Putoama

Onko jossain netissä taulukkoa missä näkisi luodin putoaman eri matkoilla, ja olisi samalla luodin eri nopeudet huomioituna matkaan? Itse en löytänyt.
5298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Katso patruunavalmistajien sivuilta. Vakiolatauksille löytyy valmiit taulukot, mutta jos haluat laskea eri nopeuksilla, niin tarvitset sitä varten ohjelmiston.

Äänestä
  • Helpointa on kuitenkin ampua lakanaan ja rullamitalla mitata putoamat.

    Äänestä

  • Altsi kirjoitti:

    Helpointa on kuitenkin ampua lakanaan ja rullamitalla mitata putoamat.

    Ja tällöin tietysti tarvitaan myös patruunoissa erilaisia latauksia ja mm. luodin nopeusmittari. Eihän siitä muuten saa selvää että millainen nopeus vastaa millaista putoamaa.

    Äänestä

tuolla norman sivuilta kun etsit, niin sieltä löytyy hianot elektrooniset kaavat eri kaliippereille

Äänestä

kohta ballistiikka

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taulukko., kirjoitti:

Onko jossain netissä taulukkoa missä näkisi luodin putoaman eri matkoilla, ja olisi samalla luodin eri nopeudet huomioituna matkaan? Itse en löytänyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu