10 pv aikaa, mitä tehdä minne mennä?!

pauliss

Olemme menossa ensi vuoden huhtikuussa 10 päiväksi Singaporeen. Tarkoitus olisi kuitenkin olla vain pari ensimmäistä päivää itse Singaporessa, ja loppu aika kierrellä lähiseuduilla esim. Malesian/Indonesian puolella.. Mitä vinkkejä antaisitte? Esim. millä liikkua ja minne mennä. Välimatkat eivät saisi olla pitkiä ja haluaisimme tutustua paikalliseen elämään, ei siis pahimpiin turistikohteisiin. :))

Kertoilkaa kokemuksia ja hyviä vinkkejä :)

5

1992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkaanMatkaan

      Heippa!
      Olin itse parin ystävättäreni kanssa menneenä talvena S-poressa juurikin myös 2 vrk. Paikka toimi meillä vain täyteohjelmana.

      Aika olikin sitten selkeästi ihan liian lyhyt paikan kokemiseen, monta upeaa kohdetta jäi luonnollisesti katsastamatta. Meillä ensimmäinen päivä/ilta meni lähinnä paikan hahmottamiseen kävellen, shoppaillen ja erilaisia ruokapaikkoja kokeillen. Seuraavana päivänä lähdimme S-poren maailmankuuluun eläintarhaan ja se oli todellakin vaivan arvoinen! Sinne matkasimme metro - paikallisbussi -yhdistelmällä kiintoisia maisemia katsellen. Tuli samalla tehtyä siis ikäänkuin kiertoajelu kaiken ohessa :) Eläintarha oli aivan uskomaton ja vaikka voisi luulla, että paikka kuhisee länsimaalaisia nin näin ei todellakaan ollut. Päivän aikana vastaan käveli pääasiassa aasialaisia. Eläintarhoja on varmasti itse kukin eläissään nähnyt, mutta tämä oli aivan toista maata! Kannattaa käydä heidän nettisivuillaan saadakseen jonkinlaisen kuvan alueesta ja toiminta-ajatuksesta, joka poikkeaa tyystin meikäläisten Korkeasaarista ymv :)

      Loppupäivän/yön vietimme itse jälleen vain "keskustan" alueella kierrellen, sillä siellä riitti edelleenkin katseltavaa ja koettavaa. Poikkesimme myös Little Indian alueella ja sitä alueena suosittelen - erilainen paikka makuineen, tuoksuineen ja ihmisineen. Kaiken kaikkiaan metrolla liikkuminen oli erinomaisen helppoa ja järjestelmällisyys loisti läsnäolollaan. Ihanan kohteen olette valinneet! Itse menen taatusti joskus uudestaan, etenkin Sentosan saari kuulostaisi hauskalta.

      • pauliss

        Kiitos vinkeistä! :)

        Juu siellä eläintarhassa ja sentosalla pitää käydä kyllä.. Oisko muilla mitään vinkkejä esim Malesian tai Indonesian puolelle?? :))


    • Sharks

      Moi,

      Australiasta tullessamme viime maaliskuussa vietimme 5vk Singaporen kautta Malesiassa. Malesian Johor Bahruun menimme taksilla singaporesta. JB:stä sitten Malesian itärannikkoa paikallisbusseilla pohjoiseen. Kävimme Tiomanilla ja Perhentianeilla - mahtavat paikat snorklailla ja maistaa saarielämää, palanen paratiisia! Súosittelen. Eli Singaporesta Johor Bahruun, sieltä taksilla/linkalla Mersingiin josta lautalla Tiomanille. Jos Perhentianille mielitte, pitää varata reilummin aikaa matkaan. Toi Tioman on vielä kohtuu lähellä. Johor Bahrussa yöpyminen halvempaa kuin esim Singaporessa ja eksoottinen paikka sekin ;). Ei näy paljoo länkkäreitä.

      Voin antaa lisätietoja jos kiinnostaa.

      • pauliss

        Moikka!

        Kuulostaa hyvältä! mun s posti on [email protected] jos haluut kertoo tarkemmin, ja vinkkejä siellä missä yöpyä tai muuta :))

        Kiitti paljon :)


    • Orchard Toweriin, hyviä baareja, kauniita naisia !!!!
      He he

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe