nahkatuolien puhdistus?

Millä nahkaiset lepotuolit kuuluu puhdistaa? Onko olemassa joku erikoisaine, vai onko uudelleen päällystys se ainoa pätevä ratkaisu.
Sari
11008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mä olen puhdistanut joko nahkahuonekaluille tarkoitetulla aineella jota saa huonekaluliikkeistä tai jos ne ovat tosi likaiset niin sitten nahka saippualla jota saa kaupasta esim. marseille. Saippuan käytön jälkeen tosin kannattaa vielä käyttää nahan hoitoainetta (huonekaluliikkeet) joka tekee nahan kimmoisaksi ja estää liiallisen kuivumisen. Pesu tehdään pehmeällä sienellä ja "huuhdotaan" nukkaamattomalla liinalla. Vettä käytetään mahdollisimman vähän ns. nihkeää pesua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannattaako yrittää kirjoitti:

Millä nahkaiset lepotuolit kuuluu puhdistaa? Onko olemassa joku erikoisaine, vai onko uudelleen päällystys se ainoa pätevä ratkaisu.
Sari

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu