Pitäisi pienelle emokarjalle keksi juottosysteemi kylmäpihattoon. Toimisiko edes tilapäisenä ratkaisuna n. 200-300 litrainen allas joka on hyvin eristetty ja päältäkin ummessa mahdollisimman paljon, vesi tuotaisiin lämpimänä kattilasta esim. aamuin illoin? Tiedän tiedän, työlästä, mutta kunhan aattelin :)
Toinen vaihtoehto voisi olla vähän isompi allas (harvemmin täyttöjä) jossa jonkinlainen vastus?
karjan juotto talvella
11
2327
Vastaukset
- Jeeveshoitaahomman
Kyllä se jotenkin toimii, kylmäpihatossa ei kumminkaan ole yhtä kylmä kuin ulkona ja pakkaspäiviä niin kovia, että se kokonaan jäätyy ei ole montakaan vuodessa, ei ton kokonen alla jäädy kuin pinnasta ja sen voi käydä pari kertaa päivässä hakkaamassa auki.
- oneföasjd
Kun laitat lämmitettävät juomakupit ja panet juomakupin putkiin eristeet. Yksi juomakuppi riittää kymmenelle eläimelle hyvin. Toiminut meillä 40 asteen pakkasissa ilman mitään ongelmaa kun eristyksen tekee kunnolla. Eläimet juovat mielellään kun pakkasilla vesi on hyvän lämmintä.
- ainetta
teillä on juomakupit?
tuli tuosssa vain mieleen että jos metallia ja lämmitys mossahtaa voi eläin jäädä kuppiin kiinne kielestään... - 555555555555
ainetta kirjoitti:
teillä on juomakupit?
tuli tuosssa vain mieleen että jos metallia ja lämmitys mossahtaa voi eläin jäädä kuppiin kiinne kielestään...kielestäänpä hyvinkin. ja pakkasaamut sujuvat leppoisasti, kun irroittelee lattiaan kiinnijäätyneitä lehmiä rautakangella.
suosittelen lämpimästi vierailua jollain kylmäpihattotilalla - vaikka ihan kesähelteillä- katselemassa ja kyselemässä ! ainetta kirjoitti:
teillä on juomakupit?
tuli tuosssa vain mieleen että jos metallia ja lämmitys mossahtaa voi eläin jäädä kuppiin kiinne kielestään...vikavirta, maadotus ja lämpökaapeli on keksitty.
Todellakin suosittelen vierailemaan jollain kylmäpihattotilalla, sitten pankissa ja lopuksi soittamaan atrialle.
Ihmettelen muutenkin tuota eläintilallisten nuukuutta, mitä tulee vesihuoltoon. mulla on se 15 uuhta harrastukseksi ja aikoinani tuli laitettua kaivo ja vesiasiat kuntoon, kun uuhia oli 10kpl. Sen kun vääntää hanasta, niin elukat saavat vettä ja sitä on tarjolla riittävästi. Varana on 600l kontti, jonka kautta vesi syötetään lampaiden juottokaukaloon. Lisäksi on vielä toinen kaivo tilalla, jos varsinaisesta loppuu vesi. Sisälle taloon ei tule vielä vettä, koska sen juomaveden jaksaa hakea navetan hanasta.
Tuttu liittyi aikoinaan kunnalliseen verkkoon ja myöhemmin remppasi taloa n 60000€, mutta n20m vesijohtoa navetalle ei saanut vedettyä. 70 uhelle oli kantovesi, niin kauan, kunnes emäntä kyllästyi niiden kantamiseen ja vuorotöihin. Isäntä keskittyi enemmän tilusten mittailuun ja haihatteluun.
Toinen tilallinen omistaa kanalan ja reilusti hevosia, mutta silti puuttuu varaajasäiliöt, varavirta yms järjestelmät. n 3 vuotta sitten petti pumppu, joten tarve oli haalia tynnyreillä vettä naapurista, jotta saatiin katsottua pumppu kuntoon. Kanalan veden pystyi kyllä pienellä talouspumpulla tynnyristä ohisyöttämään, mutta hevosille täytyi kantaa vesi. Nyt pari viikkoa sitten menikin putki kaivolta talolle poikki ja taas oli ongelmia veden kanssa. Sinänsä tuuria, että putki meni poikki talon sokkelin vieressä ja vesi tuli kellariin. Mutta olisihan tuossa 900 metrisessä rautaputkessa, joka on 60-luvulla asennettu, muitakin mahdollisia vikapaikkoja.
http://www.finnlacto.fi/liitteet/Juomakupit.pdf
http://www.k-maatalous.fi/tuotteet/tarvikkeet/maatilatarvikkeet/kotielaintarvikkeet/Sivut/b48842e3_lisatietosivu_ominaisuudet.aspx
http://www.delaval.fi/NR/rdonlyres/EBB8A389-DC22-4008-AB78-DAEA39AA0474/20178/550.pdf
Lavalin mainoksessa höpisevät jotakin määräyksistäkin. eikä
Ja jos on maajussi, niin monet asiat voi tehdä itsekin, tai naapurusten avustuksella. Ei tarvitse olla kupin pohjassa Arabian, Villeroy Bochin leimaa. Tosin Arabialaisesta saa uimurin ja venttiilit omatoimialtaaseen.- nyt turhasta
555555555555 kirjoitti:
kielestäänpä hyvinkin. ja pakkasaamut sujuvat leppoisasti, kun irroittelee lattiaan kiinnijäätyneitä lehmiä rautakangella.
suosittelen lämpimästi vierailua jollain kylmäpihattotilalla - vaikka ihan kesähelteillä- katselemassa ja kyselemässä !hikeenny kunhan kysyin.
"pakkasaamut sujuvat leppoisasti, kun irroittelee lattiaan kiinnijäätyneitä lehmiä rautakangella."
XD
tuottajilla on jo muutenkin päänvaivaa näistä eräistä hiippareista niin paljon etten enää kehtaa mennä päiväsaikaankaan vaivaamaan rehellistä työtä tekevää ihmistä muiden kiireiden keskelle.
hauskaa kesää! :) - ne muuten
555555555555 kirjoitti:
kielestäänpä hyvinkin. ja pakkasaamut sujuvat leppoisasti, kun irroittelee lattiaan kiinnijäätyneitä lehmiä rautakangella.
suosittelen lämpimästi vierailua jollain kylmäpihattotilalla - vaikka ihan kesähelteillä- katselemassa ja kyselemässä !irtoa helpommin kun lämmittää tohulla?
- toinen höpönassu
ainetta kirjoitti:
teillä on juomakupit?
tuli tuosssa vain mieleen että jos metallia ja lämmitys mossahtaa voi eläin jäädä kuppiin kiinne kielestään...Ei jäädy, mulla on metallia ja eläimet ulkona ympäri vuoden, vesi jäätyy mutta sen voi käydä aina välillä vaihtamssa tai rikkoa sen jäätyneen vedenpinnan vaikka rautakangella.
Lehmä on viisas eläin, se tajuaa jo parista kertaa sen, milloin vesiastiat on sulia ja jäät niissä rikottu ja tulee juomaan aina silloin, kun työtä olet tekemässä.
Eikä ne vesiastiat edes jäädy kovin nopeasti, jos ei ole kunnolla pakkasta, suuri vesimäärä pitää astian sulana tuntikausia, nolla keleillä se ei jäädy ollenkaan.
- onkin sitten
pieni karja? Kolme vai kolmekymmentä? Jos eläimiä noin 10 paikkeilla, niin ehdottomasti mahdollisimman pian lämmittävä juomakuppi tai eristetty allas, johon vesi tulee altapäin. Näitä tekee esim de laval ja la buvette. Eristetyn altaan paras puoli on se, että ei kulu sähköä ja jos joku menee pieleen, niin sangollinen kuumaa vettä auttaa.
- eläinsuojelulaki
Yksi juomakuppi aina kymmentä eläintä kohden, mutta minimi on kaksi. Jotta arimmatkin eläimet pääsevät juomaan joskus. Itse ei tätä tiedetty ja nyt sitten pitää piikata lattia auki ja laittaa lisää kuppeja. Vaikka kuin monta kertaa on on eu terkastukset olleet, mutta kukaan ei sitä sanonut, paitsi nyt sitten Naseva tarkastuskessa tuli ilmi. Ja näin lakitekstin.
eläinsuojelulaki kirjoitti:
Yksi juomakuppi aina kymmentä eläintä kohden, mutta minimi on kaksi. Jotta arimmatkin eläimet pääsevät juomaan joskus. Itse ei tätä tiedetty ja nyt sitten pitää piikata lattia auki ja laittaa lisää kuppeja. Vaikka kuin monta kertaa on on eu terkastukset olleet, mutta kukaan ei sitä sanonut, paitsi nyt sitten Naseva tarkastuskessa tuli ilmi. Ja näin lakitekstin.
näinhän se on. EU:n byrokratiapuoli kyllä iskostuu suomalaisiin virkamiehiin, mutta neuvonta ei. Laskeskellaan korvamerkkejä ja ranskasta pitää tilailla puuttuvia, mutta jos tarvitsee neuvoja hakemusten täytöön tai eläinten pitoon liittyviin pulmakohtiin, niin neuvoja ei saa, mutta mahdollisesti ohjenivaska annetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889