Syväpurkautunut akku

Akku kuntoon

Kävipä niin että oli laitteessa 2 kpl AA-akkuja, NiMH. Jäi laite päälle päiväkausiksi ja akut tietenkin aivan "kuolleet", lcd-näytöllinen paristotesteri ei värähtänytkään. Ja kun laitoin GP:n laturiin, vilkutti tietenkin viallista akkua, koska sen mielestä akku on kuollut kun sillä ei ole riittävää jännitettä. Laitoin kuolleen akun ja toimivan akun vierekkäin, molemmissa siis navat ylöspäin ja -navat alaspäin ja kytkin metallilla päät yhteen, n. puoli minuuttia oikosulussa ja kokeilin testeriä uudestaan. Näytti jo monta palkkia. Ja laturikin suostui lataamaan! Latasi normaalisti ja toimii normaalisti, ei ehkä tehnyt hyvää akun käyttöiälle tuo mutta ei näyttänyt juuri vaikuttavan muuten. Kyseessä oli Tecxus-merkkinen LSD-akku.

Kuinkahan moni heittää suosiolla näissä tapauksissa "kuolleen" akun roskiin?

7

3416

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Who knows?

      Näissä akkuasioissa kun on niin monia mielipiteitä.
      Jos joku heittäis linkin ( itte ei viitti kaivaa), missä selitettäis eri akkujen "hoito"-vinkkejä, kun ne on eri tekniikoilla niin erilaisia: syväpurkaukset, itsepurkaantuminen, säilytyslämpötila, lataus "strategiat" jne.

    • Charging

      Selitys on se, että "älykkäät" laturit ei käynnisty, jos akku on aivan tyhjä. Eli ne tulkitsevat akun vialliseksi. Eli voi tehdä kuten sinä tai hieman alkulatausta noilla yksinkertaisilla, "älyttömillä" latureilla, joissa on 12 -14 tunnin vakiovirtalataus

      • Ko tietäis

        Mutta milloin kannattaa lopettaa elvytys, eli akku on varmasti dead?
        Tietty isompia, kalliimpia kannattaa yrittää, mutta AA-akkuja?


      • Yksi vaan.
        Ko tietäis kirjoitti:

        Mutta milloin kannattaa lopettaa elvytys, eli akku on varmasti dead?
        Tietty isompia, kalliimpia kannattaa yrittää, mutta AA-akkuja?

        Akkua ei kannata elvyttää kun toimintaaika on puoliintunut tai itsepurkautuminen tapahtuu alle kuukauen.
        Sisäisen vastuksen suureneminen on merkki akun vanhenemisesta.
        Elvytys suurella hetkellisellä latausvirralla tai purkaus pienentää sisävastusta ja pienentää
        itsepurkausta. Ei kuitenkaan tee akusta uutta.


    • Anonyymi

      "Kyseessä oli Tecxus-merkkinen LSD-akku"

      Mihin tuo LSD viittaa?

      • Anonyymi

        ”Mihin tuo LSD viittaa?”

        Low Self Discharge.

        Kyseinen akkutyyppi purkautuu itsekseen vain vähän ja hitaasti.
        Kuten vaikkapa Panasonic (alunperin Sanyo) Eneloop.

        Muuten, täysin tyhjentynyt Ni-Mh-akku on niin pahoin ja pysyvästi vaurioitunut, ettei sillä tee oikeastaan mitään. Ainakaan sitä ei pidä käyttää missään tärkeässä laitteessa tai tehtävässä. Siihen ei voi eikä pidä luottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”Mihin tuo LSD viittaa?”

        Low Self Discharge.

        Kyseinen akkutyyppi purkautuu itsekseen vain vähän ja hitaasti.
        Kuten vaikkapa Panasonic (alunperin Sanyo) Eneloop.

        Muuten, täysin tyhjentynyt Ni-Mh-akku on niin pahoin ja pysyvästi vaurioitunut, ettei sillä tee oikeastaan mitään. Ainakaan sitä ei pidä käyttää missään tärkeässä laitteessa tai tehtävässä. Siihen ei voi eikä pidä luottaa.

        Kunnollisella laturilla voi testata akun kapasiteetin. Takkiin syväpurkautumisesta tulee, mutta akku ei välttämättä ole vielä ihan käyttökelvoton.

        Isompi ongelma näissä tuntuu olevan sisäisen resistanssin kasvu. Paljon virtaa haukkaavat laitteet eivät siipeensä saaneilla akuilla enää suostu toimimaan. Toinen oire on voimakas lämpeneminen latauksessa, etenkin pikatalauksessa. Tämä voi tehdä akusta aikalailla käyttökelvottoman, vaikka alkup. kapasiteetista olisi (hyvin pienellä purkuvirralla testattuna) vielä 50-70 % jäljellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      147
      10853
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5190
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2393
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2093
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1671
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1502
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1204
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1156
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      915
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      872
    Aihe