Miten olette äidin sumplineet vauvan maitojauheen kanssa laivareissun ajan? Mitä vettä olette käyttäneet,tuskin laivan hanoista tuleva mitenkään erittäin puhdasta on?
Voiko lähdevettä käyttää jos ostaa laivalta?..pitääkö sen olla kylmää vai voiko olla huoneenlämpöstä mitä käyttää,tuleeko siis pöpöjä veteen jos antaa olla huoneenlämmössä vaikka olisinkin pullotettua vettä?
Kamalasti kysymyksiä tämän äidin päätä vaivaa:)
Voiko lähdevettä käyttää jos ostaa laivalta?..pitääkö sen olla kylmää vai voiko olla huoneenlämpöstä mitä käyttää,tuleeko siis pöpöjä veteen jos antaa olla huoneenlämmössä vaikka olisinkin pullotettua vettä?
Kamalasti kysymyksiä tämän äidin päätä vaivaa:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
jokin erikoisjauhe tms. vai voitteko ottaa ihan vaikka NAN:n purkkeja mukaan? Niittenhän kanssa olisi helppo reissata, kun ei tarvitse vettä sekoitella. Hanasta en menisi vettä ottamaan ainakaan laivalla. Muuten en ossoo neuvoa, kun en ole noita jauheita käyttänyt, joten en tiedä edes valmistusohjetta :D
on maitoallergia joten ei voi valmiita maitoja juotella:/
Lisää kokemuksia kaipailisin äideiltä!:)
Riippuu vähän vauvan iästä. Mulla on aina ollut vedenkeitin laivalla mukana, kun on sitten myös pitänyt ne tuttipullot pestä. Pulloihin olen pesunjälkeen laittanut kiehautetun veden vähäksi aikaa seisomaan. Meidän vauva juo neocatea ja olen aina keittänyt laivan veden ennen kuin olen antanut sitä vauvalle. En kyllä ajatellut enää n. 1v ikävuoden jälkeen keittää laivan vettä, kun saahan se bakteereja nyt jo muualtakin ihan riittävästi.
keitin veden pari ensimmaista kuukautta, sen jalkeen on annettu ihan pullovetta taikka suodatettua hanavetta. Eikos se niin ole etta kiinteiden aloituksen jalkeen vauvan vesia ja vehkeita ei tarvitse enaa keitella? Vai lienenko ihan vaarassa. Hyvin meilla on ainakin mennyt ilman minkaanlaisia ongelmia. Matkustamme paljon ja taalla meilla vauvan korvikkeet tulee melkolailla aina jauheena, tai sitten tosi isoissa kanistereissa valmista korviketta. Kaikista helpointa olen matkoilla kokenut olevan juurikin pulloveden kayton, enka ole sita kylmassa pitanyt, ihan huoneenlampoisena antanut. Opetin myos ennen ensimmaista pitkaa matkaa (13h lentomatka, poitsu oli seitsemanviikkoinen) juomaan maidon huoneenlampoisena, ettei tarvinut reissussa lammitella.
Kiitos vastauksista! Luulen että itse aijon ostaa pullotettua vettä ja ottaa mukaan kotoa vedenkeittimen niin ei tarvitse erikseen lähteä lämmittelemään vesiä:)
Juu ja minä olen myös ymmärtänyt ettei soseiden alotuksen jälkeen ainakaan vettä enään tarvitse keitellä mutta noista pullojen tuttien ja tarvikkeiden keitosta en tiedä..?