Sijaisopen palkka

wertyihjk

Hei, olisin kiinnostunut tietämään kuinka paljon palkkaa sijaisopena saa, jos tekee esimerkiksi yhden päivän sijaisuuden. Ymmärtääkseni näistä lyhyistä päivän sijaisuuksista saa enemmän kuin esimerkiksi viikon mittaisesta tai pidemmästä.

3

892

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen keikkailija

      Riippuu siitä, millainen koulutustausta sulla on. En osaa sanoa mitä saa esim. pelkällä lukiotodistuksella. Mulla on ylempi korkeakoulututkinto mutta ei opettajan pätevyyttä. Yhden päivän sijaisuudessa sain alakoulussa noin 19e/h ja yläkoulussa jotain 21 tai 22 e/h. Allen kahden viikon sijaisuudet maksetaan tuntipalkkana, sen jälkeen maksetaan kuukausipalkka tai osuus siitä jos on vajaa kuukausi. Lyhyet sijaisuudet on siinä mielessä edullisia, että yleensä saa opettajalta ohjeet tuntien pitoon (vaikka ne voi joskus olla vähän sekavia) eikä tarvitse itse valmistella. Pidemmissä sijaisuuksissa joutuu itse valmistelemaan tunnit ja pahimmassa tapauksessa (yläkoulun puolella) tekemään itse kalvot ja monisteet jne. Pitkissä sijaisuuksissa tulee sitten myös kokeiden ym. korjaaminen ja arvostelut, jolloin työmäärä voi sijaisella olla ihan kohtuuton.

      • -

        Siis miten niin on kohtuutonta, että joutuu korjaamaan kokeita tai arvioimaan oppilaita? Sehän on ihan sitä normaalia opettajalle kuuluvaa työtä. Kohtuutonta tietysti jos asennoituu siihen, että kaikki pitää saada valmiina, kun on itse VAAN sijainen, mutta ainakin sellaisesta asenteesta voisi pyrkiä irtautumaan.

        Sijaiseksikaan ei näemmä pitäisi päästää ketään, joka ei oikeasti halua tehdä sitä sijaistamista. Jos ei ole valmis hyväksymään, että opettajan työhön kuuluu muutakin kuin valmiiden tuntien läpiveto, niin ehkei kannata edes hakeutua sijaiseksi mihinkään.


    • tuntiopettaja

      on ollu 25e/tunti.Oon koulutukselta KK eli kasvatustieteen kandi ja opetin AMK:ssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2480
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      837
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe