Häät ja omaisen kuolema

mietin vain

Tuli sitten hieman kinaa erään ystävän kanssa, miten tällaisessa tilanteessa tulisi etiketin mukaan toimia.

Eli hääsi ovat tulossa. Kutsut on lähetetty, valmistelut ovat jo loppusuoralla. Enää on vain muutama viikko aikaa juhlapäivään. Sitten tulee yllättäen suruviesti. Joku läheinen sukulaisesi on menehtynyt.

Miten tässä tilanteessa oikein tulisi toimia ? Pitäisikö häät peruuttaa vainajan kunnioittamiseksi , vai olisiko se loukkaus vieraita kohtaan, jotka jo todennäköisesti ovat ostaneet lahjat ja tehneet muut tarvittavat valmistelunsa juhlia varten.

5

1450

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vadis

      Häät pidetää kuten on kutsut lähetetty.
      Tilaisuus ei ehkä ole riehakas, mutta iloinen kuitenkin.
      Vainajaa voidaan muistella hänen tilaisuudessaan.

    • go on

      Tietysti kysymyksenne oli teoreettinen. Tapaukset ovat varmasti kovin yksilöllisiä, eikä niitä mielestäni voi tarkastella etiketin näkökulmasta. Elämä jatkuu ja jos häät/hautajaiset eivät osu samalle päivälle, mikä lienee vältettävissä, siitä vaan naimisiin. Vainajaa kunnioitetaan siihen kuuluvalla tavalla, mutta ei lakkaamalla itse elämästä. Häät on niin eteenpäin katsova asia, että sen luulisi olevan jopa terapiaa. Esimerkkitapauksessasi sukulaiset kai olisivat pitkälti samoja.

      • mieltä,

        en usko, että tällaisesta asiasta on mitään etikettisääntöä olemassa.

        Vainajan kunnioittaminen ei tarkoita häiden peruamista. En näe itse mitään ongelmaa häiden järjestämiseen, vaikka läheisen hautajaiset sattuisivatkin lähipäiville.


    • ----------

      En kannata häiden perumista enkä ole tutkinut mitään etikettioppaita. Osa hääkutsun saaneista ei kuitenkaan ole mitään sukua edesmenneelle, hyvä jos edes tietävät tapahtuneesta. On siinä sitten selittämistä ja hääpäivän suunnittelemista.
      Paras kunnioittaa ihmisiä silloin kun ovat elossa. Ja jos hautajaiset olisi pakko järjestää samana päivänä kuin häät niin sitten olisi, on näitäkin tapahtunut, ei tosin meidän suvussa.

    • Juhlavieras

      Minäkään en tiedä, että tälläiseen tilanteessa olisi mitään etikettiä. Minusta ei kuitenkaan ole mitään estettä pitää juhlia, jos morsian ja sulhanen vain jaksavat juhlia. Sehän on vain osoitus elämän jatkumisesta. Toisaalta minusta ei ole epäkunioittavaa myöskään perua juhlia, jos morsiamesta ja sulhasesta tuntuu etteivät he jaksa juhlia. Peruutus on ymmärrettävä varsinkin, jos kuollut on ihan perhepiiristä ja/tai kuolema on todella odottamaton. Juhlat voidaan pitää myös suunniteltua lyhyemmällä ohjelmalla eli illaksi mahdollisesti suunniteltu tanssi ja alkoholi jätetään pois, jos korsiusparista siltä tuntuu.

      Itse olen ollut häissä, joissa morsiamen isä oli kuollut n. puoli vuotta ennen häitä. Häiden aikana morsian piti pienen puheen isälleen. Puheessa morsian kertoi isästään ja omasta suhteestaan isäänsä, sekä surustaan ja ikävästään ja kiitti isäänsä samanstaan tuesta ja kasvatuksesta, sekä muistutti hääväkeä, että isä oli toivonut tämän päivän olevan onnellinen ja riehakas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe