Minkä verran tukiperhe saa kulukorvausta? Etsin netistä ja löysin monen kunnan tiedot, mutta en Oulusta mitään. (Olen yleisesti kuullut että täällä palkkiot ovat ihan ala-arvoisia verrattuna esim pääkaupunkiseudun sijaisperheiden palkkioihin, joten mietityttää että onko tukiperhe palkkioiden kanssa ihan samalla lailla?) Oulun suedulla haetaan sijais- ja tukiperheitä, onko täällä jotain mätää tuossa toiminnassa kun perheitä ei saada tarpeeksi? Onko palkkiot paljon pienemmät kuin muualla? Onko lapset moniongelamisempi kuin muualla? Onko jollain tietoa?
Uskaltaako sijais- tai tukiperheenä toimimista edes ajatella näillä levyesasteilla? Jos päädymme sijais- tai tukiperheeksi niin voimmeko tehdä sopimuksen jonkun muun kuin Pohjoisen Pelan kanssa josta meillä on huonoja kokemuksia (muissa yhteyksissä)? Voimmeko tehdä sopimuksen jonkun toisen kaupungin sosiaalityön kanssa?
Haluasimme olla avuksi apua tarvitseville lapsille, mutta niin että meillä on samat edut ja oikeudet kuin muuallakin Suomessa.
Uskaltaako sijais- tai tukiperheenä toimimista edes ajatella näillä levyesasteilla? Jos päädymme sijais- tai tukiperheeksi niin voimmeko tehdä sopimuksen jonkun muun kuin Pohjoisen Pelan kanssa josta meillä on huonoja kokemuksia (muissa yhteyksissä)? Voimmeko tehdä sopimuksen jonkun toisen kaupungin sosiaalityön kanssa?
Haluasimme olla avuksi apua tarvitseville lapsille, mutta niin että meillä on samat edut ja oikeudet kuin muuallakin Suomessa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pelalla on samat korvaukset tukiperheille koko Suomessa. Heillä ainakin tukiperhe systeemi toimii, toista voi olla pienenpien kuntien ja kaupunkien kanssa.
tuki- eikä sijaisperheeksi. Hankkikaa rahanne muualta. Jos haluatte jotakin perhettä tukea, se onnistuu ilman PELOJEN ja kuntien apuakin.
hankkikaa rahanne muualta...voi luoja...niillä roposilla hädin tuskin maksetaan toisen lapsesta aiheutuneet kulut. Kyllä motiivit on ihan muut...
joita hoidan mieluusti ilman palkkaa ka rahaa ylipäätänsä - ja todennäköisesti olen tukena perheelle.
Onneksi olkoon, olet siis voittanut lotossa! Vai elätkö pyhällä hengellä?
ja hoidan tarvittaessa lapsia viikonloppuisin ja lomilla. Rahani riittävät kyllä, vaikka palkkani on keskitasoinen.
palkkatyöni silloin kun aloimme sijaisperheeksi. Vaikka mieheni onkin hyvätuloinen, niin jos tästä työstä ei saisi mitään, olisin jäänyt vanhaan työpaikkaani(emmekä siis olisi ryhtyneet sijaisvanhemmiksi). Silloin kun meillä oli vain 1 sijoitettu, niin roimasti meni hyväntekeväisyyden puolelle, koska nytkin kahdesta sijoitetusta on pienemmät tulot kuin vanhasta työstäni.
Enkä sano tätä valittaakseni, vaan siksi, että meillä sijaisperheilläkin on omat menomme.
Täytyy myös esittää epäuskoni, että hoitaisit toisten lapsia vuodesta toiseen kellon ympäri ilmaiseksi. Kyllä meilläkin on joskus sukulaisten lapsia hoidossa esim.vanhempien loman aikana, mutta se on eri asia kuin elättää vuosikausia. Joten enpä kyllä usko puheitasi tai sitten olet todella rikas. Ethän voi olla edes työtön, jollet voi vastaanottaa työtä hoitolastesi vuoksi. Jollet taas ole upporikas, niin kerro ihmeessä meille köyhemmillekin, kuinka kuvionne toimii.