ajattelin laittaa käsiryypyn niinkuin edellinen kirjoittaja sano golf 1.8cl-89 kylmäkäynnistyksen jälkeen auto käy röpöttämällä,sama vika. onko se varma et pelaa sitten,eikä käy röpöttämällä ja bensa haise,ja ei vie bensaa niin paljon?? vahako kannatti jättää, muut pulldown yms pois?? KIITOS!!
Käsiryyppy
GOLF
1201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vahatermostaatti säätää kierroslukua kun starttaat auton.Eli kun vahatermostaatti toimii niin kylmällä koneella pitäisi kierrosten nousta startatessa n.2000 kierrokseen ja kun nesteet rupeaa lämpenemään niin vahatermari laskee ne n.900-1000 kierrokseen, riippuen mille tyhjäkäynti on säädetty.Ryyppyä vetämällä et voi säätää kierroksia kun siinä ei ole mitään mekanismia joka kaasuläppää nostaisi, ainoastaan ryypynläppä liikkkuu, joten vahatermari kannattaa jättää, on mukavempi käynnistää!!Moni on jättänyt termarinkin pois, ainoastaan sillon pitää kaasua vähän aikaa "liputella" startatessa ennen kuin jaksaa kunnolla käydä!Pulldown rasia liittyy siihen automaattiryyppyyn joten otin vain alipaineletkut siitä pois ja tukin ne letkunpäät!
Automaattiryyppyyn tulee ne kaksi vesiletkua jotka pitää irrottaa ja yhdistää sopivalla putkenpätkällä.Itse otin koko värkin pois eli kaasarin kylkeen ei jäänyt muuta kuin se ryyppyläpän vivusto..Ongelma on kun sitä automaattiryypyn korvaussarjaa ei näköjään enää saa mistään..Itse ostin ryypynvaijerin ja n.2cm pitkän jousen joka saisi palauttaa ryypyn..Pienellä mietiskelyllä sen sain paikoilleen tosi helposti ja toimii!!tuli maksamaan n.13 ekee!Ainut ongelma mikä tuli niin oli saada se vaijerin kuori kiinni johonkin että vain vaijeri liikkuu eikä koko systeemi..Niihin automaattiryypyn kotelon kiinnityspaikkoihin sen iskin pellinpalasella kiinni...Voi olla aika vaikee ottaa tuosta tekstistä selvää..
En sitten tiedä miten esim.Joissakin vanhoissa opeleissa on myös pierburgin kaasari ja käsiryyppy et purkamolta saattas löytää jonkun käsiryyppy systeemin..Ja ehkä jostain kaasutinkorjaamoilta saattas löytyä ihan aito korvaussarja pierpurgin kaasariin..