Vaihdoimme eilen Soneran Tietoturvan F-securepaketin uuteen tarjouksen mukaan. Nyt siinä on varmuuskopiot ja jos jotakin mukavaa. Sähköpostiin tuli KAKSI eri lisenssinumeroa (!!). Sonera Tietoturvan kautta tein niinkuin se neuvoi, syötin lisenssinumerot, mutta ainoastaan niistä jälkimmäinen kelpasi. Siis tein tämän toissapäivänä. Tänään kone väittää, että lisenssisi on päättymässä 18.6 (mikä on tänään...) ja pitäisi syöttää uusi lisenssinumero. Yritin syöttää uudestaan noista kumpaakin, edelleenkään ensimmäinen ei kelpaa ja jälkimmäisessä se sanoo, että "tuote on jo käytössä" - siis mitä? Toissapäivänä minulle annettu lisenssinumero vanhenee tänään, ei voi olla totta. Minulla ei ole muita lisenssinumeroita.
Olenko sitten huomenna ilman virusturvaa?
Sen verran tässä kahdessa päivässä ehdittiin uutta ohjelmaversiota käyttää, että virukset tarkistettiin, eikä löytynyt.
Miksi toissapäivänä syötetty lisenssi vanhenee tänään??
3
469
Vastaukset
- nyt tulee itku
Eli tuo kyseinen kone on tästä hetkestä ilman tietoturvaa. Otimme verkkojohdon irti, lisenssinumerot ei kelpaa, kuten mainitsin. Onpa kiva palvelu, josta saa maksaa melkein 8 euroa kuussa.
- aloitttaja
Jotta kenenkään ei tarvi tähän ruveta keksimään mitään, niin vastaus oli siinä että Soneran vikapalvelumies soitti ja ilmoitti heidän järjestelmän tehneen virheen. Joten kaikki selvitetty.
- Tietoturva-ekspertti
Laita koneellesi vaikkapa Avast! Free Antivirus v. 5 ja Comodo Firewall v. 4.1. Niillä pelittää paljon paremmin kuin Soneran Tietoturvalla (F-secure Antivirus -ohjelmistolla).
Tuo kotimaisuuden ja maksullisuuden hyysääminen älyttömin hinnoin on "kapitalismia". Itte ainakin lopetan netin käytön siihen paikkaan, jos minun tulee jostakin virustorjuntaohjelmasta maksaa vielä älyttömän kalliilta tuntuvien laajakaistayhteyksien lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2614706Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803157- 472493
- 342215
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451787- 971570
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851305PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143975- 69968
- 98912