Tarkoituksenamme on matkustaa Kiotoon yhdeksi yöksi Tokiosta ja sitten matkustaa junalla takaisin Tokioon. Googlasin aiheesta ja ainoa vaihtoehto mitä suositeltiin oli Japan Rail Pass 7vrk 268€ per hlö!! Onko tämä siis ainoa vaihtoehto?
Junaliput Kiotoon?
3
1960
Vastaukset
- Ei kannata
Ei ole ainoa vaihtoehto. Japan Rail Pass tulee kannattavaksi hankinnaksi silloin, jos matkustelette junilla enemmänkin. Shinkansen-luotijunalipun Tokio-kioto -välille saa alta 10000 jeniä/henkilö/suunta, riippuen hieman matkustusluokasta ja sisältyykö siihen paikkavarausta. Paikkavarausta suosittelen, ellette ole valmiita matkustamaan seisaaltaan koko matkaa.
http://www.japanican.com/special/shinkansen/
http://www.japan-guide.com/e/e2359.html
http://mickwest.com/2007/03/26/buying-tickets-for-shinkansen-tokyo-to-kyoto/
Kannattaa kysellä paikallisista matkatoimistoista lippupakettia, tai jopa pakettia, johon sisältyy yöpyminen.- Bussi halvin
Budjettimatkaajille edullisin vaihtoehto on yöbussit, niitäkin on eritasoisia. Parhaimmat kustantavat lähes saman, kuin junaliput, halvimmat taas huomattavasti edullisempia. Kalleimmissa saa penkit lähes vaakatasoon ja bussista löytyy WC:t ja muut mukavuudet (yleensä myös kahvi/tee -automaatti). Halvimmissa ei ole WC:tä, mutta bussi tekee välipysähdyksiä levähdyspaikoilla, joilta voi myös ostaa purtavaa.
- miumiuu
...kannattaa mennä! Hitaampaahan se on kuin junalla mutta äkkiä se aika menee. Bussit on tosin mitoitettu japanilaisille joten jalkatilat ovat hieman ahtaat, jos olette pitkiä... Itsekin sain tiedon näistä joltakulta täällä, kiitokset edelleen sinne =) Kannattaa mennä arkena, liput ovat halvemmat kuin viikonlopun ympärillä jolloin työntekijät matkaavat taas kotoa työpaikoille. Matka kestää n. 7-8 tuntia, ja halvimmat hinnat lähtee 4100 jenistä, eli n. 37 e. Tuolta varasin ja maksoin liput:
http://willerexpress.com/bus/pc/3/top/;jsessionid=67186044F1CFAD321C04E21BDD88C0AA.ap33bus2
Ainut hankaluus oli kohta, johon vaaditaan japanilainen puhelinnumero, ei huolinut ulkomaista numeroa... Onneksi minulla oli Japanissa ystävä, jonka numeroa pystyin käyttämään... Nämä liput tarvitsee ostaa etukäteen, suoraan bussista ei käy. Kaipa nuilla joku toimisto on josta voi liput käydä ostamassa, mutta sen tiedon saat kaivaa itse ;)
Toivottavasti näistä tiedoista oli apua, ja oikeen hyvää matkaa! Olen kade... P.S. Käykää samalla reissulla myös Narassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353