä etukäteen varaa vaan vasta paikalle tullessa alkaa sellaista etsiä? Kun ei oikein yhtään tiedä miten paljon matkustamiseen siellä pitäisi varata aikaa eikä juna- ja bussiaikatauluja niin on vaikea varata majoituksia joka paikkaan etukäteen.

Espanjan kieli on kyllä suhteellisen hyvin hallussa, joten se ei ole ongelma.

6

1024

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • timopee

      casojen varaaminen on yleensä helppoa,kunhan vain valitset bussiasemalla useista tarjokkaista sopivimman

      • Zede

        Netistä voi etsiä tietoja http://www.cuba-junky.com casoista, mutta asia on tosiaankin niin kuin tääl mainittiin, että kun saavut kaupunkiin bussilla niin siellä terminaalin edessä on lauma casan tarjoajia. Tietenkään niitä ei ole pakko valita. Eli majoitusta kyllä löytyy. Tuolta sivulta saat myös tietoa Viazulin aikatauluista.

        Itsekin ois tarkoitus viettää heinäkuussa aikaa Kuubassa. Santiagossa on silloin karnevaalit, että varaudu siihen että porukkaa ja ääntä riittää.


    • kuubaanmenijä

      Onkos tuonne Kuubaan ollut tapana viedä casojen omistajille jotain tuliaisia? Ilmeisesti siellä on kaikesta pulaa ja monilla tavaroilla on kova tuontitullit.

      Kannattaisikohan sinne viedä jotain elektroniikkaa yms. tavaraa "omaan käyttöön" jonka voisi sitten myydä siellä? Ilmeisesti turisti ei omaa käyttöä varten joudu noita tulleja maksamaan?

      • Zede

        Jos casa olisi sellainen, missä olet ennenkin yöpynyt niin voisivat odottaa jotain. Pulaa on tavaroista ja kyllä niitä ilolla vastaan otetaan. Kenkiä, vaatteita ja juuri jotain elektroniikkaa. Itse aion kokeilla muutaman tietokone osan viemistä. Tietysti voi viedä jotain tuliaista Suomesta niin kuin vaikka suklaata. Salmaria vein kerran ja siitä jopa pidettiin.


    • Matkapupu

      matkakuulumisia jutussani (13.1.) on myös muutaman kokeilemamme casojen tiedot, tässä Havannan&Santiagon:
      -Casa Vera, Habana, mail quinones6()hotmail.com. Caridad auttoi meitä muiden kohteittemme majoituksissa. Ihana ihminen!
      -Carmen/La casa Rosada, Santiago, mail ssalvador7()gmail.com. Hyvä sijainti ja ihana ihminen!
      Jos valitset kumman tahansa, niin kerro suomalaisilta terveisiä.

      Kuten jutussani kerroin, meidän matka oli todella hyvä, ihmiset mahtavia - toivottavasti vielä toistekin Kuubaan matkaamme.. Espanjankielentaitoisella (mulla turistitasoa) on toki Kuubassa helpompaa, mutta maailman kohtaaminen on vähän asenneasiakin. Jos on pakko kertoa noita vedätyksiä, niin maksoimme mielestämme lentokentällä vesipulloista aika paljon ja kerran olisimme saanneet mahdollisuuden ostaa maitojauhetta, aika pientä siis. Ravintoloissa ruoka on 'riisikanaa', mutta casoissa on herkullista. Jos olet vähäänkään matkustellut esim. etelä-Amerikassa, niin samoja asioita tulee vastaan, joskin turvallisuus oli Kuubassa huomattavasti parempi. Sis.lento sujui ok ja Viazulin aikataulut piti ok, joskin toisella matkalla bussi hajosi, mutta uusi saatiin tilalle. Moottoriteillä ei ruuhkaa, tosin kevyttäliikennettä. Junista ei kokemusta.

      Veimme kaikenlaista pientä tuliaisiksi casoihin ja annoimme muillekin pieniä lahjoja, jopa vaatteita ja entiset kännykät latureineen ja jätimme jotain käyttökelpoista tavaraa lähtiesämme. Kaikenlaisesta asioista on tosiaankin pulaa,joten jos voit viedä tarpeellisia asioita, niin kiva, mutta ilahtuuhan sitä ihminen vaikka koristekynttilöistä ja makeisista. Myymistä emme kokeilleet.
      Lähde avoimin mielin, niin kohtaat lämminsydämisen Kuuban. Todella hyvää ja antoisaa matkaa!!

      • casaisti

        Me olimme kuubassa maalis-huhtikuussa. Ensimmäisen casan varasin http://www.casaparticularcuba.org/ sivuston kautta. Lähtöä edeltävänä iltana pyysin apua casan varaamisessa casan Mary tädiltä. MAry soittikin sivuston ylläpitäjän paikalle ja hän toi meille listan casoista mukanaan. Listalta varasimme aina casan seuraavaan kaupunkiin. KAikki casat oli ihan huippuja. Hinta oli muualla kuin havannassa 25 $ ja havannassa pikkasen kalliimpi.

        Jotta Leon sivuille pääsee, täytyy maksaa pieni summa, ja ehkä senkin vuoksi kaikki casat on hyvin laadukkaita. Jokainen casan pitäjä tuli aina hakemaan meitä bussiasemalta ja palvelu oli aina osi hyvää! Suosittelen ottamaan sivuilta varteenotettavia ylös ja soitella sitten edellisenä iltana. Hauskaa reissua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      197
      1142
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      747
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      702
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      45
      601
    5. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      591
    6. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      187
      573
    7. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    8. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      42
      559
    9. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      543
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      540
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      289
      519
    13. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      499
    14. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      494
    15. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      46
      485
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      483
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    18. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      30
      447
    19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      435
    20. 21
      432
    Aihe